Kalotaszeg kulturális örökségét népszerűsítené a Fokvárosban berendezett tájszobával az erdélyi Bordy Emese

Kis Lukács Évát és Bordy Emesét egyből összekötötte a hagyományok és Kalotaszeg iránti szeretetük •  Fotó: Bordy Emese

Kis Lukács Évát és Bordy Emesét egyből összekötötte a hagyományok és Kalotaszeg iránti szeretetük

Fotó: Bordy Emese

Sokak figyelmét megragadták a Kis Lukács Éva közösségi oldalán nemrég közzétett, Fokvárosban berendezett kalotaszegi szobát ábrázoló képek. A Kalotaszegi Bokréta Kulturális Egyesület elnöke a tordaszentlászlói gyökerekkel rendelkező, 26 éve Dél-Afrikában élő Bordy Emesét látogatta meg január végén. A Krónika érdeklődésére elmesélték, hogyan hozta őket össze a tájegység és hagyományok iránti szeretetük, valamint beszéltek a tisztaszoba létrejöttéről, rendeltetéséről is.

Bede Laura

2024. február 11., 18:432024. február 11., 18:43

A magyar kultúra ékszerdobozaként is emlegetett Kalotaszeget „vitte magával” Dél-Afrikába a kincses városi születésű Bordy Emese, akit 2023-as látogatása során lenyűgözött a Kolozsvári Magyar Napok keretében látott népviseleti bemutató. A „Fókuszban Kalotaszeg” egyik ötletgazdája a magyarkapusi Kis Lukács Éva volt, akinek elképzelését felkarolta az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány, és az Erdélyi Néprajzi Múzeummal közösen valósította meg ezt. Az esemény keretében a tájegységhez tartozó települések képviselői színes népviseleteiket mutatták meg, akárcsak korábban a Kalotaszegi Magyar Napok leglátványosabb programpontjának számító népviseleti mustrán. Emellett a résztvevők itt megismerhették a falvak közötti különbségeket, és mindegyik település ismertette saját történetét, egyedi szokásait.

„A bemutatót követően Emese bejött az üzletembe, és elismerését fejezte ki a munkám iránt, valamint megköszönte az élményt, amit ez a népviseleti szemle nyújtott neki” – mondta a Krónikának Kis Lukács Éva, aki a kincses város központjában működteti a kézzel hímzett, kalotaszegi írásos motívumokkal díszített ruhákat kínáló, Éva Klasszika üzletét.

Mint kifejtette, egyből megtalálták a közös hangot, összekötötte őket a hagyományok és Kalotaszeg iránti szeretetük.

„Ezt követően meghívott magához, hogy töltsek néhány hetet az ő kalotaszegi szobájában, és ismerkedjek meg a fokvárosi kultúrával, természeti szépségeivel. Így jutottunk el férjemmel Dél-Afrika legdélebbi városába, mondhatni a világ végére, és életre szóló élményben volt részünk” – fogalmazott a hagyományőrző egyesület elnöke, aki január végi hazatérése után részletesen mesélt vendéglátója történetéről.

A kalotaszegi szobában többek között hagyományos szőttesek, nagy- és kisírásos párnák találhatók •  Fotó: Kis Lukács Éva Galéria

A kalotaszegi szobában többek között hagyományos szőttesek, nagy- és kisírásos párnák találhatók

Fotó: Kis Lukács Éva


Bordy Emese gyökerei a Kolozs megyei Tordaszentlászlóra vezethetőek vissza, anyai ágú rokonai ma is ott élnek. Magyarországon megkezdett geológusi tanulmányait doktoranduszként folytatta Dél-Afrikában 26 évvel ezelőtt, családjával pedig már több mint 12 éve Fokvárosban él. Kezdetben az angol nyelv elsajátítása okozott neki nehézséget, viszont egyből befogadó közösségre lelt, és a mai napig azt tapasztalja, hogy a dél-afrikai emberek nagyon jóindulatúak, segítőkészek és nyitottak, az utcán idegenként is rá mosolyognak a szembejövőre.

