Gyermek- és tanárlélek az iskolában

Gyermek- és tanárlélek az iskolában

Egyfajta mankóként szolgálhat szülőknek és pedagógusoknak egyaránt Kónya Zoltán gyermekorvos és családterapeuta Lélek az iskolában című könyve, ezért kezdeményezte, hogy mutassák be a kötetet a nagyközönségnek – fejtette ki Csete Boglárka, az est házigazdája a kolozsvári Koffer kávézóban és könyvesboltban tartott bemutatón.

Kiss Előd-Gergely

2016. január 30., 17:562016. január 30., 17:56


Gyakorlati tanácsok szülőknek, pedagógusoknak

„Szülőként nem mindegy, ki lesz a gyermekem tanítója, ugyanakkor a pedagógusoknak sincs könnyű dolgok, mert meg kell felelniük a szülőknek\" – vezette fel a végül kötetlennek bizonyuló beszélgetést Csete Boglárka. Kónya Zoltán kifejtette, először egy pedagógusoknak szervezett tanfolyamot szeretett volna beindítani, később jutott eszébe a könyv megírásának ötlete, amelyet három évig tartó munka követett.

A Lélek az iskolában könyv nemcsak leírja azokat a problémákat, amelyekkel a pedagógusok szembesülnek az iskolában, hanem gyakorlati tanácsokat is ad. Kónya Zoltán kifejtette, 8-9 pedagógust és négy iskolapszichológust vont be a kutatásba, hogy elkészítse az iskolai pszichés gondok lajstromát. Mint részletezte, a pedagógusok válaszaiból az derül ki, hogy a túlterheltség, az unalom és a figyelemhiánnyal párosuló hiperaktivitás a leggyakoribb probléma, amellyel szembesülnek. Az iskolapszichológusok ugyanakkor arról számoltak be, hogy a gyerekek szoronganak, ezenkívül meglátszik rajtuk és komoly gondot jelent, ha például elváltak a szüleik, de a félénkség is sok iskolásra jellemző.

Problémaként kezeljük a gyereket

A szerző úgy fogalmazott, sok esetben nem lenne a gyerekekkel semmi gond, ha nem problémaként kezelnénk őket: ilyen probléma például a hiperaktivitás és a figyelemhiány. „Egyszerűen vannak izgágább gyerekek, ehhez persze olykor hozzájárul a családi környezet is, a figyelemhiány gyakran arra utal, hogy bizonytalan a gyerek kötődése. Az izgága gyereket gyakran verik a szülők, hogy ne legyen izgága, de az eredmény csak egyre rosszabb lesz. Egy következő szintje a problémának, amikor a szülők azt hiszik, ez mentális betegség, és terápiákat keresnek egy tulajdonképpeni alkati sajátosságra\" – mutatott rá Kónya Zoltán.

A beszélgetésen szóba került a pedagógusok kiégése is, ami azért is fordul elő, mert sokszor nem kapnak szabad kezet, az elvárás velük szemben az, hogy gépiesen sajáttíttassák el a tanterv által előírt információmennyiséget. Kónya Zoltán ugyanakkor kutatásmódszertani veszélyekre is felhívta a figyelmet. Néhány éve a diszlexiát mérő kutatás során a megvizsgált 2000 gyerek közül csak egyetlenegy oldotta meg hibátlanul a feladatot, és azt tapasztalták, hogy a gyerekek eredményei annál rosszabbak, minél idősebbek. Rájöttek persze, hogy így nem a diszlexia, hanem az érdektelenség mértékét mérték fel végül.

Kónya a szülőknek is adott hasznos tippeket: a gyerek számára a legfontosabb a szülői jelenlét, és az, hogy megfelelő válaszokat kapjon a szülőktől, de az is lényeges, hogy ha a gyerek meg tud oldani egy feladatot, akkor hagyják, hadd oldja meg. A gyermekorvos és családterapeuta ugyanakkor a jelenlegi oktatási rendszert is bírálta, mondván, az meg sem kísérli, hogy a gyerek képességeinek maximumát hozza ki.

„A híressé vált magyar gyermektanulmányozás elindítója, Nagy László mindnyájunkat időben figyelmeztetett, már a 20. század elején: ismerd meg, hogy jobban szerethesd! Ezt a megismerést és nyomában a jobban szeretést – sajnos mindmáig elmulasztottuk. A megismerés és a megszeretés útján segít előre a Lélek az iskolában\" – ajánlja a kötetet Vekerdy Tamás hírneves magyarországi gyermekpszichológus.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 17., szerda

Alaposan megviseli az emberi szervezetet a drasztikus hőmérséklet-ingadozás

Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.

