Vegetáriánus spagetti, rizses egytálétel, hús nélküli rakott káposzta, hús nélküli fasírt.
2016. március 19., 14:132016. március 19., 14:13
Vegetáriánus spagetti
Hozzávalók: 5 ek. napraforgóolaj, 2 közepes vöröshagyma, 2 közepes sárgarépa, 1 dkg zeller, 5 gerezd fokhagyma, 1 közepes paprika, 1 közepes paradicsom, 200 g sűrített paradicsom, 1 csokor bazsalikom (vagy szárított), 10 g szárított oregánó, 2 kávéskanál só, 1 teáskanál cukor, 1 dl növényi tejszín, 1 dl víz, spagetti.
Elkészítés: Az egyik hagymát apróra vágjuk, és 3-5 evőkanál olajon pirítani kezdjük (cél a szalmasárga, illatos pirult hagyma). Közben a fűszerek kivételével minden konyhakész zöldséget egy aprításhoz alkalmas robotgépbe teszünk, apróra darálunk. A szalmasárga olajos hagymára ráborítjuk az aprított zöldségeket, megsózzuk, összekeverjük, és közepes lángon 2 percre lefedjük, hogy kezdjen párolódni. Kétpercenként megkavarjuk, majd visszafödjük. Ezt 4-szer, 5-ször ismételjük. Ha már úgy érezzük, éppen roppanósak a zöldségdarabkák, ráöntjük a vizet, a tejszínt, a paradicsomot és a fűszereket. Folyamatos kavargatás mellett 10–15 perc alatt, közepes lángon sűrű szószt főzünk belőle. Ezalatt a zöldségek is teljesen megpuhulnak majd. Teljes kiőrlésű spagettivel tálaljuk.
Rizses egytálétel
Hozzávalók (4 adag): 40 dkg gomba, 20 dkg sárgarépa, 20 dkg zöldborsó, 20 dkg csemegekukorica, 1 db piros kaliforniai paprika, 1 közepes fej vöröshagyma, 3 gerezd fokhagyma, 4 ek. olívaolaj, só ízlés szerint, bors ízlés szerint, petrezselyem ízlés szerint (és egyéb zöldfűszerek), 5 dkg sajt (reszelt, a tálaláshoz), rizs.
Elkészítés: A gombát megtisztítjuk és feldaraboljuk. Ha friss zöldséget használunk, azt is. Az olajon a hagymát üvegesre dinszteljük, majd a préselt fokhagymát is hozzáadjuk. Rádobjuk a gombát, és jól megkevergetjük, sózzuk, borsozzuk. Hozzáadjuk a többi zöldséget és a petrezselyemzöldet, ízlés szerint még fűszerezhetjük, majd valamennyire puhára pároljuk, és a levet is elpárologtatjuk a zöldségek alól. Ezt a párolt rizsre szedjük, bőven megszórjuk reszelt sajttal és ketchuppal megcsorgatjuk.
Hús nélküli rakott káposzta
Hozzávalók: 60 dkg savanyú káposzta, 10 dkg rizs, 30 dkg reszelt füstölt sajt, 1 közepes fej vöröshagyma, 2 teáskanál őrölt fűszerpaprika, só ízlés szerint, 1 ek. napraforgóolaj, 4 ek. tejföl.
Elkészítés: A savanyú káposztát alaposan kimossuk, lecsepegtetjük. A vöröshagymát megtisztítjuk, kockákra vágjuk, majd kevés olajon megpároljuk. Hozzáadunk 2 tk. őrölt pirospaprikát, megkeverjük, majd hozzáadjuk a savanyú káposztát, és saját levében kb. 20 perc alatt megpároljuk. Eközben 10 dkg rizst tisztítunk, és megfőzzük. A füstölt sajtot lereszeljük.
Egy közepes méretű tepsit kiolajozunk, ráteszünk egy réteg káposztát, majd egy réteg főtt rizst, ezt bőven megszórjuk reszelt füstölt sajttal. A sajt tetejét megcsorgatjuk tejföllel. Újra egy réteg káposzta, majd rizs- és sajt- és tejfölréteg következik. A legfelső káposztarétegre már nem teszünk rizst, csak sajtot, valamint bőven tejfölt, hogy a sajt ne égjen meg sütés közben. 200 fokon 25 percig sütjük.
Hús nélküli fasírt
Hozzávalók: 50 dkg kenyér (száraz kenyér), 2 közepes db vöröshagyma, 6 gerezd fokhagyma, 1 csokor petrezselyem, 20 dkg gomba, fűszerpaprika ízlés szerint, só ízlés szerint, bors ízlés szerint (őrölt), köménymag ízlés szerint (őrölt), majoranna ízlés szerint, 4 ek. napraforgóolaj (szükség szerint), 1 db tojás, 15 dkg zsemlemorzsa (szükség szerint), 2 dl napraforgóolaj (sütéshez).
Elkészítés: A kenyeret beáztatjuk. Az egyik fej vöröshagymát apróra vágjuk, az olajon megpirítjuk, hozzáadjuk a kockára vágott gombát. Sózzuk, borsozzuk, majorannával megszórjuk. Pirosra sütjük, kihűtjük. A kenyeret kinyomkodjuk, hozzáadjuk a tojást, a gombát, a másik fej apróra vágott (vagy reszelt) vöröshagymát, az összepréselt fokhagymát, az apróra vágott petrezselymet, a fűszereket, összegyúrjuk. Itt az összeállításnál is kell bele só, bors és majoranna, nem csak a gombapirításnál. Gombócokat formázunk a masszából, zsemlemorzsába forgatjuk, és forró zsiradékban megsütjük.
Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.
Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.
Szeretnéd, ha betörnének az otthonodba? Segítünk! Íme, tíz tipp, miként érheted el, hogy éppen a te ingatlanodra essen a választás – foglalja össze humorosan a magyar rendőrség honlapja, a Police.hu sok ember figyelmetlenségét és nemtörődömségét.
Egy erdei kamera rögzítette a nappal ritkán látható hiúzok szép példányát Suceava megyében. Az európai hiúzállomány legtöbb példánya ma Románia területén él.
Országos kampány keretében népszerűsítik Magyarországon a dinnyefogyasztást. Szakemberek szerint az egyre gyakoribb nyári kánikulai napok idején a görögdinnye a legjobb gyümölcs az elvesztett folyadék mellett az ásványi anyagok pótlására is.
Új kutatást végeztek Dániában, az eredmények szerint a szabadidős képernyőhasználat heti mindössze 3 órára való, drasztikus csökkentése jelentős mértékben javítja a gyermekek közérzetét, mentális egészségét, szociális képességeit.
A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.
Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.
szóljon hozzá!