2007. július 11., 00:002007. július 11., 00:00
Ha új lakásba költözünk, miként rendezzük be azt környezetbarát módon?
Az új lakást is be lehet rendezni régi bútorokkal, amelyeket nem kell kidobni, hanem szépen rendbe lehet tenni. Tanuljunk meg újra barkácsolni, sok mindent elkészíthetünk magunk is. Tőlünk nyugatabbra virágkorukat élik a régi bútorok, nálunk pedig sokan kidobják őket. Ha mindenképp új bútort vásárolunk, igyekezzünk tartós darabokat vásárolni, amelyeket nem kell néhány év múlva kicserélni. A lakást nem kell telezsúfolni bútorral, a szellős helyek jóval egészségesebbek. Aki pedig a valóban környezettudatos megoldást szeretné választani, az úgynevezett kartonból készült, újrafelhasználható bútorokkal rendezheti be lakását.
Több tucat tisztítószer sorakozik a háztartások polcain, hogy csak a mosóport, fehérítőt, fertőtlenítőt, súrlóport, mosogatószert, öblítőszert, ablaktisztítót, bútorfényezőt, padlóápolót említsük. Melyek azok a tisztítószerek, amelyek kevésbé szennyezőek, ha visszakerülnek a vizekbe?
Manapság a mosószerek, tisztítószerek csomagolásán kötelező feltüntetni, hogy a hatóanyaguk biodegradábilis vagy sem. Válasszuk a lebomló szereket, mivel azok a természetbe visszakerülve nem okoznak károsodást. Ugyanakkor használjuk mértékkel a vegyi anyagokat, hisz túlzásba vitt alkalmazásukkal terheljük az ökológiai rendszert.
Az új típusú, úgynevezett eurocompact mosóporok valóban környezetkímélőbbek?
Az eurocompact mosószer koncentráltabb hatóanyagot tartalmaz, ezért kevesebbet kell használni belőlük mosáskor, mint a hagyományos mosószerekből. Kevesebb a forgalmazásához szükséges csomagolóanyag is, ami lényeges szempont, hiszen a háztartási hulladék nagy része csomagolóanyagból áll: szinte minden műanyag tasakban, fémdobozban, pillepalackban kapható.
Mire figyeljünk, hogy a csomagolóanyagok kidobása ne vezessen kisebb „természeti katasztrófához”?
Vásároljunk az eszünkkel, és ne a szemünkkel. Rengeteg vonzó terméket kínálnak megvásárlásra, ám jó, ha csak azt vesszük meg, amire igazán szükségünk van. A csomagolóanyagok esetében pedig, amikor csak lehet, válaszszuk azokat, amelyeket visszaváltanak: például visszaváltható üvegben, és ne pillepalackban vásároljunk ásványvizet vagy más italokat. A csomagolóanyagokra érvényes igazán a hulladékgazdálkodás úgynevezett 3R alapelve, amelynek értelmében a hulladékmennyiséget csökkenteni kell (reduce), a csomagolóanyagot újra fel kell használni (reuse), ha pedig nem lehet, akkor biztosítani kell az újrahasznosítást (recycle). Már a vásárlás pillanatában gondoljuk át, hogy miután már nem lesz rá szükségünk, mi lesz a termékkel, amelyet megvásárolunk.
Milyen ételeket fogyasszunk? Van-e erre is ökorecept?
Ajánlatos a helyi termelőktől vásárolni a gyümölcsöt, zöldséget. Ezek ízletesebbek, és a szállításukba sem fektetnek annyi energiát. Ezenkívül támogatjuk a helyi gazdaságot, s hozzájárulunk új munkahelyek teremtéséhez, a régiek megtartásához. Vásároljunk mindig az évszakra jellemző zöldséget, gyümölcsöt, hiszen ezek tartósítása rengeteg energiába kerül.
