Fotó: Rel-kampány
Cilip Árpád, a Hargita Megye Fejlesztési Ügynökségének igazgatójával és a Székely Termék védjegy koordinátorával beszélgettünk a rövid ellátási láncok létjogosultságáról, a Székelyföld-szerte egyre megerősödő tudatos vásárlói rétegről és a háztáji gazdaságok felkarolásának nehézségeiről.
2024. február 09., 10:002024. február 09., 10:00
– Miként kapcsolódik a REL, azaz a rövid ellátási láncok fogalmához?
– Már egészen fiatalon mezőgazdasággal és állattenyésztéssel kezdtem el foglalkozni, így testközelből ismerem a kistermelők, a gazdák mindennapi problémáit. Összetett kérdés a rövid ellátási láncok mibenléte, hiszen ez egy kétoldalú dolog: szükség van a termelőkre, de ugyanakkora szükség van a tudatos vásárlói rétegre is. A rendszer csak akkor működhet, ha mindkét oldal kiegyenlítve megtalálható egy adott térségben.
– Milyen nehézségeket tapasztalnak a helyi, háztáji termelők?
– A környezeti adottságaink miatt térségünkben leginkább kisebb gazdaságok tudnak kialakulni. Egy kisgazdaság azonban önállóan nem tud sem mennyiségben, sem minőségben a multiknak megfelelő standard számokat biztosítani. Mindemellett természetesen óriási bürokratikus rendszeren kell átverekedniük magukat. Mi minden nap azért küzdünk, hogy ezekben az útvesztőkben tanácsot, kézzelfogható segítséget nyújtsunk a hozzánk fordulóknak. A fiatalok külföldre való kivándorlása is egy összetett probléma-halmazt jelent, amivel foglalkoznunk kell.
Fotó: Rel-kampány
– A Hargita Megye Fejlesztési Ügynökség milyen célok mentél igyekszik felkarolni a kistermelőket, akik a rövid ellátási lánc egyik kulcsfontosságú szereplői?
– A háztáji kisgazdaságokat működtető személyek, családok megélhetésének biztosítása, a mindennapjaikat megkeserítő körülmények megkönnyítésének célja vezetett el többek között a Székely Termék védjegy megalkotásához is. Úgy vélem, hogy a Fejlesztési Ügynökség jó úton jár, hiszen ma már egy 12-13 éves múltra tekinthetünk vissza a védjegy létrehozása óta.
Azt tapasztaljuk, hogy egyre több székelyföldi termelő igyekszik csatlakozni hozzánk, ami azt mutatja, hogy a közösség is felismerte munkánk eredményességét. Minden ténykedésünk célja az, hogy munkahelyeket teremtsünk, és a termelésből adódó profit lecsapódása a székelyföldi gazdák megélhetését biztosítsa. Főként az élelmiszereket előállító gazdák azok, akiknek segítséget tudunk nyújtani. Ezt a támogatást különböző forrásoknak, pályázati lehetőségeknek köszönhetjük.
A különböző forrásokat igyekszünk olyan tevékenységekre fordítani, mint a kisgazdák számára információátadási célzattal találkozók, különböző szakmai utak szervezése, vagy éppen az online értékesítés megalapozása és fejlesztése.
Munkánkat számos más szervezet is támogatja, mint például az Állategészségügyi Igazgatóság, Hargita Megye Tanácsa, a Székelyföldi Gazdaszervezetek Egyesülete, Civitas Alapítvány a Polgári Társadalomért, a Helyénvaló helyi bolt, amely intézmények vezetőivel és munkatársaival számos szakmai kérdést meg tudunk vitatni. A csapatmunka az egyik mozgatórugója annak, hogy fejlődni tudunk.
– Mennyire számít divatosnak manapság, hogy a fiatalok mezőgazdasággal vagy állattenyésztéssel foglalkozzanak?
– Azt tapasztaljuk, hogy egyre többen látnak fantáziát az itthonmaradásban, és abban, hogy kialakítsanak kisebb szövetkezeteket, ezáltal is megerősítve megélhetésüket. Megteszünk mindent annak érdekében, hogy egyre több fiatalhoz eljuthassanak eme szakmai előnyei. Úgy látom, hogy
A kistermelők életbenmaradása közös érdek kell legyen, hiszen minden ember számára, legyen az fiatal vagy idős, egyaránt fontos, hogy milyen forrásból érkező táplálékot fogyaszt. Az, hogy egy termék egészséges, lekövethető és megbízható önmagában egy olyan érték, amelyet óvni kell. Annak köszönhetően, hogy egyre több fogyasztó látja be, hogy mennyire szükségünk van a háztáji gazdaságokból beszerezhető termékekre, egyre több biogazdaság jelenik meg Székelyföld palettáján. A mi célunk, hogy ezeket a gazdaságokat feltérképezzük és piacra juttassuk.
Ha Ön is fontosnak tartja támogatni a helyi termelőket, számít, hogy milyen élelmiszer kerül a családi asztalra, akkor támogassa a Civitas Alapítvány rövid ellátási láncok népszerűsítését megcélzó kampányt azzal, hogy megosztja ismerőseivel a cikket, hogy minél több emberhez eljuthasson. Maradjon velünk a továbbiakban is, hiszen az elkövetkező cikkekben, interjúkban tovább boncolgatjuk a REL, azaz a rövid ellátási láncok mibenlétét, előnyeit. Helyi gazdák, rövid élelmiszer-ellátási láncszakértől és lelkes vásárlók mesélnek majd tapasztalataikról. Ha szeretne helyi, zamatos, megbízható forrásból származó élelmiszereket vásárolni, akkor térjen be a székelyudvarhelyi Helyénvaló boltba (Székelyudvarhely, Solymossy utca 31. szám). Interjúinkat meghallgathatja a Rádió GaGa műsorában is, ahol további érdekességeket tudhat meg a REL-ről. További infók: helyenvalo.ro/REL.
Fotó: Rel-kampány
(X – fizetett hirdetés)
Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.
Szeretnéd, ha betörnének az otthonodba? Segítünk! Íme, tíz tipp, miként érheted el, hogy éppen a te ingatlanodra essen a választás – foglalja össze humorosan a magyar rendőrség honlapja, a Police.hu sok ember figyelmetlenségét és nemtörődömségét.
Egy erdei kamera rögzítette a nappal ritkán látható hiúzok szép példányát Suceava megyében. Az európai hiúzállomány legtöbb példánya ma Románia területén él.
Országos kampány keretében népszerűsítik Magyarországon a dinnyefogyasztást. Szakemberek szerint az egyre gyakoribb nyári kánikulai napok idején a görögdinnye a legjobb gyümölcs az elvesztett folyadék mellett az ásványi anyagok pótlására is.
Új kutatást végeztek Dániában, az eredmények szerint a szabadidős képernyőhasználat heti mindössze 3 órára való, drasztikus csökkentése jelentős mértékben javítja a gyermekek közérzetét, mentális egészségét, szociális képességeit.
A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.
Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.
A REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről, a tudatos vásárlóvá válásunk lépéseiről beszélgettünk Szólláth Tiborral, Hajdúnánás város polgármesterével, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Környezetért és Fenntarthatóságért felelős alelnökével.
szóljon hozzá!