A kutya jelenlétének pozitív hatásai

A kutya jelenlétének pozitív hatásai

Könnyebben ismerkedhetünk és jobb párkapcsolatra számíthatunk, ha házi kedvencet tartunk – igazolták új tudományos kutatások. Az embernek feltételezések szerint 15 ezer éve a legjobb barátja az eb, nagyjából ekkor háziasították az első kutyát őseink. 

Kiss Judit

2016. július 03., 12:322016. július 03., 12:32

Tudósok szerint nemcsak hogy összefonódott az ebekkel az életünk, hanem az emberi kapcsolatainkat is jobbá teszi a jelenlétük – és ezt szinte minden kutyatartó megerősíti.

Különféle kutatások támasztják alá, hogy kevésbé érezzük magunkat magányosnak, ha van kutyánk, és a stressz-szintünket is csökkenti az állat jelenléte. Állítólag még olyan komoly betegségeket is kiszimatolnak, mint a cukorbetegség és a rák – állítja a Psychology Today. A neves pszichológiai szaklap tanulmánya arra is kitér, hogy a kutya másként is segíthet rajtunk: a párkeresésben vagy a párkapcsolat fenntartásában is fontos szerepe lehet – olvasható a Hvg.hu-n.

Társkeresés és állattartás

A szaklapban leírtak szerint a kutya segíthet összehozni gazdáinak egy randevút. A Match társkereső oldalon végzett kutatásból például az derült ki, hogy a nők különösen fontosnak találták, miként foglalkozik leendő partnerük a kutyájával. Ez alátámasztja azt a feltételezést, hogy a nők ezen (is) mérik le, érdemes-e belekezdeni a kapcsolatba, illetve lehet-e hosszú távon számítani az illetőre. Hiszen sokat elárul valakiről az, hogy miként bánik az állatokkal, jól gondozza-e őket. A kutyák egyébként sokkal jobb barométerei ennek, mint a macskák, utóbbiak kevésbé kötődnek az emberekhez.

A kutya nemcsak a gazdáját, hanem másokat is kedvesebbé tesz. A kutyatartás során óhatatlanul kapcsolatba kerülünk más emberekkel legalább a sétákon, így kénytelenek vagyunk egymáshoz szólni, és ettől máris pozitívabban állunk a másikhoz. Egy kutatásban többféle módon próbálták bebizonyítani, hogy egy kutya jelenléte mennyit változtat a hozzáálláson. Először férfi, majd női kutató kért pénzt az utcán sétáló emberektől. Majd fiatal lányok telefonszámát kérték el férfi kutatók. Mindezt megismételték kutya társaságában és anélkül is, és mint kiderült, az állatok jelenléte minden esetben pozitívan hatott az emberekre, nyitottabbá és barátkozóbbá tette őket.

Jót tesz a párkapcsolatnak

Az állattartó párok, legyen szó kutyáról vagy macskáról, általában boldogabbak, mint az állat nélküliek. Kutatások szerint konfliktushelyzetben még a stressz-szintjük is alacsonyabb. 100 párt figyeltek meg, akik közül ötvennek volt kisállata, és az állattartóknak átlagban alacsonyabb volt a vérnyomásuk. Stresszhelyzetben pedig kevésbé ment fel, és hamarabb tért vissza a normális szintre. Az állattartás az egymás közti kommunikációra is hatással volt: azok beszéltek többet egymással, akiknek volt otthon kutyájuk vagy macskájuk.

Hogy ez miért van így, arról még csak feltételezések vannak. Vagy azért, mert ha kapcsolatban vagyunk másokkal, az jót tesz az egészségnek – nem véletlenül betegesebbek a magányos idős emberek. Megeshet, hogy az állatot tartók egyébként is nyitottabbak mások felé, de az is lehet, hogy a kutya, macska jelenléte teszi őket nyitottá.

A kutya evolúciós szempontból is különleges lény

Dúll Andrea magyarországi környezetpszichológus szerint a kutya evolúciós szempontból is különleges lény. Ő az egyetlen, aki megengedi az embernek, hogy ránézzen, minden más állat ezt az agresszió jelének veszi, félrefordítja a fejét, elmenekül vagy támad – olvasható a 168ora.hu-n. A kutya azonban bírja a szemkontaktust, ami kivételes szociális érzékenységre utal, ezért képes akár társas kapcsolatokat is pótolni. Sokféle lelki igényt elégíthet ki a kutya. Voltaképp olyan, mint egy kétéves gyerek, aki sosem nő fel, nem hagyja el a „szülőjét”.

