Amit a gombákról tudni érdemes

A gombák nem tartoznak sem az állatok, sem a növények világába, nincs levelük és gyökérzetük, az élõvilág önálló csoportját képezik. Alkotóelemeik, anyagcseréjük, mûködésük sajátos tulajdonságokat mutat. A szükséges tápanyagokat a már meglévõ szerves anyagokból vonják el. Az emésztés a sejten kívül történik: enzimjeiket – ún. ektoenzimek – kibocsátják a környezetükben lévõ szerves anyagokba, a nagy molekulájú szerves vegyületeket feloldják, lebontják, így a táplálék folyékony halmazállapotban jut be a gombasejtekbe. Anyagcseréjükre jellemzõ, hogy sok anyagcsere-melléktermék képzõdik bennük, például antibiotikumok, szerves savak, alkohol és méreganyagok. Amit fogyasztunk, az a gomba felszínen megjelenõ termõteste. A gombákat két nagy csoportra osztjuk, vadon termõkre és termesztettekre. Nem minden fajta termeszthetõ, mert vannak, amelyek csak a fajtára jellemzõ táptalajon fejlõdnek. A legismertebb termesztett fajok a csiperkefélék, a laskafélék és a harmatgombafélék.

Gazda Árpád

2006. október 11., 00:002006. október 11., 00:00

A gombák táplálkozás-élettani
jelentõsége
A gombák fogyasztása kevés kalóriafelvétellel jár, 10 dkg-ban 20–40 kcal van. A gombák gazdagok az emberi szervezet számára létfontosságú tápanyagokban, értékes összetevõik azonban szívós és emészthetetlen sejtfalak között találhatók. A gombák sejtfala a bogarak páncéljához hasonlóan kitinbõl áll, amit az emberi emésztõenzimek nem tudnak lebontani. A tápanyagokhoz csak a sejtfal mesterséges elroncsolásával lehet teljes mértékben hozzájutni. Emészthetõségük – emésztéses kísérletek szerint – 60–88 százalék között mozog. Az aprítás, darálás, áttörés, alapos hõkezelés stb. jobban feltárja a gombasejteket, így több tápanyag hasznosulhat a szervezetben. A gombák tartalmazzák az öszszes – a szervezet számára nélkülözhetetlen – esszenciális aminosavat. Ennek ellenére nem tekinthetjük õket teljes értékû fehérjeforrásnak a kitintartalmú sejtfalak miatt, amelyek gátolják az aminosavak teljes hasznosulását. Zsírtartalmuk alacsony, telített sztearin- és palmitinsavból, illetve telítetlen olaj- és linolsavból áll. A friss gombák víztartalma 85–95 százalék, a tárolt gomba meleg idõben nagyon rövid idõ alatt elveszíti nedvességtartalmának 20–30 százalékát.
A gomba kiváló rostforrás. Összetett szénhidráttartalma emészthetetlen cellulózból és hemicellulózból áll, valamint ide soroljuk a már említett, a sejtfalat alkotó kitinvegyületet is. A kitin lebontásához szükséges enzimet az emberi szervezet nem képes elõállítani, így a kitint nem tudjuk megemészteni.
Egyes fajok B1-, B2- és E-vitamin-tartalma jelentõs. Más fajokban niacin, pantoténsav és C-vitamin is található. A gombák 10 dkg-nyi szárazanyag-tartalmában 0,2–2,7 mg ergoszterin van, ami a D-vitamin elõvitaminja hatására alakul át D-vitaminná. Az ásványi anyagok közül nagyobb mennyiségben tartalmaznak káliumot, foszfort és cinket, melyek fõleg a gomba kalapjának bõrében találhatók.
A gombákkal – aroma- és zamatanyaguk révén – változatossá tehetjük ételeink ízét; ezek az anyagok fokozzák az emésztõnedvek kiválasztását, és segítik a velük együtt fogyasztott ételek tápanyagainak hasznosulását is. A különbözõ gombafajtákból készített ételeket jó ízük, élvezeti értékük és fûszerezõ hatásuk miatt érdemes fogyasztani: a vargányának, a rókagombának és a trombitagombának például jelentõs ízesítõ hatása van, ezért a fûszerek közé soroljuk õket. A gombák szárítmányaiban az ízanyagok feldúsulnak, ezért ezekbõl a készítményekbõl már kevés mennyiség is képes gombaízt kölcsönözni az ételeknek.
A gombafélék fogyasztása különösen ajánlott a székrekedés, divertikulózis (a vastagbél nyálkahártyájának zsákszerû kiöblösödése) és minden olyan diéta esetén, amikor rostdús étrend javasolt. Emészthetetlen, alacsony szénhidráttartalma miatt a cukorbetegek is betervezhetik étrendjükbe. Betegélelmezésben, kímélõ étrend esetén viszont nem javasolt a gombák fogyasztása, mivel magas rosttartalmuk miatt nehezen emészthetõk. A gombát mindig alaposan meg kell rágni, a rossz fogazatúak pedig inkább darálva egyék.
Gombamérgezés
A gombamérgezések fõ és gyakori oka a tájékozatlanság, szinte kizárólag saját gyûjtésû, saját háztartásban készített gombaételek fogyasztását követõen jelentkezik. Még ma is számos tévhit terjeng azzal kapcsolatban, hogy hogyan ismerhetõ fel a mérgezõ gomba. Ilyen például az ezüstkanálpróba, mely nem alkalmas a mérgezõ fajok kiszûrésére. Ennek oka, hogy az ezüstkanál nem a méregtõl feketedik meg, hanem a romlott gombától, tehát ha színe nem változik meg, az nem jelenti azt, hogy a gomba ehetõ. Téves nézet az is, hogy forrázással kioldható a méreg. Súlyos mérgezést, halált okozó sejtmérgeket nem lehet kioldani forró vízzel. A forrázott gyilkos galóca ugyanolyan veszélyes, mint a nyers.
Csak termesztési igazolással ellátott vagy gombavizsgáló szakellenõr által megvizsgált és emberi fogyasztásra alkalmasnak minõsített gombát vásároljunk. Aki gombákkal akar foglalkozni, annak azt tanácsolhatjuk, hogy végezzen el gombaszakértõi tanfolyamot, és szerezze meg a végzettséget igazoló bizonyítványt.