Alaposan megviseli az emberi szervezetet a drasztikus hőmérséklet-ingadozás
2024. március 22., péntek

„Ha egészségesebben szeretnénk élni, akkor tudnunk kell, hogy mit eszünk”

A REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről, a tudatos vásárlóvá válásunk lépéseiről beszélgettünk Szólláth Tiborral, Hajdúnánás város polgármesterével, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Környezetért és Fenntarthatóságért felelős alelnökével.

„Ha egészségesebben szeretnénk élni, akkor tudnunk kell, hogy mit eszünk”
2024. március 08., péntek

„Ha megvan a bizalom, akkor termelő és vásárló kölcsönösen előre viszi egymást”

Ezen a héten Gergely Leventét, agrárszakembert és gyümölcstermesztőt kérdeztük a REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről.

„Ha megvan a bizalom, akkor termelő és vásárló kölcsönösen előre viszi egymást”
2024. február 09., péntek

„Tudatos vásárlók nélkül nem maradhatnak életben a kistermelők” (x)

Cilip Árpád, a Hargita Megye Fejlesztési Ügynökségének igazgatójával és a Székely Termék védjegy koordinátorával beszélgettünk a rövid ellátási láncok létjogosultságáról és a Székelyföld-szerte egyre megerősödő tudatos vásárlói rétegről.

„Tudatos vásárlók nélkül nem maradhatnak életben a kistermelők” (x)
2023. december 23., szombat

Online italrendelések az ünnepek alkalmával az eMAG-ról (x)

Csak az elmúlt héten több mint 1300 üveg bort rendeltek a platform kliensei, különböző borfajtákból. Az ügyfelek átlagosan egy rendelésben négy üveg bort rendeltek, amire átlagosan 206 lejt költöttek. A romániai borok vezetik az eladási listákat.

Online italrendelések az ünnepek alkalmával az eMAG-ról (x)
2023. december 15., péntek

A REL-közösségekben az erő (x)

2010-ben találkozott először a rövid ellátási lánc fogalmával, miután kollégái segítségével megismerte a nyugat-európai REL-ek közösségépítő és gazdasági erejét. Smaranda Enache kapcsolatát a REL-el a következőkben ismerhetjük meg.

A REL-közösségekben az erő (x)
A REL-közösségekben az erő (x)
2023. december 15., péntek

A REL-közösségekben az erő (x)

2023. december 08., péntek

„A Helyénvaló bolt egy igazi színfolt a város szövetében” (x)

Az év végéhez közeledve fejtörést okozhat, hogy mivel lepjük meg szeretteinket, kollégáinkat. Érdemes lehet olyan szempontokat figyelembe vennünk vásárlásaink alkalmával, mint tudatosság, hozzáadott érték és megbízhatóság.

„A Helyénvaló bolt egy igazi színfolt a város szövetében” (x)
2023. december 02., szombat

„A székelyföldi táj veszne el, ha nem lennének kistermelőink” (x)

A székelyudvarhelyi Helyénvaló helyi bolt igazgatóját és REL-szakértőt, Molnár Judithot kérdeztük arról, milyen célok mentén építették fel a már 5 éve működő vállalkozást. Milyen előnyökkel jár, ha rövid ellátási láncokból szerezzük be élelmiszereinket.

„A székelyföldi táj veszne el, ha nem lennének kistermelőink” (x)
2023. november 24., péntek

„A helyi termék mögött ott van egy életmese” (x)

Helyi termelőtől származó termék versus hipermarketben található paradicsom. Mi a minőségbeli különbség? Hogyan találjuk meg a saját utunkat a REL-hez, azaz a rövid ellátási láncokhoz? Kádár Annamária pszichológust kérdeztük saját tapasztalatairól.

„A helyi termék mögött ott van egy életmese” (x)
2023. november 17., péntek

A helyi gazdák a legjobb minőséget nyújtják (x)

A REL, azaz a rövid ellátási láncokról, a tudatos vásárlás előnyeiről, a Műanyagmentes júliusról és arról beszélgettünk Dávid Panni, bloggerrel hogy miért éri meg helyi termelőktől vásárolni.

A helyi gazdák a legjobb minőséget nyújtják (x)