Fotó: Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány/Facebook
Óvoda- és iskolapedagógusokat, kézműveseket, a hagyományos népi kultúrát szeretőket, vagy azzal bármilyen formában foglalkozókat várnak a hétvégi Mikházi Hagyományok Háza Szabadegyetemre a Maros megyei településre – közölte Facebook-oldalán az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány.
2023. július 05., 14:132023. július 05., 14:13
Amint a közleményben olvasható, a mikházi szabadegyetem egyedülálló fórum a térségben a hagyományos paraszti kultúrát éltetők körében, ahol a hagyományok megélésére való ösztönzés, nevelés, a népi kultúra továbbadásának módozatai kerülnek a középpontba –
„Elsősorban az erdélyi népi kultúrával foglalkozó társadalmat szándékozzuk megszólítani rendezvényünkkel, de mindenki előtt nyitott az esemény, aki a hagyományátadás jó gyakorlatait akarja megismerni a nappali előadásokon, műhelymunkában. Ugyanakkor az esti műsorokra azokat is várjuk, akik egyszerűen csak akarnak egy-egy jó előadást látni és jót mulatni az azt követő táncházban” – szerepel a közleményben.
A szervezők három panelbe rendezték az előadásokat és műhelymunkákat: az első a gyermekjátékok és népmese, a második az ének, zene, tánc, és a harmadik a tájházak, múzeumok, mintakincsek tematikájú.
népi gyermekjátékok, élőszavas mesemondás, népdaloktatás, zenetanárok képzése, a pedagógus személyiségének fontossága, az erdélyi hagyományos néptáncok helye a közoktatásban, oktatási, múzeumpedagógiai lehetőségek néprajzi múzeumokban és tájházakban, az erdélyi népzeneoktatás helyzete és lehetőségei, de a kötetlen beszélgetésekben szóba kerül minden, a paraszti tudás továbbörökítését érintő téma.
Péntek este pedig nagyszabású előadással, a „Duna fergeteges” című műsorral ajándékozza meg a közönséget a budapesti Duna Művészegyüttes, és szombati koncerttel készül a Magos Zenekar, közösen a régió Népművészet Mestereivel. Mindkét előadást táncház is követ.
A részletes program az ehh.ro honlapon található.
Összesen 170 óvodapedagógus gyűlt össze a tizennegyedik alkalommal megszervezett néphagyományőrző képzésre pénteken, Székelyudvarhelyen. A konferencia népszerűségét az is jelzi, hogy a jelentkezés első órájában már beteltek a helyek.
Újraélednek a májusi szokások, amelyek évszázadok óta divatban voltak. A hónap legnépszerűbb eseménye a majális volt, a hagyomány kétszáz évre tekint vissza. A múlt század közepéig a májusi szerenádok is dívtak a lányos-asszonyos házak ablakai előtt.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.
Az idei Kolozsvári Ünnepi Könyvhét egyik érdekes, sokakat vonzó beszélgetése Szécsi Noémi új kötetéről, Jókai és a nők című könyvéről szólt.
Lars Saabye Christensen norvég-dán író volt a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét díszvendége. A 72 éves szerző pályafutásáról, első verséről, zenei ihleteiről és az elveszett, legendás kéziratos bőröndről mesélt csütörtök este a kincses városi közönségnek.
Kolozsváron négy napra ismét a könyvek kerülnek a középpontba: június 26-án megnyílt a 14. Kolozsvári Ünnepi Könyvhét, a kortárs magyar irodalom egyik legjelentősebb erdélyi seregszemléje.
Sepsiszentgyörgyön gazdag programot kínáló jazzfesztiválra várják a közönséget.
Magyar színházi alkotók kapták a legfontosabb elismeréseket a vasárnap este zárult, 31. nagybányai ATELIER fesztiválon.
szóljon hozzá!