Az ehetõ gombák is okozhatnak
kellemetlen tüneteket
Az ehetõ gombákból készült ételek fogyasztása utáni rosszullétet nem feltétlenül gombamérgezés okozza. Ételfertõzés, ételmérgezés alakulhat ki, ha a gombás ételt hosszabb ideig tároljuk, vagy nem megfelelõ higiéniai körülmények között készítjük. A gombafehérjék jó táptalajok a mikroorganizmusok szaporodásához. A gombából készült ételek okozta fertõzések súlyos lefolyásúak, és kórházi kezelést igényelnek. Gyomor- és bélrendszeri tünetek jelentkeznek az emésztési zavarok, az epe és más gyulladásos bélbetegségek esetén is. Néhány gombafajta egyes részei – például a tönkök – erõsen szívósak, rágósak, ezért a gyomornak megterhelést jelentenek. Léteznek olyan gombafajok is, amelyek fogyasztásánál elõírás a gombatönk eltávolítása. Kisgyermekeknél, idõsebbeknél, a nem szívós húsú gombák fogyasztásakor is jelentkezhetnek emésztési zavarok, ha sokat esznek egyszerre a gombás ételbõl.
Bizonyos gombafehérjék allergiát válthatnak ki az arra érzékeny embereknél, ami allergiás bõrkiütések vagy gyomor-bélrendszeri tünetek formájában jelentkezik. Szintén allergiás tüneteket okozhat, ha egyszerre túl sok gombát fogyasztunk, vagy egymás után többször eszünk gombából készített ételt.
Nehézfém okozta megbetegedések is elõfordulhatnak; az autóutak, veszélyes hulladék-lerakóhelyek vagy vegyi gyárak közelébõl gyûjtött gombák felszívják a talajból a nehézfémeket, például a rezet, elraktározzák termõtestükben, és így bekerülhetnek az ételünkbe is.

