Szeptember 8. Szűz Mária születésének napja, helyenként Kisboldogasszonynak vagy Kisasszony napjának is nevezik. Ez a nap országszerte búcsújáró nap volt és népszokások fűződtek hozzá.
A magyar kultúra ékszerdobozába volt alkalmuk betekinteni azoknak, akik múlt héten ellátogattak a kolozsvári Bolyai utcában kialakított kalotaszegi cifra szobába.
A Kolozsvári Magyar Napok Farkas utcai kézműves vásárának egyik színfoltja volt a hagyományos széki kézi szőtteseket kínáló Balla házaspár sátra. A kizárólag kézi munkával készülő terítők alapanyagát, a vásznat helyben szövik, és a csipkét is ők készítik.
Számos népi megfigyelés, szokás és hagyomány kapcsolódik júliushoz, az aratás hónapjához.
Május 12., 13. és 14. a fagyosszentek – Szervác, Pongrác, Bonifác – napjai, ilyenkor a megfigyelés szerint általában lehűl az idő.
Március régi magyar neve Böjtmás hava, ami a húsvét előtti nagyböjt második hónapjára utal, a földművesek számára ez a hónap már a tavaszi munkák kezdetét jelenti, amikor a régi időkben vége volt a téli benti munkáknak, a szövésnek és fonásnak.
Az udmurt néphit, néphagyomány témájában tart előadást Petrova Anasztázia filológus és Demeter Miklós néprajzkutató, hangszerkészítő a sepsiszentgyörgyi Lábasház emeleti termében pénteken – közölte a Székely Nemzeti Múzeum.
Mátyás napjához (február 24.) számos néphiedelem és népszokás kapcsolódik, többek közt termésre, termékenységre vonatkozó jóslás is.
Sokak figyelmét megragadták a Kis Lukács Éva közösségi oldalán nemrég közzétett, Fokvárosban berendezett kalotaszegi szobát ábrázoló képek. A Kalotaszegi Bokréta Kulturális Egyesület elnöke a 26 éve Dél-Afrikában élő Bordy Emesét látogatta meg januárban.
A kalotaszegi alkotók társaságában eltöltött idő megerősítette abban Kiss Gabriella népi iparművészt, hogy a sok éve használt mintakincset nem szabad megbontani. A miskolci ékszerkészítő kutatómunkájáról, frissen megjelent kötetéről beszélt a Krónikának.
Tulajdonképpen mindenki arra vágyik, hogy a saját meséjének, történetének jó vége legyen, ezért is fontos az ember számára a „tiszta forrásból” származó népmese – fejtette ki a Krónikának Tekei Erika marosvásárhelyi kultúrakutató.
Óvoda- és iskolapedagógusokat, kézműveseket, a hagyományos népi kultúrát szeretőket, vagy azzal bármilyen formában foglalkozókat várnak a hétvégi Mikházi Hagyományok Háza Szabadegyetemre a Maros megyei településre