Egyfajta mankóként szolgálhat szülőknek és pedagógusoknak egyaránt Kónya Zoltán gyermekorvos és családterapeuta Lélek az iskolában című könyve, ezért kezdeményezte, hogy mutassák be a kötetet a nagyközönségnek – fejtette ki Csete Boglárka, az est házigazdája a kolozsvári Koffer kávézóban és könyvesboltban tartott bemutatón.
2016. január 30., 17:562016. január 30., 17:56
Gyakorlati tanácsok szülőknek, pedagógusoknak
„Szülőként nem mindegy, ki lesz a gyermekem tanítója, ugyanakkor a pedagógusoknak sincs könnyű dolgok, mert meg kell felelniük a szülőknek\" – vezette fel a végül kötetlennek bizonyuló beszélgetést Csete Boglárka. Kónya Zoltán kifejtette, először egy pedagógusoknak szervezett tanfolyamot szeretett volna beindítani, később jutott eszébe a könyv megírásának ötlete, amelyet három évig tartó munka követett.
A Lélek az iskolában könyv nemcsak leírja azokat a problémákat, amelyekkel a pedagógusok szembesülnek az iskolában, hanem gyakorlati tanácsokat is ad. Kónya Zoltán kifejtette, 8-9 pedagógust és négy iskolapszichológust vont be a kutatásba, hogy elkészítse az iskolai pszichés gondok lajstromát. Mint részletezte, a pedagógusok válaszaiból az derül ki, hogy a túlterheltség, az unalom és a figyelemhiánnyal párosuló hiperaktivitás a leggyakoribb probléma, amellyel szembesülnek. Az iskolapszichológusok ugyanakkor arról számoltak be, hogy a gyerekek szoronganak, ezenkívül meglátszik rajtuk és komoly gondot jelent, ha például elváltak a szüleik, de a félénkség is sok iskolásra jellemző.
Problémaként kezeljük a gyereket
A szerző úgy fogalmazott, sok esetben nem lenne a gyerekekkel semmi gond, ha nem problémaként kezelnénk őket: ilyen probléma például a hiperaktivitás és a figyelemhiány. „Egyszerűen vannak izgágább gyerekek, ehhez persze olykor hozzájárul a családi környezet is, a figyelemhiány gyakran arra utal, hogy bizonytalan a gyerek kötődése. Az izgága gyereket gyakran verik a szülők, hogy ne legyen izgága, de az eredmény csak egyre rosszabb lesz. Egy következő szintje a problémának, amikor a szülők azt hiszik, ez mentális betegség, és terápiákat keresnek egy tulajdonképpeni alkati sajátosságra\" – mutatott rá Kónya Zoltán.
A beszélgetésen szóba került a pedagógusok kiégése is, ami azért is fordul elő, mert sokszor nem kapnak szabad kezet, az elvárás velük szemben az, hogy gépiesen sajáttíttassák el a tanterv által előírt információmennyiséget. Kónya Zoltán ugyanakkor kutatásmódszertani veszélyekre is felhívta a figyelmet. Néhány éve a diszlexiát mérő kutatás során a megvizsgált 2000 gyerek közül csak egyetlenegy oldotta meg hibátlanul a feladatot, és azt tapasztalták, hogy a gyerekek eredményei annál rosszabbak, minél idősebbek. Rájöttek persze, hogy így nem a diszlexia, hanem az érdektelenség mértékét mérték fel végül.
Kónya a szülőknek is adott hasznos tippeket: a gyerek számára a legfontosabb a szülői jelenlét, és az, hogy megfelelő válaszokat kapjon a szülőktől, de az is lényeges, hogy ha a gyerek meg tud oldani egy feladatot, akkor hagyják, hadd oldja meg. A gyermekorvos és családterapeuta ugyanakkor a jelenlegi oktatási rendszert is bírálta, mondván, az meg sem kísérli, hogy a gyerek képességeinek maximumát hozza ki.
„A híressé vált magyar gyermektanulmányozás elindítója, Nagy László mindnyájunkat időben figyelmeztetett, már a 20. század elején: ismerd meg, hogy jobban szerethesd! Ezt a megismerést és nyomában a jobban szeretést – sajnos mindmáig elmulasztottuk. A megismerés és a megszeretés útján segít előre a Lélek az iskolában\" – ajánlja a kötetet Vekerdy Tamás hírneves magyarországi gyermekpszichológus.
Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.
Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.
Szeretnéd, ha betörnének az otthonodba? Segítünk! Íme, tíz tipp, miként érheted el, hogy éppen a te ingatlanodra essen a választás – foglalja össze humorosan a magyar rendőrség honlapja, a Police.hu sok ember figyelmetlenségét és nemtörődömségét.
Egy erdei kamera rögzítette a nappal ritkán látható hiúzok szép példányát Suceava megyében. Az európai hiúzállomány legtöbb példánya ma Románia területén él.
Országos kampány keretében népszerűsítik Magyarországon a dinnyefogyasztást. Szakemberek szerint az egyre gyakoribb nyári kánikulai napok idején a görögdinnye a legjobb gyümölcs az elvesztett folyadék mellett az ásványi anyagok pótlására is.
Új kutatást végeztek Dániában, az eredmények szerint a szabadidős képernyőhasználat heti mindössze 3 órára való, drasztikus csökkentése jelentős mértékben javítja a gyermekek közérzetét, mentális egészségét, szociális képességeit.
A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.
Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.
szóljon hozzá!