Idén is lesz vízitúra Arad és Szeged között
Fotó: Facebook/Dél-Alföldi Evezésért Közhasznú Alapítvány
Kapocs a Maros – ezzel a mottóval zajlott vízitúra az elmúlt két évben Arad és Szeged között a Dél-Alföldi Evezésért Közhasznú Alapítvány égisze alatt, és Krämmer Erika főszervező elmondása szerint idén augusztusban a két szomszédos megye önkormányzatainak támogatásával teljesítik a több mint 110 kilométeres távot. Péró Tamás, az Arad megyei tanács RMDSZ-es alelnöke a Krónikának kifejtette: a vízitúra kiváló apropó arra, hogy szorosabbra fűzzék kapcsolatukat Csongrád-Csanád vármegyével a tömegsport, a kultúra, az idegenforgalom és az infrastrukturális fejlesztések terén.
2025. július 26., 18:552025. július 26., 18:55
A Maros természetes kapocs Arad és Szeged között, és ezt szerette volna kihangsúlyozni a Dél-Alföldi Evezésért Közhasznú Alapítvány az elmúlt két évben a Kapocs a Maros elnevezésű vízitúra megszervezésével. A szegedi székhelyű szervezet partnere az aradi West Sport nevű evezősklub volt a projektben, amely eredetileg egy Erasmus+ program támogatásával indult, de „önszerveződővé” vált, és a résztvevők szándéka, hogy minden évben lecsorogjanak a Maroson Aradtól Szegedig, ahol a folyó a Tiszába torkollik.
„Idén szervezzük meg harmadszor a túrát, és szeretnénk, ha ebből hagyomány lenne. Törekszünk arra, hogy aradiak és szegediek közösen vegyenek részt benne, Aradról továbbra is partnerünk a West Sport, illetve élvezzük a Szegedi Vízisport Egyesület támogatását. Öröm számunkra, hogy úgy tűnik, immár mindkét megye önkormányzata fantáziát lát ebben a kezdeményezésben, és mellénk állt” – mondta a Krónika megkeresésére Krämmer Erika főszervező, a Szegedi SZC Móravárosi Szakképző Iskola tanára, aki Arad megye szülötte, így nem véletlen a kötődése mindkét városhoz.
A túrán olyanokra számítanak, aki szeretik a természet közelségét, a vízisportokat, nem riadnak vissza a vadkempingezéstől és a szabadtűzön való főzéstől.
Krämmer Erika (a kenu elején) a tavalyi túrán
Fotó: Facebook/Dél-Alföldi Evezésért Közhasznú Alapítvány
Idén augusztus 16. és 19. között szervezik meg az evezőtúrát, és a résztvevők négy szakaszban teljesítik a távot:
„Az esemény időzítése nem véletlen: párhuzamosan zajlik az Aradi Városnapokkal és augusztus 20., a magyar nemzeti ünnep előestéjén érünk célba” – fűzte hozzá a főszervező.
A szegedi kezdeményezésű vízitúra lehetőséget teremt Arad és Csongrád-Csanád vármegye önkormányzatai, több település, közintézmény és civil szervezet közötti együttműködésre – ismerte fel Péró Tamás, az Arad megyei tanács RMDSZ-es alelnöke, akinek a kezdeményezésére a múlt héten egy aradi küldöttség látogatott Makóra és Szegedre, hogy szorosabbra fűzzék a kapcsolatot csongrád-csanádi kollégáikkal, együttműködési lehetőségeket keressenek.
Látogatást tettek a makói Maros Malomban, amely hagyományos módszerekkel őrli a gabonát, és Péró Tamás szerint a nagyipari malmoknál jobb minőségű lisztet állít elő. „Szívesen fogadnák a Makóra érkező romániai turistákat, hogy bemutassák a tevékenységüket, egyfajta ipartörténeti múzeumot alakítanának ki a munka mellett” – ismertette a látogatás célját.