Dúll Andrea szerint pszichológiai alapja van annak, hogy a kutyák és a gazdák hasonlítani kezdenek egymásra, ugyanis kölcsönösen formálják egymást. A kutyánkkal önmagunkról is kommunikálunk, és sok mindent elárul rólunk, milyen „társállatot” tartunk, hogyan bánunk vele. Akad, aki úgy kompenzálja félénkségét, hogy behemót ebet „tol maga elé”, más státusszimbólumként mutogatja a nemesi előnevekkel törzskönyvezett négylábút.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. március 22., péntek

„Ha egészségesebben szeretnénk élni, akkor tudnunk kell, hogy mit eszünk”

A REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről, a tudatos vásárlóvá válásunk lépéseiről beszélgettünk Szólláth Tiborral, Hajdúnánás város polgármesterével, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Környezetért és Fenntarthatóságért felelős alelnökével.

„Ha egészségesebben szeretnénk élni, akkor tudnunk kell, hogy mit eszünk”
2024. március 08., péntek

„Ha megvan a bizalom, akkor termelő és vásárló kölcsönösen előre viszi egymást”

Ezen a héten Gergely Leventét, agrárszakembert és gyümölcstermesztőt kérdeztük a REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről.

„Ha megvan a bizalom, akkor termelő és vásárló kölcsönösen előre viszi egymást”
2024. február 09., péntek

„Tudatos vásárlók nélkül nem maradhatnak életben a kistermelők” (x)

Cilip Árpád, a Hargita Megye Fejlesztési Ügynökségének igazgatójával és a Székely Termék védjegy koordinátorával beszélgettünk a rövid ellátási láncok létjogosultságáról és a Székelyföld-szerte egyre megerősödő tudatos vásárlói rétegről.

„Tudatos vásárlók nélkül nem maradhatnak életben a kistermelők” (x)
2023. december 23., szombat

Online italrendelések az ünnepek alkalmával az eMAG-ról (x)

Csak az elmúlt héten több mint 1300 üveg bort rendeltek a platform kliensei, különböző borfajtákból. Az ügyfelek átlagosan egy rendelésben négy üveg bort rendeltek, amire átlagosan 206 lejt költöttek. A romániai borok vezetik az eladási listákat.

Online italrendelések az ünnepek alkalmával az eMAG-ról (x)
2023. december 15., péntek

A REL-közösségekben az erő (x)

2010-ben találkozott először a rövid ellátási lánc fogalmával, miután kollégái segítségével megismerte a nyugat-európai REL-ek közösségépítő és gazdasági erejét. Smaranda Enache kapcsolatát a REL-el a következőkben ismerhetjük meg.

A REL-közösségekben az erő (x)
A REL-közösségekben az erő (x)
2023. december 15., péntek

A REL-közösségekben az erő (x)

2023. december 08., péntek

„A Helyénvaló bolt egy igazi színfolt a város szövetében” (x)

Az év végéhez közeledve fejtörést okozhat, hogy mivel lepjük meg szeretteinket, kollégáinkat. Érdemes lehet olyan szempontokat figyelembe vennünk vásárlásaink alkalmával, mint tudatosság, hozzáadott érték és megbízhatóság.

„A Helyénvaló bolt egy igazi színfolt a város szövetében” (x)
2023. december 02., szombat

„A székelyföldi táj veszne el, ha nem lennének kistermelőink” (x)

A székelyudvarhelyi Helyénvaló helyi bolt igazgatóját és REL-szakértőt, Molnár Judithot kérdeztük arról, milyen célok mentén építették fel a már 5 éve működő vállalkozást. Milyen előnyökkel jár, ha rövid ellátási láncokból szerezzük be élelmiszereinket.

„A székelyföldi táj veszne el, ha nem lennének kistermelőink” (x)
2023. november 24., péntek

„A helyi termék mögött ott van egy életmese” (x)

Helyi termelőtől származó termék versus hipermarketben található paradicsom. Mi a minőségbeli különbség? Hogyan találjuk meg a saját utunkat a REL-hez, azaz a rövid ellátási láncokhoz? Kádár Annamária pszichológust kérdeztük saját tapasztalatairól.

„A helyi termék mögött ott van egy életmese” (x)
2023. november 17., péntek

A helyi gazdák a legjobb minőséget nyújtják (x)

A REL, azaz a rövid ellátási láncokról, a tudatos vásárlás előnyeiről, a Műanyagmentes júliusról és arról beszélgettünk Dávid Panni, bloggerrel hogy miért éri meg helyi termelőktől vásárolni.

A helyi gazdák a legjobb minőséget nyújtják (x)
2023. november 10., péntek

Orbán Árpád: „felelősek vagyunk egymásért. A REL célja közösen megmaradni” (x)

Mit jelent a rövid élelmiszerellátási lánc, mit érdemes tudni a REL-ről, és hogyan kapcsolódik a Civitas Alapítvány ehhez a projekthez? Orbán Árpádot, a Civitas Alapítvány fejlesztési igazgatóját kérdeztük.

Orbán Árpád: „felelősek vagyunk egymásért. A REL célja közösen megmaradni” (x)