Aratókoszorú a mestergerendán, fájdaloműző kéve – számos néphagyomány kapcsolódik július havához

Csíkszentimrén a hagyományok őrzéseként arató-cséplő kalákát szerveztek 2018-ban •  Fotó: Pinti Attila

Csíkszentimrén a hagyományok őrzéseként arató-cséplő kalákát szerveztek 2018-ban

Fotó: Pinti Attila

Számos népi megfigyelés, szokás és hagyomány kapcsolódik júliushoz, az aratás hónapjához. Időjárásjóslások, aratókoszorú készítése, jeles napok ünneplése is szerepelt a nyár közepének népszokásai között, de számos szólásban, közmondásban is megjelenik az aratás.

Krónika

2024. július 14., 17:252024. július 14., 17:25

Aratás havának nevezték régen júliust, az időszakhoz számos népszokás, néphagyomány kapcsolódott. katolikus elnevezése a Szent Jakab hava. A kenyérgabona betakarításának a sikerét számos hiedelemmel és szokással igyekeztek biztosítani, melyek gyakran vallásos jellegű szertartásokkal is összekapcsolódtak – számolnak be a néprajzi leírások.

A munkálatot kalapemeléssel, imádsággal, fohászkodással kezdték. Sok helyen a munkálatokhoz szükséges eszközöket a templomkertben összegyűjtötték, ahol a pap megszentelte,

majd az aratók a búzatábla szélén letérdeltek, keresztet vetettek, s elkezdődött az aratás. Az első és az utolsó learatott búzaszálaknak nagy jelentőséget tulajdonítottak: ha az elsőből készített kévéből ettek a baromfik, akkor attól egészségesek és termékeny lettek, ha pedig az arató a derekára kötötte, elűzte a fájdalmát.

Marokszedő lányok. A kép 1901-ben készült, Debrecen környékén •  Fotó: Magyar Néprajzi Múzeum gyűjteménye Galéria

Marokszedő lányok. A kép 1901-ben készült, Debrecen környékén

Fotó: Magyar Néprajzi Múzeum gyűjteménye

Az utolsó kévéből aratókoszorút készítettek, amit a gazdának adtak váltság fejében, amit ő

a mestergerendára akasztott – ebből a koszorúból kimorzsolt szemeket a vetendők közé keverték tavasszal, hogy jó termés legyen.

Az utolsó kévéből készülő aratókoszorút sok helyen a földesúrnak készítették, de az utolsó kalászokból egy kis csomót mindenki hazavitt és különféle magyarázatokkal az őszi vetőmag közé elegyítették. Az aratás befejezésekor rendszerint aratóünnepet tartottak. A módosabb gazda, aki részes aratókkal dolgozott, megvendégelte munkásait.

Különféle formájú aratókoszorúk, amelyeknek jelentőséget tulajdonítottak a néphagyományban •  Fotó: Magyar Néprajzi Lexikon Galéria

Különféle formájú aratókoszorúk, amelyeknek jelentőséget tulajdonítottak a néphagyományban

Fotó: Magyar Néprajzi Lexikon

Nagy aratóbálokat elsősorban az uradalmakban rendeztek. Az aratás végéhez kapcsolódó hagyomány volt, hogy

kis darabon talpon hagyták a gabonát, hogy a következő esztendőben is jó termés legyen. Gömörben úgy mondták, hogy ezt a madaraknak és a szegényeknek hagyják.

Az utolsó kévéhez is különféle hiedelmek, szokások kötődtek. Ebből készült az aratókoszorú. Kishartyánban az első kévét a pap számára vették le, a másodikat a gazdaasszony vitte haza. Ez került azután a karácsonyi asztal alá.

Az utolsó kalászokból készített aratókoszorú különféle formájú és nagyságú lehetett: csigaszerű, korona formájú, koszorú alakú.

Ma már csak mulatság, és látványosság az aratókaláka •  Fotó: Pinti Attila Galéria

Ma már csak mulatság, és látványosság az aratókaláka

Fotó: Pinti Attila

Kalotaszegen, amikor az utolsó tábla búza aratásába kezdtek, elkezdték kötni a koszorút, amelyet búzakoszorúnak neveztek. A legtöbb helyen harang alakú favázra erősítették a búzát. A koszorút a legszebb búzakalászokból fonták, gyakran mezei virágokkal és szalagokkal is díszítették. A nagyobb uradalmakban az aratókoszorú vitele, átadása ünnepélyesen ment végbe.

A magyar nyelvben számos szólás, közmondás is kapcsolódik az aratáshoz: „ki mint vet, úgy arat”, „aki jó magot vet, jó aratást vár”, „aratás idején megfagy a munkában” – vagyis lusta, „annyi mint aratáskor a lyuk” – vagyis sok, mint az egérlyuk,

„nagyot hall, mint a tyúk aratáskor” – jó dolga van, nem törődik hessegetéssel. De szintén az aratáshoz kapcsolódnak a következő mondások: „nincs aratás” – vagyis nincs kereset, „nincs aratás munka nélkül”, „ritka vetésnek vékony az aratása”,

„sok aratás volt azóta” – vagyis régen volt, „régi búzából is válik jó kenyér.”

