Kis Lukács Évát és Bordy Emesét egyből összekötötte a hagyományok és Kalotaszeg iránti szeretetük
Fotó: Bordy Emese
Sokak figyelmét megragadták a Kis Lukács Éva közösségi oldalán nemrég közzétett, Fokvárosban berendezett kalotaszegi szobát ábrázoló képek. A Kalotaszegi Bokréta Kulturális Egyesület elnöke a tordaszentlászlói gyökerekkel rendelkező, 26 éve Dél-Afrikában élő Bordy Emesét látogatta meg január végén. A Krónika érdeklődésére elmesélték, hogyan hozta őket össze a tájegység és hagyományok iránti szeretetük, valamint beszéltek a tisztaszoba létrejöttéről, rendeltetéséről is.
2024. február 11., 18:432024. február 11., 18:43
A magyar kultúra ékszerdobozaként is emlegetett Kalotaszeget „vitte magával” Dél-Afrikába a kincses városi születésű Bordy Emese, akit 2023-as látogatása során lenyűgözött a Kolozsvári Magyar Napok keretében látott népviseleti bemutató. A „Fókuszban Kalotaszeg” egyik ötletgazdája a magyarkapusi Kis Lukács Éva volt, akinek elképzelését felkarolta az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány, és az Erdélyi Néprajzi Múzeummal közösen valósította meg ezt. Az esemény keretében a tájegységhez tartozó települések képviselői színes népviseleteiket mutatták meg, akárcsak korábban a Kalotaszegi Magyar Napok leglátványosabb programpontjának számító népviseleti mustrán. Emellett a résztvevők itt megismerhették a falvak közötti különbségeket, és mindegyik település ismertette saját történetét, egyedi szokásait.
„A bemutatót követően Emese bejött az üzletembe, és elismerését fejezte ki a munkám iránt, valamint megköszönte az élményt, amit ez a népviseleti szemle nyújtott neki” – mondta a Krónikának Kis Lukács Éva, aki a kincses város központjában működteti a kézzel hímzett, kalotaszegi írásos motívumokkal díszített ruhákat kínáló, Éva Klasszika üzletét.
„Ezt követően meghívott magához, hogy töltsek néhány hetet az ő kalotaszegi szobájában, és ismerkedjek meg a fokvárosi kultúrával, természeti szépségeivel. Így jutottunk el férjemmel Dél-Afrika legdélebbi városába, mondhatni a világ végére, és életre szóló élményben volt részünk” – fogalmazott a hagyományőrző egyesület elnöke, aki január végi hazatérése után részletesen mesélt vendéglátója történetéről.
A kalotaszegi szobában többek között hagyományos szőttesek, nagy- és kisírásos párnák találhatók
Fotó: Kis Lukács Éva
A nemrég kialakított tájszobában januári látogatása során Kis Lukács Éva is besegített a rendezésben, bővítésben. „A tisztaszobában számos kalotaszegi tárgy és ruhadarab található, melyeket nagyrészt a szentlászlói nagymamám készített nekem kelengyeként (stafírungként), de sok mindent kaptam ajándékba rokonoktól is, többek között a szintén tordaszentlászlói Laczi Papp Rozáliától és családjától” – elevenítette fel a Krónika megkeresésére Bordy Emese. Hozzátette, a gyűjteményben szerepelnek hagyományos szőttesek, násznagy kendők, öt méter rongyszőnyeg, nagy- és kisírásos párnák, a nagyapja által faragott tárgyak és természetesen a kalotaszegi népviselet elemei, amelyek egy babán pompáznak.
Fotó: Kis Lukács Éva
„Ugyanakkor különleges élmény számomra vendégeket fogadni ide, hiszen megoszthatom velük Kalotaszeg kulturális örökségét, és ha kérdeznek, akkor szívesen mesélek a tárgyakról vagy az erdélyi hagyományokról. Jó lenne, ha ez is bekerülne a köztudatba, ugyanis a legtöbb ember világszerte, de főként az angol nyelvterületű részeken, Erdélyt csak Drakuláról ismeri” – részletezte a kutató, aki az anyanyelvet is fontosnak tartja, férjével és kislányával magyarul beszélnek otthon.
Fotó: Bordy Emese
Bordy Emese arról is beszámolt lapunknak, hogy a jövőben szeretné bővíteni gyűjteményét, valamint a nagyközönség számára is megtekinthetővé tenni. „Például egy magán kiállítás során szeretném bemutatni a kalotaszegi kultúrát és hagyományokat, hogy minél több emberrel megismertessem ezt a csodálatos világot.
Előbbi készítése már jól megy, utóbbit még csak tanulgatom” – jegyezte meg a professzor. Hosszútávú terveivel kapcsolatban pedig elmondta, szeretnének visszajönni Erdélybe, és mivel gyermekkorától erős szálak fűzik Tordaszentlászlóhoz, itt terveznek házat venni és letelepedni.
Vendéglátás kalotaszegi tárgyak között
Fotó: Bordy Emese
Új dallal jelentkezett a héten a gyergyószentmiklósi NÉKED zenekar, amelynek egy szintén friss szerzeménye a Legszebb Erdélyi Magyar Dal pályázaton is elnyerte a zsűri tetszését. Fodor László frontember a két zeneműről, a banda első egy évéről beszélt.
Országszerte vetítik a mozikban a Via Transilvanica történetéről szóló dokumentumfilmet, amelyben a 9 főszereplő határaikat feszegetve 25 nap alatt futja le az 1400 kilométeres távot.
Az idei év utolsó hagyományőrző alkotóműhelyének ad otthont pénteken a torockói Duna-ház, ahol a résztvevők a tervek szerint a jövő évben is megismerhetik és gyakorolhatják a torockói hímzés alapjait és fortélyait.
Elvitték csütörtökön este a közel 10 millió eurós főnyereményt a hatos lottón – közölte a Román Lottótársaság.
A Guinness Rekordok Könyvének bizottsága hivatalosan is elismerte Thurzó Zoltán rekorddöntését a fél perc alatt leggyorsabban leütött billentyűjátékot illetően, így a nagyváradi zongoraművész immár négyszeres világrekordernek mondhatja magát.
A városon élő romániaiak közel egyharmada (32 százaléka) kipróbálta már a digitális méregtelenítést, 62 százalékuk pedig néhány napra szüneteltette az internet és a digitális eszközök használatát – derül ki egy friss felmérésből.
A világ legkisebb mesterséges szívét fejlesztették ki a jászvásári Grigore T. Popa Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem hallgatói, akik kedden Japánban képviselik az országot egy világverseny döntőjében.
Ökológiai lábnyomot mérő alkalmazás nyerte az első díjat a Fedezd fel a szenvedélyedet az informatikában elnevezésű kolozsvári gálán. Kelemen Szilárd István, a nyertes kincses városi csapat tagja az Orbis applikációról beszélt a Krónikával.
Ellenőrzéseket rendelt el a kulturális miniszter, miután felmerült a csalás gyanúja: a szinajai Peleş-kastélyban működő múzeumban „párhuzamos jegyárusító” hálózatot működtettek.
Lámpás felvonulással, névnapköszöntőkkel, mulatsággal napjainkban is ünneplik Erdélyben a november 11-i Márton-napot, amelyhez több hiedelem is fűződik. A legismertebb legendákról és néphagyományokról Cserey Both Zsuzsa néprajzkutató beszélt a Krónikának.
szóljon hozzá!