Tanácsok a gombák készítéséhez,
tárolásához
Ételkészítéshez frissen szedett, fiatal gombát vásároljunk, és minél elõbb használjuk fel. Legfeljebb 2–3 napig tárolhatjuk a nyers gombákat, hûvös, száraz helyen szétrakva, hogy ne érjenek össze. Ételkészítéshez ne használjunk gombatörmeléket, csak az ép, egészséges példányokat vegyük meg. A friss termesztett gombát nem kell meghámozni, csak alaposan megmosni, de nem kell sokáig áztatni. A kalapbõrben található az ízanyagok és az ásványi anyagok többsége. A vadon termõ gombák kalapbõrét és spóratartó lemezkéit viszont el kell távolítani, mert ezekben lehet a legmagasabb a nehézfémek koncentrációja.A gombaféléket rövid ideig pirítsuk, pároljuk, és kb. 10–15 percig fõzzük. A hosszabb ideig történõ forralás megkeményíti a gomba húsát. Ez alól kivételt képez a gyûrûs tuskógomba, mely hõre érzékeny, elbomló méreganyagokat tartalmaz. Fõzési ideje több legyen 20 percnél. A csiperkét, a laskagombát nyersen is felhasználhatjuk például salátának elkészítve. A gombaételek gyorsan romlanak, ne tároljuk, ne tegyük hûtõbe, a fõzés napján együk meg. A legtöbb gombát szeletelve vagy egészben lefagyaszthatjuk, aromáját megtartja, de ne tároljuk hosszú hónapokig.
Egyes gombafajok száríthatók is. A legértékesebb szárítmány az ehetõ vargányából készíthetõ. Húsa fehér marad, és ízét, aromáját is megõrzi. Jól szárítható még a rókagomba, kucsmagomba és a trombitagomba. Házilag történõ szárításkor a gombát megtisztítjuk, vékony szeletekre vágjuk. Sütõrácsra helyezzük, és 50 fokos hõmérsékleten szárítjuk meg a sütõben. Ha kész, kivesszük, szétterítjük, megvárjuk, amíg kihûl, és száraz lesz, és pattanva törik. Üvegbe téve, száraz helyen hónapokig eltartható. A szárított gombából gyakran készítenek gombaport, oly módon, hogy a szárítmányt megõrlik. Por készítésére azoknak a gombáknak a tönkjeit használják, amelyek szívós, rostos tulajdonságuk miatt fogyasztásra nem alkalmasak.


Milyen ételekben érvényesül legjobban a gomba íze?
Csiperke (champignon) – Bármilyen étel készíthetõ belõle, és fûszerezésre is alkalmas
Fülõke – Leves, mártás, saláták, tojásos ételek dúsítására
Galambgomba – Leves, szelet húsok, húsraguk, töltött ételek ízesítésére
Korallgomba – Rántott gomba, gombapaprikás
Kucsmagomba – Leves, töltött ételek ízesítésére, tojásos gomba, gombás rizs
Laskagomba – Bármilyen ételféleséget készíthetünk belõle. Szára nehezen emészthetõ
Õzlábgomba – Kalapját lehet sütni, rántani, pörköltnek elkészíteni. Szárából gombapor készíthetõ
Pereszke – Leves, mártás, saláta, tojásos és rizses ételek dúsítására. Töltött és raguételek ízesítésére. Szárított formában is jól használható
Pöfeteg – Saláta, gombapaprikás, tojásos ételek ízesítésére
Rókagomba – Gombapaprikás és pörkölt, savanyúság. Szárítva is jól használható
Szarvasgomba – Pástétomokba és bármilyen étel fûszerezésére
Szegfûgomba – Kalapja önálló ételek elkészítésére és fûszerezésre is alkalmas. Szárítva is jól hasznosítható
Tölcsérgomba – Leves, töltelékekbe, ragukhoz, mártásokhoz, fûszerezésre
Tuskógomba – Mártások, töltelékbe, savanyúság
Vargánya – Leves, húsételek, raguk dúsítására, ízesítésére, rántott gomba. Szárítva is jól hasznosítható.

