Felülírható? A pedagógusi munka hitelét ronthatja, hogy az érdemjegybe bele kell egyeznie a szülőnek, illetve a nagykorú diáknak
Fotó: Pixabay.com
Pedagógusok, oktatási szakértők és szülők is bírálják azt a minisztériumi rendeletet, amelynek értelmében az online iskolai tevékenység értékelése a diák vagy a szülő beleegyezésével történik. A lapunk által megszólaltatott illetékesek úgy vélik, tovább növeli az oktatásban tapasztalható káoszt és bizalmatlanságot, hogy a szülőnek vagy a 11–12. osztályos diáknak joga van felülbírálni a pedagógus munkáját.
2020. május 25., 14:082020. május 25., 14:08
Nemtetszést, elégedetlenséget váltott ki pedagógusi körökben, és szülők sem helyeslik, hogy miniszteri rendelet értelmében – amely május 15-én jelent meg a Hivatalos Közlönyben – a szülők és a nagykorú (11. és 12. osztályos) diákok beleegyezését is ki kell kérniük a tanároknak, mielőtt jegyet adnak a tanulók online tevékenységére.
A diákok lezárását az oktatási minisztérium 2020/4249-es számú rendelete szabályozza, amely a közoktatást folytató intézményeknek a 2016/ 5079-es minisztériumi rendeletben megszabott szervezeti és működési szabályzatát módosítja.
Ugyanakkor számos oktatási intézmény nem éri be azzal, ha a nagykorú diák vagy a szülő szóbeli beleegyezését kéri az online oktatás során adandó osztályzathoz. Több tanintézet – beleértve erdélyi iskolákat is – vezetősége formanyomtatvány kitöltésére kérte az elmúlt időszakban a szülőket, gyámokat, amelyekben utóbbiak „elvi beleegyezésüket” adják a kiskorú gyermek április 22-e és június 12-e között online folytatott oktatási tevékenységének kiértékelésére. Visszás, hogy ezeket az űrlapokat az iskolák éppen a pedagógusok útján juttatták el a szülőkhöz, akik ezúton jelezhetik: egyetértenek, avagy nem, hogy gyermekük jegyet/minősítést kapjon ebben az időszakban, a tanév lezárása érdekében.
Monica Anisie oktatási miniszter az Edupedu.ro szakportálnak úgy nyilatkozott: a tárca sem a tanfelügyelőségektől, sem az iskoláktól nem kérte az írásos beleegyezést, hozzátéve: a miniszteri rendelet szóbeli hozzájárulást szab meg a szülő részéről.
A sajtóban és a közösségi médiában is megszólaltak pedagógusok a döntés kapcsán, mondván,
Vörös Alpár, a kolozsvári Apáczai Csere János Elméleti Líceum igazgatója a közösségi oldalon posztolt egyik megjegyzésében úgy fogalmazott, a döntés „egyértelműen a szakma újabb hiteltelenítését jelenti, amely amúgy sem hiányzik a pedagógustársadalomnak”. „Rengeteg rugalmasság kellett ahhoz, hogy ezt a 2 hónapot úgy vigyük végig, hogy a hirtelen megváltozott helyzetben a diákok valósan motiváltak legyenek. Sokkal több rosszat tett ez a lehetőség, mint amennyi esetleges rosszat elhárított a minisztérium. Ezt a következő tanévben majd meglátjuk:
– vélekedett a tanintézet vezetője.
„A döntés mindenkit érint: tanárt, diákot, szülőt, és ebben a helyzetben is le kell zárni a diákokat, értékelni kell a munkájukat. Azt látom gondnak, hogy az értékelés módját úgy határozták meg, hogy a szülőnek vagy a 11–12. osztályos diáknak joga van felülbírálni a pedagógus értékelését. Nem föltétlenül szolgálja a diák érdekét, ha ő vagy a szülő ily módon beleszólhat a tanár munkájába” – mondta el a Krónika megkeresésére Lukács János, az Apáczai Csere János Elméleti Líceum magyartanára. Hozzátette,
– mondta a pedagógus. Lukács János két iskoláskorú gyermek édesapja, így azt is megkérdeztük tőle, szülőként miként vélekedik a kérdésről.