Nagyon sok településen vár még megoldásra a szelektív hulladékgyűjtés-tárolás problémája. Hová vigyük az összegyűjtött papírt, pillepalackot, fém-, illetve fahulladékot?
A szelektív hulladékgyűjtés kérdését az Európai Unióban már kötelező megoldani. Figyeljük az ezzel kapcsolatban induló programokat, és igyekezzünk minél hamarabb bekapcsolódni. Egyébként a pillepalackot már szinte minden településen gyűjtik, igyekezzünk tehát, hogy lehetőleg minden pillepalack kerüljön a megfelelő konténerbe.
Valóban takarékosabbak-e az új típusú villanyégők?
Igen. Igaz, ezek drágábbak, mint a hagyományosak, de ha lassanként energiatakarékos égőkkel szereljük fel a lakásunkat, hamarosan megtérül a befektetésünk, hisz a hagyományosaknál jóval tovább tartanak.
Hogyan használjuk a háztartási gépeinket környezetbarát módon?
Vásároljunk energiatakarékos háztartási gépeket. De ennél is fontosabb, hogy csakis akkor használjuk ezeket a berendezéseket, ha valóban szükségünk van rájuk. Vannak például olyan gépek, amelyek teljesen fölöslegesek, ilyen az elektromos kenyérvágó: igazán nem nagy erőfeszítés a kenyeret kézzel szeletelni, ezáltal pedig energiát takarítunk meg.
Hogyan kertészkedjünk a ház körül környezetbarát módon, illetve hogyan hasznosíthatjuk újra a szerves hulladékot?
A ház körül próbáljunk hagyományos virágokat termeszteni. Habár nagyon vonzóak az egzotikus növények, ezeket előbb-utóbb vegyszerezni kell, ellenkező esetben elpusztulnak. Igyekezzünk minél kevesebb vegyszert használni a kertben, léteznek biokertészeti megoldások, sok ilyen jellegű szakkönyv kapható már. A kert sarkába kis komposztálóládát állíthatunk fel, ebbe rakhatjuk a szerves hulladékot, a keletkezett komposzt pedig nagyszerű tápanyag virágainknak. Sajnos nálunk még nem terjedt el eléggé, pedig minden kiskertben lenne lehetőség rá, sőt a tömbházlakásunk erkélyén is. Aki ezt a megoldást választja, annak nem kell táptalajt vásárolnia a cserepes virágok számára. A környezetbarát életmódhoz szemléletváltásra lenne szükség, arra, hogy mindenki egy kissé tovább gondolkozzon a mai napnál. Ha ezt nem teszi meg, akkor kétségessé teszi a holnapi, de főleg a holnaputáni napot. A mindennapi gondokkal elfoglalt ember számára ez valószínűleg hihetetlen, de a környezettudományokkal foglalkozó tudósok kongatják már a vészharangot. Ha pedig a politikusok is meghallják a jelzést, akkor talán változni fog valami.
Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.
Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.
Szeretnéd, ha betörnének az otthonodba? Segítünk! Íme, tíz tipp, miként érheted el, hogy éppen a te ingatlanodra essen a választás – foglalja össze humorosan a magyar rendőrség honlapja, a Police.hu sok ember figyelmetlenségét és nemtörődömségét.
Egy erdei kamera rögzítette a nappal ritkán látható hiúzok szép példányát Suceava megyében. Az európai hiúzállomány legtöbb példánya ma Románia területén él.
Országos kampány keretében népszerűsítik Magyarországon a dinnyefogyasztást. Szakemberek szerint az egyre gyakoribb nyári kánikulai napok idején a görögdinnye a legjobb gyümölcs az elvesztett folyadék mellett az ásványi anyagok pótlására is.
Új kutatást végeztek Dániában, az eredmények szerint a szabadidős képernyőhasználat heti mindössze 3 órára való, drasztikus csökkentése jelentős mértékben javítja a gyermekek közérzetét, mentális egészségét, szociális képességeit.
A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.
Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.