Szigor. Az EJEB számos ügyben marasztalta el Romániát, az országnak nagy összegű kártérítést kell kifizetnie
Fotó: Coe.int
Csak az idei év első felében több tízmillió eurós kártérítés kifizetésére kötelezte Romániát az Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB) különböző ügyekben.
2025. július 21., 14:422025. július 21., 14:42
Az EJEB által elbírált ügyek jelentős része a kommunizmus idején államosított ingatlanokkal kapcsolatos.
A bíróság 2025 első hónapjaiban hat, Romániával szemben indított ügyben tette közzé ítéleteit, amelyeket a Digi 24 hírcsatorna ismertetett.
A legismertebb az, amelyben Călin Georgescu korábbi szélsőjobboldali elnökjelölt megtámadta az alkotmánybíróságnak a 2024-es elnökválasztás első fordulójának megsemmisítéséről szóló határozatát.
Elutasította az Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB) a romániai elnökválasztás utólag érvénytelenített első fordulóját megnyerő Călin Georgescu keresetét, amelyet az érvénytelenítő határozat ellen nyújtott be.
Egy másik, Románia által az EJEB-en megnyert pert három bírónő indította, akiket 2017-2018-ban hivatali visszaélés miatt börtönbüntetésre ítéltek (a DNA azzal vádolta őket, hogy meghamisítottak egy ítéletet, amely egy üzletember 7 éves börtönbüntetését helyezte hatályon kívül).
A harmadik keresetet, amelyet egy sikkasztásért és pénzmosásért elítélt üzletasszony indított, azért utasították el, mert nem tartotta be a hat hónapos határidőt, amelyen belül értesítenie kellett volna az EJEB-t a védelemhez való jogáról.
Az üzletasszony fellebbezett a jogerős ítélet ellen a legfelsőbb bíróságon, és megvárta az ítéletet mielőtt tovább ment volna az EJEB-hez.
Ugyanakkor nem volt olyan ügy is, amelyben Románia ellen ítéltek, és ez nem kevés pénzébe kerül az országnak.
Az év elején az EJEB jogerősen megállapította a román állam által fizetendő kártérítés mértékét egy olyan perben, amelyben több mint 50 állampolgár indított, mivel Románia nem adott vissza több, a kommunista rezsim alatt államosított ingatlant (Văleanu és mások kontra Románia), annak ellenére, hogy jogerős bírósági ítéletek nekik adtak igazat.
Az ügy a kérelmezők javára hozott ítéletek hosszan tartó végre nem hajtásával és a hatékony jogorvoslat hiányával kapcsolatos, a hatóságok ugyanis nem biztosították, hogy a megítélt kártérítés ésszerűen arányban álljon az ingatlan tényleges értékével – olvasható az EJEB közleményében.
Az EJEB már 2022-ben a felperesek javára ítélt, de több időt adott a kormánynak, hogy békés megegyezést kössön velük.
Az ügyben a legmagasabb kártérítést 61 millió euróban állapították meg a Máramaros megyei Borsa környékén található 17 000 hektár erdőért a borsai közbirtokosságnak.
Az EJEB 2025 első hónapjaiban egy 2016-ban befolyással üzérkedés miatt elítélt rendőr javára döntött, és úgy ítélte meg, hogy a román állam megsértette a tisztességes eljáráshoz való jogát.
Az európai bíróság úgy ítélte meg, hogy 1750 euró költségtérítést kell kapnia, mivel „az egyezmény megsértésének megállapítása elegendő méltányos jóvátételt jelent a kérelmezőt ért nem vagyoni kárért”.
„Az ügy a befolyással üzérkedés miatt indított büntetőeljárás tisztességességére vonatkozik, amely a kérelmező, egy rendőrtiszt ellen irányult, akit az elsőfokú felmentő ítéletét követően a fellebbviteli bíróság jogerősen elítélt, olyan körülmények között, hogy az őt elítélő tanács két bírája közül az egyik nem hallgatta meg közvetlenül az érintett tanúkat” – olvasható az EJEB közleményében.
Az ügy egy 2016-ban a bukaresti operaházban kirobbant botrányra vonatkozott, amely a közösségi médiában zajlott.
Az EJEB-hez panaszt tevő férfi személyes Facebook-oldalán és blogján cikkeket írt a botrányról.
Az ügy a posztokhoz vagy cikkekhez fűzött kommentekhez kapcsolódik: egy karmester és egy szoprán azt kérték a bíróságon, hogy törölje a róluk szóló rágalmazó megjegyzéseket, és ítéljen meg nekik kártérítést a megjegyzések és a posztok által az imázsukban okozott kárért.
Egyúttal kötelezték, hogy ne posztoljon több rágalmazó tartalmat a két operai alkalmazottal szemben.
Az EJEB azonban úgy ítélte meg, hogy a nemzeti bíróságok döntése olyan érveken alapult, amelyek nem voltak kellően tisztázottak és részletesek ahhoz, hogy ne korlátozzák a panaszos véleménynyilvánítás szabadságához való jogát.
Az európai bíróság ugyanakkor úgy döntött, hogy a román államnak 16 805 euró kártérítést kell fizetnie neki.
Donald Trump amerikai elnök meghívta Washingtonba Nicușor Dan román államfőt – közölte Cristian Diaconescu elnöki tanácsadó.
Legalább 67 palesztint ölt meg az izraeli hadsereg, miközben vasárnap Gáza északi részén az ENSZ segélyautóira vártak.
A Mediazona orosz független médiaorgánum a BBC orosz szolgálatával együttműködve 119 154 Ukrajnában elesett orosz katona személyazonosságát erősítette meg.
Új evakuálási parancsot adott ki az izraeli hadsereg vasárnap reggel a Gázai övezet középső részén, a palesztin Hamász terrorszervezet fogáságban lévő túszok családjai azonban aggódnak, mert a rabokat ott őrizhetik.
Vlagyimir Putyin orosz elnök hajlandó elmozdulni egy békés megoldás felé Ukrajna ügyében, de Moszkva számára továbbra is az a prioritás, hogy elérje céljait – mondta Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője az állami televíziónak adott interjúban.
Donald Trump amerikai elnök szombaton a Washington és Teherán közötti növekvő feszültségek közepette arra figyelmeztetett, hogy Irán minden új nukleáris létesítményét teljesen megsemmisítik.
Romániának át kell térnie Ukrajna ellenállásának segítéséről arra, hogy segítsen Ukrajnának megnyerni a háborút – jelentette ki Oana Țoiu külügyminiszter szombaton.
Donald Trump elnök rágalmazási pert indított a Wall Street Journal kiadója és azok ellen a riporterek ellen, akik cikket írtak egy levélgyűjteményről, amelyet Jeffrey Epsteinnek ajándékoztak az 50. születésnapjára 2003-ban.
Tűz ütött ki a Moszkvai területen vasárnapra virradóra, miután Ukrajna újabb dróntámadást indított az orosz főváros ellen – jelentették helyi Telegram-csatornák.
Újabb tárgyalási fordulót javasolt Moszkvának a jövő hétre Ukrajna – jelentette be szombaton Volodimir Zelenszkij ukrán elnök.
szóljon hozzá!