Beszélgetés a gyerekkel a terrorról: fontos az őszinteség

Beszélgetés a gyerekkel a terrorról: fontos az őszinteség

Hogyan, mit beszélgessen a szülő a gyerekével az Európában egyre gyakoribbá váló terrortámadásokról, és miként kezeljük az ezzel kapcsolatos félelmeket? – kérdeztük Román Mónika kolozsvári pszichológust. A szakember szerint fontos, hogy a szülő ezzel kapcsolatban is az őszinte érzéseit közvetítse a gyermek felé.

Kiss Judit

2017. május 27., 16:392017. május 27., 16:39

2017. május 27., 17:032017. május 27., 17:03

Az Európában egyre gyakoribbá váló terrortámadá­sokról a média, közösségi oldalak világában otthonosan mozgó hazai kamaszok is óhatatlanul értesülnek. A hétfői manchesteri merényletben több kiskorú is életét vesztette, az elkövető pontosan tudta, hogy az amerikai énekesnő, Ariana Grande koncertje tömegesen vonzza a fiatalokat. A Manchester Arena előterében a 22 éves öngyilkos merénylő robbantotta fel magát, 22 embert ölt meg, legelsőként azonosított áldozata a tizennyolc éves Georgina Callander, a legfiatalabb pedig a nyolcéves Saffie Roussos, a támadásban további 59-en sérültek meg, és a hatóságok szerint tovább növekedhet az áldozatok száma.

Kétségtelen, hogy minden szülő rémálma, hogy a gyereke olyan tömegrendezvényen tartózkodik, amely esetleges célpontja lehet egy effajta támadásnak,

ugyanakkor bár nálunk még nem számít fenyegető veszélynek, a tinédzserek körében is beszédtéma a terrortámadás.

A kamasz azt hiszi, vele nem történhet tragédia

„A kamaszokra jellemző a sérthetetlenség elve, vagyis ebben az életkorban nehezen hiszik, hogy a tragédia velük is megtörténhet.

Ha hasonló híreket hallanak, elsősorban szörnyülködnek, de nem érzik magukat veszélyben” – fejtette ki megkeresésünkre Román Mónika kolozsvári pszichológus. Úgy fogalmazott, a gyerekek, kamaszok terrortámadásokkal kapcsolatos érzéseit, az ezekhez való viszonyulást is a szülői hozzáállás határozza meg elsősorban. „Legfontosabb, hogy a szülők őszinte érzéseiket közvetítsék a gyerek felé. Ha a felnőtt szorong, fél, akkor azt, ha csupán legyint egy tőlünk távol történt tragédia hírére, akkor pedig ezt kell közvetítenie. Ellenkező esetben – vagyis ha például bár fél, de eljátssza, hogy nem – az ellentmondás szorongást, feszültséget kelt a gyermekben. Egyébként meg minél nagyobb a gyerek, annál inkább a szavaknak hisz, minél kisebb, annál inkább a szülői viselkedésnek ad hitelt” – mutatott rá a pszichológus.

Galéria

Román Mónika pszichológus

Úgy vélekedett, hogy a gyereknek a félelemmel, szexuális felvilágosítással, a halállal kapcsolatos kérdéseire, viszonyára is hasonlóképpen kell a szülőnek reagálnia: nem szabad magától kezdeményeznie a téma megtárgyalását, hanem meg kell várnia, amíg a gyerek teszi fel a kérdést, ki kell derülnie, hogy mennyire nyitott az adott témára, és csak ezt követően ajánlatos megközelíteni.

Ne a szülő kezdeményezze a beszélgetést

Idézet
„Ha a gyermek elkezd érdeklődni a terrorveszély, a halál témája iránt, ha ő maga döbben rá, hogy bármikor bárkivel bárhol történhetnek tragédiák és ez foglalkoztatni kezdi őt, akkor a szülőnek beszélgetnie kell ezekről,

kell segíteni feloldani a félelmeket. Ha azonban ő maga kezd el beszélni a hasonló jellegű témákról, azzal lehet, hogy éppen ő kelt szorongást, félelmet a gyerekben” – hívta fel a figyelmet Román Mónika. A kamaszok és szülők közti kommunikációról szólva kifejtette, általában úgy történik, hogy hogy ha a szülő elmondja a saját álláspontját, véleményét, akkor a tinédzser azonnali reakciója vagy a tiltakozás, vagy úgy tűnik, hogy tudomást sem vesz a felnőtt mondanivalójáról, az később érik meg benne.

„Ha például nyugtatni próbálja a szülő egy bizonyos félelemmel kapcsolatban, napok-hetek múlva ülepedik az le csak a gyermekben. Figyelni kell, hogy foglalkoztatja-e továbbra is a téma, visszatér-e rá, ez jelzi, hogy miként kezeli magában a kérdést, megnyugodott-e” – mondta a pszichológus, aki szerint nem szabad a gyerekekre ráijeszteni, nem kell részletezni a kelleténél jobban a tényeket és összefüggéseket.

korábban írtuk

Csökkentették a készültséget, 11 személy van őrizetben
Csökkentették a készültséget, 11 személy van őrizetben

Csökkentették a nagy-britanniai terrorkészültségi szintet a hétfő éjjeli manchesteri robbantásos merénylet után elrendelt legmagasabb, kritikus szintről. Az elhárító szolgálatok már nem tartanak azonnali újabb merénylettől.

