Fotó: Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány/Facebook
Óvoda- és iskolapedagógusokat, kézműveseket, a hagyományos népi kultúrát szeretőket, vagy azzal bármilyen formában foglalkozókat várnak a hétvégi Mikházi Hagyományok Háza Szabadegyetemre a Maros megyei településre – közölte Facebook-oldalán az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány.
2023. július 05., 14:132023. július 05., 14:13
Amint a közleményben olvasható, a mikházi szabadegyetem egyedülálló fórum a térségben a hagyományos paraszti kultúrát éltetők körében, ahol a hagyományok megélésére való ösztönzés, nevelés, a népi kultúra továbbadásának módozatai kerülnek a középpontba –
„Elsősorban az erdélyi népi kultúrával foglalkozó társadalmat szándékozzuk megszólítani rendezvényünkkel, de mindenki előtt nyitott az esemény, aki a hagyományátadás jó gyakorlatait akarja megismerni a nappali előadásokon, műhelymunkában. Ugyanakkor az esti műsorokra azokat is várjuk, akik egyszerűen csak akarnak egy-egy jó előadást látni és jót mulatni az azt követő táncházban” – szerepel a közleményben.
A szervezők három panelbe rendezték az előadásokat és műhelymunkákat: az első a gyermekjátékok és népmese, a második az ének, zene, tánc, és a harmadik a tájházak, múzeumok, mintakincsek tematikájú.
népi gyermekjátékok, élőszavas mesemondás, népdaloktatás, zenetanárok képzése, a pedagógus személyiségének fontossága, az erdélyi hagyományos néptáncok helye a közoktatásban, oktatási, múzeumpedagógiai lehetőségek néprajzi múzeumokban és tájházakban, az erdélyi népzeneoktatás helyzete és lehetőségei, de a kötetlen beszélgetésekben szóba kerül minden, a paraszti tudás továbbörökítését érintő téma.
Péntek este pedig nagyszabású előadással, a „Duna fergeteges” című műsorral ajándékozza meg a közönséget a budapesti Duna Művészegyüttes, és szombati koncerttel készül a Magos Zenekar, közösen a régió Népművészet Mestereivel. Mindkét előadást táncház is követ.
A részletes program az ehh.ro honlapon található.
Összesen 170 óvodapedagógus gyűlt össze a tizennegyedik alkalommal megszervezett néphagyományőrző képzésre pénteken, Székelyudvarhelyen. A konferencia népszerűségét az is jelzi, hogy a jelentkezés első órájában már beteltek a helyek.
Újraélednek a májusi szokások, amelyek évszázadok óta divatban voltak. A hónap legnépszerűbb eseménye a majális volt, a hagyomány kétszáz évre tekint vissza. A múlt század közepéig a májusi szerenádok is dívtak a lányos-asszonyos házak ablakai előtt.
A magyar operajátszás legnépszerűbb művét, a Katona József drámájából és Erkel Ferenc zeneművéből készült, mindig aktuális mondanivalójú Bánk bánt mutatja be a Kolozsvári Magyar Opera Vidnyánszky Attila rendezésében.
Cannes-ban díjazott szakítós vígjátékra hívja a romániai moziközönséget a Filmtett Egyesület.
Kik is igazából a székelyek, milyen kultúra éltetői, hogyan látják önmagukat ma a Székelyföldön élők – ezekre a kérdésekre ad választ a Kovászna, Hargita, Maros megyei múzeumok összefogásával nyílt kiállítás.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
A víg özvegy című Lehár-operett története elevenedik meg az aradi nagyszínház színpadán.
Különleges felhívást tett közzé a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház: a Legyél te is műalkotás! című kezdeményezés a Caravaggio című előadásra is felhívja a figyelmet.
Immár harmadik alkalommal tartják az Erdélyi Népmesemondó Találkozót, az eseményre Háromszéken kerül sor.
Rövidfilmek mellett nagyjátékfilmek is szerepelnek a programban 32. Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztiválon, amelyet november 6. és 10. között tartanak Marosvásárhelyen – közölték a szervezők.
A berlini Merlin Bábszínház vendégszerepel a kolozsvári Puck Bábszínházban.
Ady Endre és Léda digitalizált leveleit is elérhetővé tette a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ Országos Széchényi Könyvtár (MNMKK OSZK) az általa üzemeltetett Copia tartalomszolgáltatás felületén – tájékoztatta az intézmény hétfőn az MTI-t.
szóljon hozzá!