Aratás a Kolozs megyei Nyárszón az 1940-es évek elején •  Fotó: Magyar Néprajzi Múzeum gyűjteménye Galéria

Aratás a Kolozs megyei Nyárszón az 1940-es évek elején

Fotó: Magyar Néprajzi Múzeum gyűjteménye

Számos időjárással kapcsolatos megfigyelés alakult ki, hiszen ebben az időszakban előfordulnak jégesők, viharok, amik tönkretehetik a termést, akadályozhatják a munkát. Ezért figyeltek oda minden „baljós” jelre, és próbálták megjósolni a tél időjárását is. A hagyomány szerint július 2-a, Sarlós Boldogasszony napja volt az aratás jelképes kezdőnapja. A pap megáldotta az aratókat és szerszámaikat, majd az ünnepi ruhában vágtak egy rendet és másnap kezdték el a munkát. A hagyomány szerint Szűz Mária ezen a napon tett látogatást Szent Erzsébetnél. Sarlós Boldogasszony a várandós anyák, betegek, foglyok, szegények oltalmazója.

Jeles nap még ebben a hónapban

július 20-a, Illés napja, a népi megfigyelés szerint ilyenkor gyakoriak voltak a villámlások, mennydörgések.

Július 22-éhez is kapcsolódott népszokás: Mária Magdolna napját ekkor tartották. A bibliai Mária Magdolnának bűnös életet tulajdonítanak, aki miután Jézust megismerte, megtért és mindenhová elkísérte őt. Hosszú, dús hajával Jézus lábát is törölgette. Innen ered az a népszokás, miszerint ezen a napon vágtak a kislányok hajából, hogy még hosszabbra nőjön. A tincset titokban el kellett ásni, hogy ne lehessen rontáshoz felhasználni.

A csíkszentimrei kaláka •  Fotó: Pinti Attila Galéria

A csíkszentimrei kaláka

Fotó: Pinti Attila

Szintén jeles nap július 25-e, vagyis Szent Jakab napja. Jakab Jézus 12 tanítványának egyike volt, ő halt először vártanú-halált. A zarándokok, búcsújárók, hajósok védőszentje.

Róla nevezték el a spanyolországi El Camino zarándoklatot, ami Szent Jakab sírjához vezet a spanyolországi Santiago de Compostela-i Szent Jakab-katedrálisba. A magyar néphit szerint Szent Jakab napjára már végezni kell a zab aratásával, különben a többi elvész.

Időjárással kapcsolatos megfigyelések is kapcsolódnak ehhez a naphoz, amik szerint következtetni lehet a téli időjárásra. Anna napja, július 26. is jeles nap: a héber eredetű név jelentése: kegyelemmel áldott. Anna napján Szent Annát ünneplik, aki Szűz Mária édesanyja.

Szent Anna a gyermekáldást váró nők, kosárfonók, súlyos betegek, bányászok, csipkeverők, szabók védőszentje.

Ezen a napon az elmúlt századokban sok helyen búcsút tartottak. Később bálokat is kezdtek tartani ezen a napon – nagyon híres a balatonfüredi Anna-bál.

korábban írtuk

Az idei aratáskor viszonylag jó a kenyérgabona felvásárlási ára, de szakemberek szerint ismét csökkenni fog
Az idei aratáskor viszonylag jó a kenyérgabona felvásárlási ára, de szakemberek szerint ismét csökkenni fog

Az elmúlt hónapokhoz képest idén, aratás idején viszonylag jó áron vásárolják fel a kereskedők a kenyérgabonát a gazdáktól, de szakértők szerint ez az ár nem tart sokáig, és a rekordszintű orosz gabonatermés hatására csökkenni fognak a felvásárlási árak.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 08., kedd

Eseménydús évadot zárt a kolozsvári színház az anyagi nehézségek ellenére

Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.

Eseménydús évadot zárt a kolozsvári színház az anyagi nehézségek ellenére
2025. július 07., hétfő

Makkai István kortárs szobrászművésznek nyílik meg az első átfogó tárlata az Erdélyi Művészeti Központban

Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.

Makkai István kortárs szobrászművésznek nyílik meg az első átfogó tárlata az Erdélyi Művészeti Központban
2025. július 05., szombat

Az egyedi kézdivásárhelyi udvartereket mutatja be egy képzőművészeti kiállítás

Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.

Az egyedi kézdivásárhelyi udvartereket mutatja be egy képzőművészeti kiállítás
2025. július 05., szombat

Kulturális „magyar–magyar csúcs”: anyaországi kollégájával tárgyalt az RMDSZ minisztere

Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.

Kulturális „magyar–magyar csúcs”: anyaországi kollégájával tárgyalt az RMDSZ minisztere
2025. július 02., szerda

Főként a színészi játékra épül A mi kis városunk: évadzáró premier a kolozsvári színházban

A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.

Főként a színészi játékra épül A mi kis városunk: évadzáró premier a kolozsvári színházban
2025. június 30., hétfő

Többen jártak könyvtárba, kevesebben múzeumba, moziba tavaly

Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.

Többen jártak könyvtárba, kevesebben múzeumba, moziba tavaly
2025. június 30., hétfő

Bach, Händel és Scarlatti alkotásai csendülnek fel Kolozsváron

Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.

Bach, Händel és Scarlatti alkotásai csendülnek fel Kolozsváron
2025. június 30., hétfő

Erdélyi sikerek a Kisvárdai Fesztiválon: a kolozsvári és sepsiszentgyörgyi társulat is díjjal tér haza

A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.

Erdélyi sikerek a Kisvárdai Fesztiválon: a kolozsvári és sepsiszentgyörgyi társulat is díjjal tér haza
2025. június 29., vasárnap

Otthonról, házasságról, írásról és egymásról: Szabó T. Anna és Dragomán György a Kolozsvári Ünnepi Könyvhéten

Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.

Otthonról, házasságról, írásról és egymásról: Szabó T. Anna és Dragomán György a Kolozsvári Ünnepi Könyvhéten
2025. június 28., szombat

Szabadkőművesek Kolozsváron: ami a mítosz mögött van

Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.

Szabadkőművesek Kolozsváron: ami a mítosz mögött van