„Szülői énem ugyanezt mondja. A gyerekeimet próbálom arra nevelni, hogy a tanár értékelését tartsák tiszteletben. Nem szólhatok bele abba, hogy ki mire hányast ad, hogyan tanít. Aligha szolgálná a fiaim érdekét, ha ellenséget látnék a tanáraikban. Bármelyik iskolában akad olyan tanár, aki egy gyerekre pikkel, vagy aki szereti, olyan iskola nincs, ahol minden tanár szuper jó, és mindenben tökéletesen teljesítsen” – mutatott rá a magyartanár. Kifejtette, ebben a rendkívüli járványhelyzetben a pedagógustársadalom azon tagjai, akiket ő ismer, megpróbáltak alkalmazkodni a helyzethez, és a legtöbbet kihozni a lehetőségekből az online oktatás során. A pedagógus azt is elmondta, iskolai szinten döntik el, hogy milyen módszert alkalmaz a tanintézet arra, hogy a szülőkkel konzultáljon: a kolozsvári Apáczaiban az osztályfőnökök összesítik a jegyeket minden tantárgyból, elküldik a szülőnek – ez külön munkát jelent.
– mondta el a pedagógus.
Lukács János azt is kifejtette, az online oktatás azt eredményezte, hogy azok a diákok, akik a járványhelyzet előtt lazábban vették a tanulást, azok az online oktatás idején még inkább így viszonyultak a dologhoz, akik pedig korábban komolyan dolgoztak, azok is kezdtek ellazulni. „Tehát nem afelé vitte ez a helyzet a diákságot, hogy szorgalmasabban és jobban tanuljon, hanem épp ellenkezőleg. És amikor előáll egy ilyen kényszerhelyzet, amiért persze senki nem hibás, de nyilvánvalóan a hatékonyság csökkenését eredményezi, akkor olyan minisztériumi döntéseket hoznak, amelyek ezeket a káros eredményeket tovább erősítik. Legitimálják a káoszt, az egymás iránti bizalmatlanságot” – fogalmazott Lukács János. Kitért arra is, hogy az érettségire készülőknek nőtt a saját felelősségük,
most sokkal inkább saját magukra hagyatkozva kell tanulniuk, mint korábban.
„A tanárnak ebben a helyzetben sajnos szűkültek a lehetőségei: nem tudja se kényszeríteni, se motiválni a végzősöket, hogy komolyan vegyék az érettségire való készülést” – mutatott rá lapunknak a pedagógus.
„A diákokat nehéz lesz újra motiválni, ha már minisztériumi szintről jön, hogy alkudozni lehet”
Fotó: Pixabay.com
Pedagógusokhoz és oktatási szakértőkhöz hasonlóan a szülők többsége sem ért egyet azzal, hogy beleszólásuk legyen a diákok minősítésébe. Lapunknak egy másodikos és kilencedikes diákot nevelő nagyváradi szülő úgy vélekedett: ez a rendelkezés olyan, mintha a páciens vagy annak valamely hozzátartozója előzetesen véleményezné, miként műtsön a sebészorvos.
„Mindenki látja, megérti, hogy rendkívüli időszakot élünk át valamennyien, amikor mindenkire nagyobb teher hárul, mint korábban. Mi a feleségemmel sokszor azt sem tudjuk, éppen melyik gyermeknek segítsünk az online oktatásban, miközben ugye dolgozni is kellene mindkettőnknek. Szerintem nem jó úton járunk, ha a szülő, sőt a diák alkudozhat a tanárral a jegyek kapcsán” – nyilatkozta a Krónikának a neve elhallgatását kérő édesapa.
