Szobanövényeink befolyásolják, meghatározzák lakásunk hangulatát, de amíg a legtöbb berendezési tárgyat ízlésünk alapján is kiválaszthatjuk, addig a szobanövényeket mindig úgy kell összeválogatnunk, hogy jól is érezzék magukat a lakásban.
2017. január 14., 11:462017. január 14., 11:46
A különleges trópusi növények, a broméliafélék egyre népszerűbbek szobanövényekként, de azért még messze nem számítanak klasszikusnak. Ennek egyik oka, hogy meleg és páradús környezetben érzik igazán jól magukat, ami nemcsak hogy nehezebben biztosítható a lakásban, de számunkra legtöbbször nem is kellemes. Jól megvilágított, de közvetlen napsütéstől mentes helyen érzik jól magukat, ahol 22–25 Celsius-fok van, és állandóan párás, nedves a levegő. Megfelelő hely lehet nekik a lakásban egy jól megvilágított konyha- vagy fürdőszobaablak.
Megfelelő körülmények
Rövidebb ideig hidegebb helyen és szárazabb levegőben is megtartják a díszértéküket a vásárolt vagy ajándékba kapott broméliafélék (ide tartozik a Billbergia, Guzmania, Tillandsia, Nidularium) főleg, ha nem a virágjuk díszít, hanem a tölcsérszerűen álló leveleik és azok érdekes színezete. Néhány hét után viszont, ha a hőmérséklet, páratartalom és megvilágítás nem megfelelő, a levelek színezete megváltozik, a virágok gyorsan elnyílnak, és nem jelennek meg újak. Vannak broméliafajták, amelyek el is pusztulnak a virágzás után, de ha megfelelő körülmények között tartjuk őket, két-három sarjnövényke jelenik meg a fő növény elhalása előtt.
Mindig legyen víz
A broméliafélék tápanyagigénye nem magas, talajuk általában tőzegben gazdag, jó nedvességmegtartó, enyhén savanyú, de ásványi anyagokban szűkölködő közeg. Ezért gyakori átültetésre sincs szükségük, alacsony tápanyagigényüket könnyen lehet pótolni, ha az öntöző/ vagy permetezővízbe kevés tápoldatot keverünk. A tölcséres levélzetű broméliáknak fontos, hogy a levelek által alkotott kis vázában mindig legyen víz. Trópusi élőhelyükön az esővíz itt gyűlik össze, és a nedvesség mellett kevés ásványi anyaggal is ellátja az olykor a fák koronájában élő növényt. Az esővízhez szokott broméliaféléknek fontos, hogy puha és klórtól mentes vízzel tartsuk nedvesen talajukat, ilyennel töltsük fel a levélrózsa közepét.
Vásárolt ananászból szobanövény
Az ananász is a broméliafélék közé tartozik, azt is mondhatnánk, hogy mifelénk az ananász a legismertebb broméliaféle. Ha a gyümölcsön található levélrózsát összehasonlítjuk egy szobanövényként tartott broméliával, könnyen felismerhetjük a hasonlóságokat. A gyümölcsöt termő növény (Ananas comosus) néhány közeli rokona tartható is mint érdekes levelű szobanövény, sőt ha nagyon szeretnénk, akkor a vásárolt ananászból is szaporíthatunk új növényt. Vágjuk le a gyümölcs felső 2-3 cm részét a levélrózsával együtt, majd egy kevés torzsás résszel csavarjuk ki a levélrózsát. Az alsó 6-7 réteg levelet körkörösen haladva szedjük le a torzsáról, amíg csak az egészséges, sötétzöld levelek maradnak, és egy 3-4 cm torzsarész. Ezután ezt a levélrózsát állítsuk egy vizes edénybe, úgy hogy a víz a torzsa alsó részét ellepje.
A fiatal gyökerek 5-6 hét múlva a torzsa levél alatti részénél fognak megjelenni. Ha a gyökerek már elérték a pár centiméteres hosszúságot, a levélrózsát ültessük laza, tőzegben dús talajba. Helyezzük a növényt meleg, páradús helyre, és ha a levélrózsa fejlődésnek indul, biztosak lehetünk benne, hogy sikeres volt a próbálkozásunk. A szobanövényként nevelt ananász csak ritka esetben fog annyira jól fejlődni, hogy virágozzon, és esetleg még kisebb gyümölcsöt is hozzon, de nem is ez benne a lényeg. Inkább az, hogy legyen egy első látásra nem annyira látványos, de számunkra mégis nagyon érdekes, különleges broméliánk, egy magunk gyökereztette ananász.
Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.
Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.
Szeretnéd, ha betörnének az otthonodba? Segítünk! Íme, tíz tipp, miként érheted el, hogy éppen a te ingatlanodra essen a választás – foglalja össze humorosan a magyar rendőrség honlapja, a Police.hu sok ember figyelmetlenségét és nemtörődömségét.
Egy erdei kamera rögzítette a nappal ritkán látható hiúzok szép példányát Suceava megyében. Az európai hiúzállomány legtöbb példánya ma Románia területén él.
Országos kampány keretében népszerűsítik Magyarországon a dinnyefogyasztást. Szakemberek szerint az egyre gyakoribb nyári kánikulai napok idején a görögdinnye a legjobb gyümölcs az elvesztett folyadék mellett az ásványi anyagok pótlására is.
Új kutatást végeztek Dániában, az eredmények szerint a szabadidős képernyőhasználat heti mindössze 3 órára való, drasztikus csökkentése jelentős mértékben javítja a gyermekek közérzetét, mentális egészségét, szociális képességeit.
A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.
Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.
szóljon hozzá!