A brit gyermekvédelmi szervezet, az NSPCC (National Society for the Prevention of Cruelty to Children) a manchesteri támadás után tanácsokat tett közzé, amelyek segíthetnek a szülőknek. Ezek közt az szerepel, hogy a felnőttek figyeljenek a gyermekek félelmeire és gondjaira, rendkívül fontos, hogy megbizonyosodjanak arról, hogy aggodalmaikat meghallgatják, és nem utasítják el – ha tudjuk, hogy milyen félelmek lakoznak bennük, könnyebben megérthetjük őket.

A szervezet úgy fogalmaz, a szülők nyújtsanak biztonságérzetet a gyerekeknek, kerüljék a bonyolult és aggasztó magyarázatokat,

amelyek jobban megrémíthetik vagy megzavarhatják a gyerekeket – helyette nyugtassák meg őket, hogy biztonságban vannak. Mint rámutatnak, az is lényeges, hogy a gyerekek beszélhessenek a félelmeikről egy megbízható felnőttel, akár szülővel, akár tanárral.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. március 22., péntek

„Ha egészségesebben szeretnénk élni, akkor tudnunk kell, hogy mit eszünk”

A REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről, a tudatos vásárlóvá válásunk lépéseiről beszélgettünk Szólláth Tiborral, Hajdúnánás város polgármesterével, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Környezetért és Fenntarthatóságért felelős alelnökével.

„Ha egészségesebben szeretnénk élni, akkor tudnunk kell, hogy mit eszünk”
2024. március 08., péntek

„Ha megvan a bizalom, akkor termelő és vásárló kölcsönösen előre viszi egymást”

Ezen a héten Gergely Leventét, agrárszakembert és gyümölcstermesztőt kérdeztük a REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről.

„Ha megvan a bizalom, akkor termelő és vásárló kölcsönösen előre viszi egymást”
2024. február 09., péntek

„Tudatos vásárlók nélkül nem maradhatnak életben a kistermelők” (x)

Cilip Árpád, a Hargita Megye Fejlesztési Ügynökségének igazgatójával és a Székely Termék védjegy koordinátorával beszélgettünk a rövid ellátási láncok létjogosultságáról és a Székelyföld-szerte egyre megerősödő tudatos vásárlói rétegről.

„Tudatos vásárlók nélkül nem maradhatnak életben a kistermelők” (x)
2023. december 23., szombat

Online italrendelések az ünnepek alkalmával az eMAG-ról (x)

Csak az elmúlt héten több mint 1300 üveg bort rendeltek a platform kliensei, különböző borfajtákból. Az ügyfelek átlagosan egy rendelésben négy üveg bort rendeltek, amire átlagosan 206 lejt költöttek. A romániai borok vezetik az eladási listákat.

Online italrendelések az ünnepek alkalmával az eMAG-ról (x)
2023. december 15., péntek

A REL-közösségekben az erő (x)

2010-ben találkozott először a rövid ellátási lánc fogalmával, miután kollégái segítségével megismerte a nyugat-európai REL-ek közösségépítő és gazdasági erejét. Smaranda Enache kapcsolatát a REL-el a következőkben ismerhetjük meg.

A REL-közösségekben az erő (x)
A REL-közösségekben az erő (x)
2023. december 15., péntek

A REL-közösségekben az erő (x)

2023. december 08., péntek

„A Helyénvaló bolt egy igazi színfolt a város szövetében” (x)

Az év végéhez közeledve fejtörést okozhat, hogy mivel lepjük meg szeretteinket, kollégáinkat. Érdemes lehet olyan szempontokat figyelembe vennünk vásárlásaink alkalmával, mint tudatosság, hozzáadott érték és megbízhatóság.

„A Helyénvaló bolt egy igazi színfolt a város szövetében” (x)
2023. december 02., szombat

„A székelyföldi táj veszne el, ha nem lennének kistermelőink” (x)

A székelyudvarhelyi Helyénvaló helyi bolt igazgatóját és REL-szakértőt, Molnár Judithot kérdeztük arról, milyen célok mentén építették fel a már 5 éve működő vállalkozást. Milyen előnyökkel jár, ha rövid ellátási láncokból szerezzük be élelmiszereinket.

„A székelyföldi táj veszne el, ha nem lennének kistermelőink” (x)
2023. november 24., péntek

„A helyi termék mögött ott van egy életmese” (x)

Helyi termelőtől származó termék versus hipermarketben található paradicsom. Mi a minőségbeli különbség? Hogyan találjuk meg a saját utunkat a REL-hez, azaz a rövid ellátási láncokhoz? Kádár Annamária pszichológust kérdeztük saját tapasztalatairól.

„A helyi termék mögött ott van egy életmese” (x)
2023. november 17., péntek

A helyi gazdák a legjobb minőséget nyújtják (x)

A REL, azaz a rövid ellátási láncokról, a tudatos vásárlás előnyeiről, a Műanyagmentes júliusról és arról beszélgettünk Dávid Panni, bloggerrel hogy miért éri meg helyi termelőktől vásárolni.

A helyi gazdák a legjobb minőséget nyújtják (x)
2023. november 10., péntek

Orbán Árpád: „felelősek vagyunk egymásért. A REL célja közösen megmaradni” (x)

Mit jelent a rövid élelmiszerellátási lánc, mit érdemes tudni a REL-ről, és hogyan kapcsolódik a Civitas Alapítvány ehhez a projekthez? Orbán Árpádot, a Civitas Alapítvány fejlesztési igazgatóját kérdeztük.

Orbán Árpád: „felelősek vagyunk egymásért. A REL célja közösen megmaradni” (x)