Fotó: Antal Árpád Facebook-oldala
Aláírásgyűjtést indít Sepsiszentgyörgy önkormányzata a város zászlajának védelmében, hogy a betiltott jelkép újra a közintézmények homlokzatán loboghasson – jelentette be csütörtökön Antal Árpád polgármester.
2023. szeptember 21., 20:182023. szeptember 21., 20:18
2023. szeptember 21., 22:372023. szeptember 21., 22:37
Az önkormányzat közleménye szerint a városvezetés az aláírásokkal támogatva újraindítja a városzászló elfogadási folyamatát, miután a bukaresti legfelsőbb bíróság februárban megsemmisítette az erre vonatkozó kormányhatározatot. Az aláírásgyűjtés hétfőn indul, az önkormányzat több standot helyez ki a városban, ahol két hétig várják a támogató szignókat. Utána online felületen lehet támogatni az ügyet.
Az RMDSZ-es elöljáró arra kérte a lakosokat, hogy nemzetiségtől függetlenül írják alá a kezdeményezést. „Ne engedjük, hogy egy brassói bíró döntsön a mi városunk ügyéről. Ez a mi városunk, a mi felelősségünk, a mi zászlónk! Nem lehet jogi vagy közigazgatási eszközökkel korlátozni jelképeink és szülőföldünk iránti szeretetünket” – idézte a közlemény Antal Árpádot, aki szerint az akcióval a közösség erejét szeretnék megmutatni.
A legfelsőbb bíróság februárban semmisítette meg a kormányhatározatot, amely jóváhagyta Sepsiszentgyörgy zászlaját – emlékeztet az MTI. A bírák megalapozatlannak találták és elutasították a bukaresti kormány és Sepsiszentgyörgy városi tanácsa fellebbezését, így jogerőre emelkedett a brassói táblabíróság tavaly áprilisi alapfokú határozata, amely helyt adott a zászlót kifogásoló két román civil szervezetnek.
Érvénytelenítette a brassói táblabíróság a Sepsiszentgyörgy zászlajának elfogadásáról tavaly júniusban hozott kormányhatározatot. A szerdán közölt végzés nem jogerős.
A háromszéki megyeszékhely önkormányzata 2010-ben fogadott el határozatot a város jelképéről, de 2014-ben a Brassói Táblabíróság kimondta, hogy nem engedélyezi a használatát. Ezután volt szükség a bukaresti döntésre, mivel a román parlament 2015-ben jogilag lehetővé tette, hogy a települések saját zászlóval rendelkezhetnek. A bukaresti kormány az RMDSZ javaslatára fogadta el a sepsiszentgyörgyi – arany- és kék sávos, közepén a település címerét ábrázoló – városzászlóról szóló határozatot. A leírás szerint a település címere pajzs alakú, rajta kék mezőben a vár és a templom, felette aranynap és ezüsthold. A vár előtt három zöld mező, rajta a település nevét adó lovas Szent György és a sárkány látható.
A városzászlót jóváhagyó kormányhatározatot azzal az érveléssel támadta meg a Kovászna, Hargita és Maros megyei Románok Civil Fóruma, hogy nem képviseli a helyi románságot. Antal Árpád szerint az aláírásgyűjtéssel épp ennek ellenkezőjét akarják demonstrálni, ezért is várják a román nemzetiségű lakosok kézjegyeit is. A városvezetés az aláírásokkal együtt terjesztené újra a bukaresti kormány elé az ügyet.
Elképesztőnek tartja az Erdélyi Címer- és Zászlótudományi Egyesület, hogy a brassói táblabíróság megsemmisítette a Sepsiszentgyörgy és Kovászna megye zászlaját elfogadó kormányhatározatot.
Tizenhat autó érintett abban a tömegbalesetben, amely kedd reggel történt Gyulafehérvár egyik utcáján.
Százezer lejre bírságoltak a közlekedésrendészet munkatársai az elmúlt hétvégén Szilágy megye településein. Az ellenőrzések során a gépkocsivezetők mellett sok gyalogos és rollerrel helytelenül közlekedő is büntetést kaptak a Szilágyságban.
Nagy érdeklődés övezte a Jövőnk a Szórványban Egyesület által második alkalommal megrendezett, anyanyelvű tájékoztatóval kiegészített egészségügyi programot, amelyet a hétvégén tartottak Bethlenszentmiklóson.
Hétfőn több mint 900 személyt – tanulókat, tanárokat, adminisztratív és kisegítő személyzetet – evakuáltak három nagybányai oktatási intézményből, miután erős gázszagot észleltek az épületekben.
A helyi fiatalság életét szeretné fejleszteni és felpezsdíteni különböző programok révén az a csapat, amely a hétvégén elnyerte Kalotaszentkirály-Zentelke számára az Európai Ifjúsági Falu 2025 címet.
Több mint 1,7 millió lej értékben rótt ki büntetést az év első tíz hónapjában a Hargita Megyei Környezetőrség; emellett több büntetőfeljelentést is tett, a legtöbb esetben természetvédelmi területek felégetése miatt.
Több mint kétszáz alkalmazott tömeges elbocsátását jelentette be két gyár Aradon, sok munkás már meg is kapta a felmondólevelét. A munkaerő-elhelyező ügynökség vezetői szerint ugyanakkor a valóságban nagyobb is lehet az állás nélkül maradók száma.
Holttestet találtak a munkások egy Lippa közeli erdőben, egy használaton kívüli szennyvízgödörben – közölte az Arad Megyei Rendőr-főkapitányság. Az első vizsgálatok szerint a tetem akár három éve heverhet ott, ahol rábukkantak.
Románia nagy részében a sokéves átlagnak megfelelő, a nyugati megyékben időszakosan valamivel alacsonyabb hőmérsékleti értékek várhatók a következő négy hétben.
Iskolabusz ütközött hétfő reggel személygépkocsival a 15-ös jelzésű országúton Maroshévíz és Szászrégen között, a Maros megyei Csobotány térségében.
szóljon hozzá!