Péró Tamás (balról), az Arad megyei tanács alelnöke a Maros Malomban
Fotó: Arad Megyei Tanács
Szegeden a közútkezelő képviselői tanácskoztak. „Bemutatták azokat a módszereket, amelyekkel kiszűrik a túlsúlyos tehergépjárműveket, és megvizsgáljuk, hogy mit tudnák ebből gyakorlatba ültetni Arad megyében. Több mint ezer kilométeres úthálózat tartozik hozzánk, fontos ezek állapotának megőrzése” – mondta erről. A Szegedi Vízisport Egyesület székhelyén találkoztak a vízitúra szervezőivel, akiket a támogatásukról biztosítottak.
A keddi tanácskozáson Iustin Cionca, az Arad megyei tanács elnöke kifejtette, hogy a szegedi partnerekkel közösen kívánnak elindítani egy olyan projektet, amelynek keretében a Maros mentén található települések bevonásával a természeti, épített és kulturális örökség népszerűsítenék. Arad megyében Soborsin, Lippa, Pécska és Nagylak önkormányzata jelezte csatlakozási szándékát, továbbá az Arad Megyei Múzeumot és a megyei könyvtárt is bevonnák. Kiemelt célként szerepel többek között a Szépfalu határában feltárt középkori bencés apátság (a bizerei kolostor), a hódos-bodrogi ortodox és a bezdini szerb ortodox monostorok történelmi értékeinek ismertetése.
Aradtól a magyar határig 80 kilométeren át kanyarog a Maros, a folyó mentén található a Maros-ártér Tájvédelmi Körzet,
A natúrpark több mint 200 madárfaj és más védett állat számára nyújt fészkelő helyet és menedéket. A terület a 22 romániai nemzeti és természetvédelmi park egyike, 17 455 hektáron terül el Arad és Temes megyében, vízi-, kerékpáros és gyalogtúrák kiváló helyszíne, tanösvényei mindkét ország fiataljai számára nyújthatnak ismereteket.
A tudomány nemzetközi, de a tudós hazafi, így elvárható a magyar tudósoktól, hogy a nemzetközi tudomány szolgálata mellett saját nemzetük megerősítésén dolgozzanak – hangoztatta Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter szombaton Tusnádfürdőn.
Orbán Viktor miniszterelnök a 34. Bálványosi Nyári Szabadegyetem hagyományos előadása után idén is maradt a színpadon, hogy válaszoljon a közönség több esetben igencsak személyes jellegű kérdéseire.
A román-magyar párbeszéd közös jövőnk tekintetében nélkülözhetetlen, Erdély és benne az erdélyi magyarság ügye a román partnerek, barátok nélkül megoldhatatlan – hangoztatta Tőkés László szombaton az erdélyi Tusnádfürdőn.
Narancssárga és sárga jelzésű riasztást adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a várható zivatarok miatt.
Saját belső felméréseink szerint ha most vasárnap lennének az országgyűlési választások, akkor 106 egyéni választókerületből 80-at mi nyernénk, ami fölényes győzelem, elsöprő többség – jelentette ki Orbán Viktor a Tusványoson.
Egy fiatal férfit üldözőbe vett egy medve a Cenk és a Keresztényhavas közötti túraútvonalon. A túrázót végül a csendőrség mentette meg.
A nemzeti kisebbségek jogainak hatékony érvényestéséhez szükség van arra, hogy a közösséget képviselő etnikai pártok bejussanak a parlamentbe, és ott legyenek a döntéshozatalnál.
A magyar kormány nemzetpolitikájának sikerességét és a további együttműködés szükségességét hangsúlyozták a külhoni magyar politikai szervezek vezetői pénteken az erdélyi Tusnádfürdőn.
Súlyos tűzvész pusztította el Szilágy megye egyik legjelentősebb néprajzi emlékét, a Csizér községben található Lupuț-portát, közismert nevén Horea házát.
Több mint húsz évvel a bezárása után végleg lebontják a nagybányai strandot. A helyén egy korszerű aquapark épül, amelyet részben uniós támogatással valósítanak meg, és amely régóta várt beruházás a város lakói számára.
szóljon hozzá!