Kis Lukács Évát és Bordy Emesét egyből összekötötte a hagyományok és Kalotaszeg iránti szeretetük
Fotó: Bordy Emese
Sokak figyelmét megragadták a Kis Lukács Éva közösségi oldalán nemrég közzétett, Fokvárosban berendezett kalotaszegi szobát ábrázoló képek. A Kalotaszegi Bokréta Kulturális Egyesület elnöke a tordaszentlászlói gyökerekkel rendelkező, 26 éve Dél-Afrikában élő Bordy Emesét látogatta meg január végén. A Krónika érdeklődésére elmesélték, hogyan hozta őket össze a tájegység és hagyományok iránti szeretetük, valamint beszéltek a tisztaszoba létrejöttéről, rendeltetéséről is.
2024. február 11., 18:432024. február 11., 18:43
A magyar kultúra ékszerdobozaként is emlegetett Kalotaszeget „vitte magával” Dél-Afrikába a kincses városi születésű Bordy Emese, akit 2023-as látogatása során lenyűgözött a Kolozsvári Magyar Napok keretében látott népviseleti bemutató. A „Fókuszban Kalotaszeg” egyik ötletgazdája a magyarkapusi Kis Lukács Éva volt, akinek elképzelését felkarolta az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány, és az Erdélyi Néprajzi Múzeummal közösen valósította meg ezt. Az esemény keretében a tájegységhez tartozó települések képviselői színes népviseleteiket mutatták meg, akárcsak korábban a Kalotaszegi Magyar Napok leglátványosabb programpontjának számító népviseleti mustrán. Emellett a résztvevők itt megismerhették a falvak közötti különbségeket, és mindegyik település ismertette saját történetét, egyedi szokásait.
„A bemutatót követően Emese bejött az üzletembe, és elismerését fejezte ki a munkám iránt, valamint megköszönte az élményt, amit ez a népviseleti szemle nyújtott neki” – mondta a Krónikának Kis Lukács Éva, aki a kincses város központjában működteti a kézzel hímzett, kalotaszegi írásos motívumokkal díszített ruhákat kínáló, Éva Klasszika üzletét.
„Ezt követően meghívott magához, hogy töltsek néhány hetet az ő kalotaszegi szobájában, és ismerkedjek meg a fokvárosi kultúrával, természeti szépségeivel. Így jutottunk el férjemmel Dél-Afrika legdélebbi városába, mondhatni a világ végére, és életre szóló élményben volt részünk” – fogalmazott a hagyományőrző egyesület elnöke, aki január végi hazatérése után részletesen mesélt vendéglátója történetéről.
A kalotaszegi szobában többek között hagyományos szőttesek, nagy- és kisírásos párnák találhatók
Fotó: Kis Lukács Éva
A nemrég kialakított tájszobában januári látogatása során Kis Lukács Éva is besegített a rendezésben, bővítésben. „A tisztaszobában számos kalotaszegi tárgy és ruhadarab található, melyeket nagyrészt a szentlászlói nagymamám készített nekem kelengyeként (stafírungként), de sok mindent kaptam ajándékba rokonoktól is, többek között a szintén tordaszentlászlói Laczi Papp Rozáliától és családjától” – elevenítette fel a Krónika megkeresésére Bordy Emese. Hozzátette, a gyűjteményben szerepelnek hagyományos szőttesek, násznagy kendők, öt méter rongyszőnyeg, nagy- és kisírásos párnák, a nagyapja által faragott tárgyak és természetesen a kalotaszegi népviselet elemei, amelyek egy babán pompáznak.
Fotó: Kis Lukács Éva
„Ugyanakkor különleges élmény számomra vendégeket fogadni ide, hiszen megoszthatom velük Kalotaszeg kulturális örökségét, és ha kérdeznek, akkor szívesen mesélek a tárgyakról vagy az erdélyi hagyományokról. Jó lenne, ha ez is bekerülne a köztudatba, ugyanis a legtöbb ember világszerte, de főként az angol nyelvterületű részeken, Erdélyt csak Drakuláról ismeri” – részletezte a kutató, aki az anyanyelvet is fontosnak tartja, férjével és kislányával magyarul beszélnek otthon.
Fotó: Bordy Emese
Bordy Emese arról is beszámolt lapunknak, hogy a jövőben szeretné bővíteni gyűjteményét, valamint a nagyközönség számára is megtekinthetővé tenni. „Például egy magán kiállítás során szeretném bemutatni a kalotaszegi kultúrát és hagyományokat, hogy minél több emberrel megismertessem ezt a csodálatos világot.
Előbbi készítése már jól megy, utóbbit még csak tanulgatom” – jegyezte meg a professzor. Hosszútávú terveivel kapcsolatban pedig elmondta, szeretnének visszajönni Erdélybe, és mivel gyermekkorától erős szálak fűzik Tordaszentlászlóhoz, itt terveznek házat venni és letelepedni.
Vendéglátás kalotaszegi tárgyak között
Fotó: Bordy Emese
Egy több mint 80 éves siklódi festett ágy mutatkozik be nemsokára Budapesten a Székelyek – Az örökség formái című kiállítás részeként.
Gyönyörű, de mérgező a légyölő galóca (Amanita muscaria), ami ebben a periódusban is fellelhető a természetben – hívta fel a figyelmet a Romsilva állami erdészet.
A hatvan éve alakult legendás Illés együttes előtt tisztelgő koncertet rendeznek 2025. január 11-én a Papp László Budapest Sportarénában kilenc mai népszerű zenekar részvételével.
Befejeződött Katalin walesi hercegné kemoterápiás kezelése. Ezt személyesen Katalin, Vilmos brit trónörökös felesége jelentette be hétfőn.
Három napig gyerekzsivalytól volt hangos Kolozsvár főtere, belvárosa, szeptember 6. és 8. között zajlott ugyanis a már hagyományosnak számító WonderPuck Utcaszínházi Fesztivál.
A természet hatalmáról regélő Szent Anna-tavat mutatja be a magyar közmédia Vár a Kárpát-medence című műsorának új része.
A készülő új lemez dalain kívül a legnagyobb slágerekkel érkezik szeptember végén erdélyi, székelyföldi városokba a Kiscsillag zenekar.
Az Ilfov megyei rendőrség közölte pénteken, hogy ideiglenes távoltartási parancsot adott ki egy 51 éves férfi ellen, aki állítólag bántalmazta egyik szomszédját. Az Agerpres úgy értesült, hogy Ionel Ganea volt futballistáról van szó.
Az idei nyár volt a legmelegebb az északi féltekén a feljegyzések kezdete óta – jelentette be pénteken az Európai Unió Copernicus klímafigyelő szolgálata, hozzátéve: nagy a valószínűsége, hogy az idei év pedig a valaha mért legmelegebb év lesz.
Menetszél címmel videósorozatot indított a Bagossy Brothers Company, betekintést nyújtva a koncertek kulisszáiba, valamint a zenekar szabadidős tevékenységeibe. Tatár Attila, a gyergyói együttes gitáros-vokalistája a kezdeményezés ötletéről beszélt.
szóljon hozzá!