A kutatók szerint bizonytalanná teszi a nőket saját testképükkel kapcsolatban az, ha túl sokat nézegetik a Facebookon barátnőik fényképeit. A kutatók szerint minél többet nézegetnek a nők selfie-ket (a felhasználó saját magáról készített fényképe) és más fényképeket a közösségi oldalakon, annál inkább hasonlítják negatívan önmagukat ezekhez a képekhez.
2014. április 26., 15:022014. április 26., 15:02
A brit és amerikai szakértők közös kutatásából az derült ki, hogy a barátok fényképei még a hírességek fotóinál is nagyobb hatást gyakorolhatnak a nézőkre – olvasható a Házipatika.com honlapon. Ez az első olyan kutatás, amely a közösségi oldalakon töltött időt a kedvezőtlen testképpel hozza összefüggésbe. Eddig nem sokat lehetett tudni arról, milyen hatást gyakorolnak a közösségi oldalak a felhasználók önképére.
„Mindenki csinosabb nálam?”
A fiatal nők különösen gyakran használják az ilyen oldalakat, és több fényképet töltenek fel, mint a férfiak. A kutatás során a Strathclyde Egyetem, az Ohiói Egyetem és az Iowai Egyetem munkatársai 881 főiskolai diáklányt vizsgáltak. A lányok kérdőívet töltöttek ki Facebook-használatukra, étkezési és sportolási szokásaikra és testképükre vonatkozóan.
A seattle-i konferencián közzétett kutatás nem mutatott ki összefüggést az étkezési zavarokkal, a közösségi oldalakon töltött idő és a testkép negatív összehasonlítása között azonban kapcsolatot mutatott ki. Minél több időt töltött egy lány a Facebookon, annál inkább hasonlította össze a saját testét barátaiéval, és annál negatívabb módon ítélte meg a saját testképét.
Az étkezési zavarokkal foglalkozó Beat jótékonysági szervezet szóvivője elmondta, hogy a testkép kulcsfontosságú részét képezi az identitásunknak, és nem tekinthető triviális dolognak vagy egyszerű hiúságnak. A testsúllyal és a testalkattal való túlzott foglalkozás a mai kultúra egyik jelentős eleme, ami az egész világon jellemző. „A fiatalok az őket bombázó képekhez hasonlítgatják önmagukat, és úgy érzik, hogy az ő hibájuk, hogy a saját testük kedvezőtlenül jön ki az összehasonlításból” – magyarázta a szervezet szóvivője.
A csalóka testkép
A testkép (angolul: body image) az ember saját testének szubjektív megtapasztalása, a test esztétikai vagy szexuális vonzerejének megélése. A kifejezést először Paul Schilder osztrák neurológus és pszichoterapeuta használta 1935-ben. Az emberiség történelme során mindig nagy hangsúlyt fektetett az emberi test szépségére, az idők során azonban jelentős változáson ment keresztül a szép emberi test fogalma.
Az egyes emberek saját testképét jelentős mértékben befolyásolja az, ahogyan a társadalom meghatározza a szépséget. A testkép fogalmát számos területen és tudományágban használják, többek között a pszichológiában, az orvostudományban, a pszichiátriában és a pszichoanalízisben, a filozófiában és a feminista mozgalmakban.
A nyomtatott és elektronikus sajtó is széles körben szokta használni annak ellenére, hogy nincs egységesen elfogadott meghatározása a kifejezésnek. Az egyes ember személyisége, saját tapasztalatai, illetve a külső – szociális és kulturális – hatások befolyásolják a testkép kialakulását.
A testkép általában egy – az adott kultúrára és korra jellemző – ideához viszonyítva alakult ki, ehhez képest jelenik meg valakiben a pozitív vagy negatív testkép. Igen gyakran előfordul, hogy a saját testről kialakult testkép eltér a másokban kialakult testképtől, vagyis ahogy az adott személyt mások látják, megítélik.
Mint azt az Amerikai Pszichológiai Társaság 2007-es tanulmánya is megállapította, a nyugati kultúrában és a médiában a nők szexualizálása, a szexista reklámok, a nemi sztereotípiák megjelenítése, a szexualitás felhasználása a reklámokban egyrészt felerősíti és megmerevíti a társadalom elvárásait azzal kapcsolatban, hogy miként kellene kinézniük az embereknek, másrészt nagymértékű feszültséget kelt azok körében, akik nem tudnak vagy nem akarnak megfelelni ennek a képnek.
Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.
Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.
Szeretnéd, ha betörnének az otthonodba? Segítünk! Íme, tíz tipp, miként érheted el, hogy éppen a te ingatlanodra essen a választás – foglalja össze humorosan a magyar rendőrség honlapja, a Police.hu sok ember figyelmetlenségét és nemtörődömségét.
Egy erdei kamera rögzítette a nappal ritkán látható hiúzok szép példányát Suceava megyében. Az európai hiúzállomány legtöbb példánya ma Románia területén él.
Országos kampány keretében népszerűsítik Magyarországon a dinnyefogyasztást. Szakemberek szerint az egyre gyakoribb nyári kánikulai napok idején a görögdinnye a legjobb gyümölcs az elvesztett folyadék mellett az ásványi anyagok pótlására is.
Új kutatást végeztek Dániában, az eredmények szerint a szabadidős képernyőhasználat heti mindössze 3 órára való, drasztikus csökkentése jelentős mértékben javítja a gyermekek közérzetét, mentális egészségét, szociális képességeit.
A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.
Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.
szóljon hozzá!