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. december 23., hétfő

Kárpát-medencei ételek versenye

Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.

Kárpát-medencei ételek versenye
Kárpát-medencei ételek versenye
2024. december 23., hétfő

Kárpát-medencei ételek versenye

2024. december 15., vasárnap

Fontolgatják, hogy Unió-szerte korlátozzák a 15 év alattiak közösségimédia-használatát egy „emberibb gyerekkorért”

Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.

Fontolgatják, hogy Unió-szerte korlátozzák a 15 év alattiak közösségimédia-használatát egy „emberibb gyerekkorért”
2024. október 26., szombat

Behajtási ünnep és darufesztivál Szent Dömötör-napján

Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.

Behajtási ünnep és darufesztivál Szent Dömötör-napján
2024. október 19., szombat

Marokkóban nem szupermarketben vásárol a lakosság – Kontrasztok és tapasztalatok az észak-afrikai országban

A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.

Marokkóban nem szupermarketben vásárol a lakosság – Kontrasztok és tapasztalatok az észak-afrikai országban
2024. augusztus 31., szombat

Rendőrségi mérleg: tíz tipp, hogyan lehet megkönnyíteni a tolvajok dolgát

Szeretnéd, ha betörnének az otthonodba? Segítünk! Íme, tíz tipp, miként érheted el, hogy éppen a te ingatlanodra essen a választás – foglalja össze humorosan a magyar rendőrség honlapja, a Police.hu sok ember figyelmetlenségét és nemtörődömségét.

Rendőrségi mérleg: tíz tipp, hogyan lehet megkönnyíteni a tolvajok dolgát
2024. augusztus 29., csütörtök

Nappal ritkán látható ragadozót, a hiúzt kapta lencsevégre egy erdei kamera (VIDEÓ)

Egy erdei kamera rögzítette a nappal ritkán látható hiúzok szép példányát Suceava megyében. Az európai hiúzállomány legtöbb példánya ma Románia területén él.

Nappal ritkán látható ragadozót, a hiúzt kapta lencsevégre egy erdei kamera (VIDEÓ)
2024. augusztus 03., szombat

Nálunk is megszívlelendő a dinnyefogyasztásra indított magyarországi kampány

Országos kampány keretében népszerűsítik Magyarországon a dinnyefogyasztást. Szakemberek szerint az egyre gyakoribb nyári kánikulai napok idején a görögdinnye a legjobb gyümölcs az elvesztett folyadék mellett az ásványi anyagok pótlására is.

Nálunk is megszívlelendő a dinnyefogyasztásra indított magyarországi kampány
2024. július 23., kedd

Ha drasztikusan, heti 3 órára korlátozzák a gyerekek szabadidős képernyőhasználatát, óriási előnyök mutatkoznak

Új kutatást végeztek Dániában, az eredmények szerint a szabadidős képernyőhasználat heti mindössze 3 órára való, drasztikus csökkentése jelentős mértékben javítja a gyermekek közérzetét, mentális egészségét, szociális képességeit.

Ha drasztikusan, heti 3 órára korlátozzák a gyerekek szabadidős képernyőhasználatát, óriási előnyök mutatkoznak
2024. április 19., péntek

„Elérkezett az idő arra, hogy kiemeljük azokat a Helyénvaló termelőket, akik elnyerték a vásárlóink szívét”

A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.

„Elérkezett az idő arra, hogy kiemeljük azokat a Helyénvaló termelőket, akik elnyerték a vásárlóink szívét”
2024. április 17., szerda

Alaposan megviseli az emberi szervezetet a drasztikus hőmérséklet-ingadozás

Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.

Alaposan megviseli az emberi szervezetet a drasztikus hőmérséklet-ingadozás