A távolság azonban sokszor honvágyat ébreszt benne, ezért érezte fontosnak „magával vinni” Kalotaszeget Afrikába, hogy ne érezze magát annyira idegenben.

A nemrég kialakított tájszobában januári látogatása során Kis Lukács Éva is besegített a rendezésben, bővítésben. „A tisztaszobában számos kalotaszegi tárgy és ruhadarab található, melyeket nagyrészt a szentlászlói nagymamám készített nekem kelengyeként (stafírungként), de sok mindent kaptam ajándékba rokonoktól is, többek között a szintén tordaszentlászlói Laczi Papp Rozáliától és családjától” – elevenítette fel a Krónika megkeresésére Bordy Emese. Hozzátette, a gyűjteményben szerepelnek hagyományos szőttesek, násznagy kendők, öt méter rongyszőnyeg, nagy- és kisírásos párnák, a nagyapja által faragott tárgyak és természetesen a kalotaszegi népviselet elemei, amelyek egy babán pompáznak.

•  Fotó: Kis Lukács Éva Galéria

Fotó: Kis Lukács Éva

A Fokvárosi Egyetemen oktató geológus professzor asszony egyfajta „büszke időutazásként” éli meg a kalotaszegi szobába való belépést.

„Ugyanakkor különleges élmény számomra vendégeket fogadni ide, hiszen megoszthatom velük Kalotaszeg kulturális örökségét, és ha kérdeznek, akkor szívesen mesélek a tárgyakról vagy az erdélyi hagyományokról. Jó lenne, ha ez is bekerülne a köztudatba, ugyanis a legtöbb ember világszerte, de főként az angol nyelvterületű részeken, Erdélyt csak Drakuláról ismeri” – részletezte a kutató, aki az anyanyelvet is fontosnak tartja, férjével és kislányával magyarul beszélnek otthon.

•  Fotó: Bordy Emese Galéria

Fotó: Bordy Emese

Bordy Emese arról is beszámolt lapunknak, hogy a jövőben szeretné bővíteni gyűjteményét, valamint a nagyközönség számára is megtekinthetővé tenni. „Például egy magán kiállítás során szeretném bemutatni a kalotaszegi kultúrát és hagyományokat, hogy minél több emberrel megismertessem ezt a csodálatos világot.

Idézet
Azt tervezem, hogy azon a napon (is) saját készítésű kürtőskalácsot és mézes pálinkát fogok felszolgálni.

Előbbi készítése már jól megy, utóbbit még csak tanulgatom” – jegyezte meg a professzor. Hosszútávú terveivel kapcsolatban pedig elmondta, szeretnének visszajönni Erdélybe, és mivel gyermekkorától erős szálak fűzik Tordaszentlászlóhoz, itt terveznek házat venni és letelepedni.

Vendéglátás kalotaszegi tárgyak között •  Fotó: Bordy Emese Galéria

Vendéglátás kalotaszegi tárgyak között

Fotó: Bordy Emese

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 16., szombat

Hosszú zenei pályát futna be a két új dallal előrukkolt NÉKED zenekar (VIDEÓ)

Új dallal jelentkezett a héten a gyergyószentmiklósi NÉKED zenekar, amelynek egy szintén friss szerzeménye a Legszebb Erdélyi Magyar Dal pályázaton is elnyerte a zsűri tetszését. Fodor László frontember a két zeneműről, a banda első egy évéről beszélt.

Hosszú zenei pályát futna be a két új dallal előrukkolt NÉKED zenekar (VIDEÓ)
2024. november 15., péntek

Az önfelfedezés útja – Mozikban a Via Transilvanica-film (VIDEÓ)

Országszerte vetítik a mozikban a Via Transilvanica történetéről szóló dokumentumfilmet, amelyben a 9 főszereplő határaikat feszegetve 25 nap alatt futja le az 1400 kilométeres távot.