Úgy véli, ez a módszer megnyirbálja a pedagógusok tekintélyét, és a jövőben a diákok egy része ezt megpróbálja majd kihasználni.
– emlékezett vissza a nagyváradi szülő.
A jegyekről való alkudozás megalázó az egész oktatási rendszerre nézve – így vélekedett Radu Gologan, a Matematikatudományi Társaság Országos elnöke is. Mint fogalmazott, az utóbbi időben jellemzővé vált, hogy egyes szülők – főleg az elit iskolákba járó diákokéi – nyomást gyakoroltak a tanárokra, hogy adjanak magasabb jegyeket a tanulóknak. „És ez, ahova eljutottunk, már aberrációnak számít. Az általános iskolából már »felpumpált« jegyekkel érkeznek a gyerekek, és amikor fel akarjuk mérni, valójában mennyire vannak felkészülve, akkor a szülőkkel egyetemben összeomlanak lelkileg. És természetesen a tanár a hibás ilyenkor” – mondta a pedagógus.
Az oktatásban érzékelhető kaotikus állapotok miatt Monica Anisie miniszter elleni egyszerű indítványt nyújtott be múlt héten a képviselőházban a Pro Románia és a Szociáldemokrata Párt (PSD). Az indítványnak azt a címet adták: Lépésről lépésre eljutottunk az oktatás összeomlásáig – a PNL létrehozta a műveletlen Romániát; egyben a tárcavezető azonnali leváltását kérik. A dokumentum szerint a miniszter okolható az oktatásban eluralkodott „káoszért”, a jövőkép hiányáért. Az egyszerű indítvány megvitatásának időpontjáról az alsóház házbizottsága dönt.
Az elmúlt nap során hét embert mentettek meg a Salvamont csapatai, egyet közülük kórházba kellett szállítani, egy személy pedig életét vesztette a hegyen – közölte hétfőn a hegyimentő-szolgálat.
Tizenegy megyére adott ki hétfőn havazásra vonatkozó elsőfokú figyelmeztetést az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
A Coradia Stream elektromos meghajtású szerelvény, az első vonat, amit a román állam az utóbbi 20 évben vásárolt, megkezdte tesztútjait Bukarest és Brassó között, és a tervek szerint november 20-tól utasokat is szállítani fog ugyanezen az útvonalon.
Medve bukkant fel a Szeben megyei Feleki patak völgyén, a lakosságot a Ro-Alert rendszeren keresztül figyelmeztették a veszélyre – közölte hétfő reggel a Szeben megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
Holtan találtak rá vasárnap a város közeli Suta-tó melletti erdős területen a három napja eltűnt, és nagy erőkkel keresett csíkszeredai nőre – közölte a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság. Gyanítják, hogy öngyilkos lett.
A Szatmár megyei határrendészek a petei határátkelőnél fogtak el egy Németországban gyilkosságért elítélt német állampolgárt, kábítószerrel a csomagjában.
Kiürítették a gyulafehérvári Carolina Mall bevásárlóközpontot szombat este, miután tűz keletkezett az épületeben működő szupermarketben. A lángokat egy felügyelet nélküli hagyott kisgyerek okozta, és egy szolgálaton kívüli tűzoltó fékezte meg.
Kabay Barna filmrendező, forgatókönyvíró, producer, valamint Petényi Katalin forgatókönyvíró, rendező, vágó kapta az idei Bethlen Gábor-díjat.
Hosszas várakozás után Kolozsváron is megjelenhet az IKEA lakberendezési áruházlánc, amely helyi sajtóértesülések szerint a Románia egyik legnagyobb vegyes rendeltetésű beruházása részesévé válhat.
A román pártok közigazgatási reformja és a családtámogatás szükségessége uralta az RMDSZ Kolozsváron megtartott észak-erdélyi kampánynagygyűlését.
szóljon hozzá!