Fotó: Veres Nándor
Romániában keveset költenek a szülők a gyerekek egészséges étkezésére egy friss felmérés szerint. A kolozsvári unitárius kollégium jó példát mutat: hetente szervezett gyümölcsnapja a helyes életmódra irányítja a diákok figyelmét.
2017. október 08., 13:492017. október 08., 13:49
A romániai családok havonta körülbelül 150 lejt költenek arra, hogy egészséges ételeket vigyenek a gyerekek az iskolába vagy óvodába tízóraira, ez az összeg más európai országokban 5-6-szor nagyobb – közölte az Agerpres hírügynökség egy élelmiszeripari cég által végzett felmérés eredményeire hivatkozva.
A kutatást végző szakemberek rámutattak, a romániai szülők a gyermekek 10 éves koráig figyelnek oda hangsúlyosan arra, milyen élelmiszert fogyasszanak a kicsik, holott az egészséges táplálkozás minden életkorban kulcsfontosságú.
A felmérés eredményei szerint lassan ugyan, de növekszik a természetes alapanyagok iránti kereslet: az iskolakezdést követően egyre többen vásárolnak egészséges élelmiszereket a gyereküknek, mintegy húsz százalékkal többen, mint a nyári hónapokban, a vakáció idején.
Fotó: Kristó Róbert
A kutatást végzők felhívták a figyelmet, a szülők lehetőleg ne vásároljanak a gyerekeknek olyan rágcsálnivalókat, édességeket, amelyek színezéket, konzerválószert, ízfokozókat tartalmaznak, ehelyett rostokban és proteinekben gazdag élelmiszert válasszanak a boltok kínálatából, hiszen ezek létfontosságúak a szervezet fejlődéséhez.
Arra is rámutattak, a felnőttek fokozottan figyeljenek oda arra, hogy mennyi cukortartalmú élelmet fogyaszt a gyerek, és kövessék figyelemmel az egyes élelmiszerek csomagolásán, hogy mennyi cukrot tartalmaznak.
A felmérés kitért arra is, hogy az alacsonyabb jövedelmek miatt egyrészt a romániai vásárlóerő csekélyebb, mint más európai országokban.
mint amilyen például a Nagy-Britanniában és Németországban is működő, 5 per Day elnevezésű kampány, amely napi öt adag zöldség vagy gyümölcs fogyasztására ösztönzi a lakosságot.
– mutatott rá Dragoș Erceanu, a kutatást végző Unicorn Naturals vezetője.
Mint mondta, optimális esetben a szülőknek havonta megközelítőleg 200-250 lejt kellene költeniük a gyerekek egészséges étkezésére. A kutatás eredményei szerint a romániai élelmiszerek piacán nagy egyenetlenségek tapasztalhatók, főként a legkisebbek, az egy-két évesek számára készített egészséges ételeket lehet kapni, a nagyobbak korosztálya számára azonban rendkívül szegényes az egészséges rágcsálnivalók kínálata.
Követendő példával szolgál a kolozsvári János Zsigmond Unitárius Kollégium, ahol harmadik éve tartanak szerdánként gyümölcsnapot. Amíg az őszi szezon engedi, idénygyümölcsök kerülnek az előcsarnokban elhelyezett nagy asztalra, hogy ráirányítsák a gyerekek figyelmét az egészséges étkezésre.
Fotó: Veres Nándor
Az iskola ezzel mintegy előfutára annak az uniós programnak, amelyhez Románia is csatlakozott, és amelynek értelmében az óvodások, valamint az iskolások nyolcadikig heti két alkalommal ingyen gyümölcsöt, zöldséget kapnának.
a gyerekek pedig korosztályonként három szünetben csemegézhetnek a folyosón.
A gyümölcsök megmosásában, felvágásában a nagyobb diákok segédkeznek önkéntesen. Solymosi Zsolt, az intézmény aligazgatója, a kezdeményezés ötletgazdája a Krónikának elmondta, a szülők visszajelzése szerint több olyan gyerek is megkóstolja ezeken a napokon a gyümölcsöt, aki egyébként nem szívesen fogyasztja.
– nyilatkozta Solymosi Zsolt. A tanintézetben tíz alkalommal tartanak gyümölcsnapot, hetente körülbelül 300 kiló gyümölcs fogy el, hiszen több mint 900 iskolás fogyasztja.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.
Szeretnéd, ha betörnének az otthonodba? Segítünk! Íme, tíz tipp, miként érheted el, hogy éppen a te ingatlanodra essen a választás – foglalja össze humorosan a magyar rendőrség honlapja, a Police.hu sok ember figyelmetlenségét és nemtörődömségét.
Egy erdei kamera rögzítette a nappal ritkán látható hiúzok szép példányát Suceava megyében. Az európai hiúzállomány legtöbb példánya ma Románia területén él.
Országos kampány keretében népszerűsítik Magyarországon a dinnyefogyasztást. Szakemberek szerint az egyre gyakoribb nyári kánikulai napok idején a görögdinnye a legjobb gyümölcs az elvesztett folyadék mellett az ásványi anyagok pótlására is.
Új kutatást végeztek Dániában, az eredmények szerint a szabadidős képernyőhasználat heti mindössze 3 órára való, drasztikus csökkentése jelentős mértékben javítja a gyermekek közérzetét, mentális egészségét, szociális képességeit.
A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.
Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.
A REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről, a tudatos vásárlóvá válásunk lépéseiről beszélgettünk Szólláth Tiborral, Hajdúnánás város polgármesterével, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Környezetért és Fenntarthatóságért felelős alelnökével.
Ezen a héten Gergely Leventét, agrárszakembert és gyümölcstermesztőt kérdeztük a REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről.
szóljon hozzá!