Az önfelfedezés útja – Mozikban a Via Transilvanica-film (VIDEÓ)
2024. november 15., péntek

Továbbörökítenék a torockói hímzést és csipkeverést

Az idei év utolsó hagyományőrző alkotóműhelyének ad otthont pénteken a torockói Duna-ház, ahol a résztvevők a tervek szerint a jövő évben is megismerhetik és gyakorolhatják a torockói hímzés alapjait és fortélyait.

Továbbörökítenék a torockói hímzést és csipkeverést
2024. november 14., csütörtök

Közel tízmillió euróval lett gazdagabb a szerencsés lottózó

Elvitték csütörtökön este a közel 10 millió eurós főnyereményt a hatos lottón – közölte a Román Lottótársaság.

Közel tízmillió euróval lett gazdagabb a szerencsés lottózó
2024. november 14., csütörtök

Négyszeres világrekorder lett Thurzó Zoltán: a leggyorsabb billentyűjáték csúcsa is a zongoraművészé

A Guinness Rekordok Könyvének bizottsága hivatalosan is elismerte Thurzó Zoltán rekorddöntését a fél perc alatt leggyorsabban leütött billentyűjátékot illetően, így a nagyváradi zongoraművész immár négyszeres világrekordernek mondhatja magát.

Négyszeres világrekorder lett Thurzó Zoltán: a leggyorsabb billentyűjáték csúcsa is a zongoraművészé
2024. november 12., kedd

Egyre többen próbálják ki a digitális detoxot

A városon élő romániaiak közel egyharmada (32 százaléka) kipróbálta már a digitális méregtelenítést, 62 százalékuk pedig néhány napra szüneteltette az internet és a digitális eszközök használatát – derül ki egy friss felmérésből.

Egyre többen próbálják ki a digitális detoxot
2024. november 12., kedd

Miniatűr műszívvel versenyeznek Japánban jászvásári diákok

A világ legkisebb mesterséges szívét fejlesztették ki a jászvásári Grigore T. Popa Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem hallgatói, akik kedden Japánban képviselik az országot egy világverseny döntőjében.

Miniatűr műszívvel versenyeznek Japánban jászvásári diákok
2024. november 12., kedd

Szénlábnyomot mérő applikációt fejlesztettek ki és díjaztak Kolozsváron

Ökológiai lábnyomot mérő alkalmazás nyerte az első díjat a Fedezd fel a szenvedélyedet az informatikában elnevezésű kolozsvári gálán. Kelemen Szilárd István, a nyertes kincses városi csapat tagja az Orbis applikációról beszélt a Krónikával.

Szénlábnyomot mérő applikációt fejlesztettek ki és díjaztak Kolozsváron
2024. november 11., hétfő

Csalással gyanúsítják az egyik leglátogatottabb romániai műemlék épületben működő múzeum munkatársait

Ellenőrzéseket rendelt el a kulturális miniszter, miután felmerült a csalás gyanúja: a szinajai Peleş-kastélyban működő múzeumban „párhuzamos jegyárusító” hálózatot működtettek.

Csalással gyanúsítják az egyik leglátogatottabb romániai műemlék épületben működő múzeum munkatársait
2024. november 10., vasárnap

Márton-nap: Kolozsváron fénymenettel, Kalotaszegen mulatsággal éltetik a néphagyományokat

Lámpás felvonulással, névnapköszöntőkkel, mulatsággal napjainkban is ünneplik Erdélyben a november 11-i Márton-napot, amelyhez több hiedelem is fűződik. A legismertebb legendákról és néphagyományokról Cserey Both Zsuzsa néprajzkutató beszélt a Krónikának.

Márton-nap: Kolozsváron fénymenettel, Kalotaszegen mulatsággal éltetik a néphagyományokat