Magyarország a második helyen áll a fogvatartottak aránya terén, miközben Románia látványos javulást mutat a börtönök túlzsúfoltságának csökkentésében
Fotó: Freepik.com
Az Európai Unióban 2023-ban ismét emelkedett a fogvatartottak száma, elérve a félmilliós létszámot. Magyarország a második helyen áll a fogvatartottak arányát tekintve, miközben Románia látványos javulást mutat a börtönök túlzsúfoltságának csökkentése terén.
2025. május 07., 22:042025. május 07., 22:04
Az Eurostat friss kimutatása szerint 2023-ban az EU-tagállamokban 499 000 főt tartottak fogva a börtönökben, ami 3,2 százalékos növekedés 2022-höz képest. Ez 111 főt jelent 100 000 lakosra vetítve. Az elmúlt évtizedben a fogvatartotti létszám csökkenő vagy stagnáló tendenciát mutatott, de a COVID–19 utáni időszakban újra emelkedés tapasztalható.
Ez jelentősen meghaladja az EU-átlagot, míg a legalacsonyabb arányokat Finnországban és Hollandiában mérték.
A magyar büntetés-végrehajtási rendszer évek óta túlterhelt. A 100 000 főre jutó 187 fogvatartott nem csupán statisztikai adat – a valóságban ez túlzsúfolt zárkákat, túlfeszített személyzetet és csökkenő reintegrációs esélyeket jelent. Bár az állam törekedett férőhelybővítésekre új börtönök nyitásával és a régi intézmények kibővítésével, ezek nem tartottak lépést a növekvő létszámmal. Kritikus pontot jelent az előzetes letartóztatás gyakori alkalmazása, valamint az enyhébb szabadságvesztéssel helyettesíthető bűncselekmények büntetési gyakorlata.
A helyzet megoldása nemcsak infrastrukturális, hanem jogalkotási kérdés is.
Románia hosszú évekig az EU legzsúfoltabb börtönrendszerei közé tartozott, ám az utóbbi időben jelentős előrelépéseket tett. Míg korábban 100 férőhelyre átlagosan 125 fogvatartott jutott (az Európai Tanács 2024. június 6-án közzétett éves statisztikája alapján, amely szerint Románia 2. helyen állt Európában a börtönök túlzsúfoltsága tekintetében), mostanra ez az arány csökkent. Dan Halchin, az Országos Börtönigazgatóság (ANP) vezetője idén márciusban bejelentette, hogy az elmúlt tíz év legalacsonyabb szintjére csökkent a börtönök túlzsúfoltsága. Míg 2014-ben az elítéltek száma 14 ezerrel haladta meg a férőhelyekét, mára ez a szám 2311-re esett vissza.
A belügyminisztérium becslései szerint 2025 végére megszűnhet a túlzsúfoltság. Az új intézkedések között szerepel a digitális nyilvántartás bevezetése, távoktatási programok és az alternatív büntetési formák bővítése.
Másfelől 2013-ban 100 000 romániai lakosra 167 fogvatartott jutott, ma már csak 124. Ez a szám enyhe növekedést jelent az előző évhez képest, illetve még mindig viszonylag magasan az EU-s átlag felett húzódik, de ezzel Románia immár csak a 8. helyen van a fogvatartottak lakosságarányos létszáma szempontjából.
Az elmúlt tíz év legalacsonyabb szintjére csökkent és október végéig várhatóan meg is szűnik a romániai börtönök túlzsúfoltsága – jelentette be Dan Halchin, a büntetés-végrehajtó intézetek országos igazgatóságának (ANP) parancsnoka.
Közvitára bocsátotta szerdán a munka- és családügyi minisztérium az in vitro megtermékenyítést támogató program alkalmazási szabályairól szóló rendelet tervezetét.
Nicușor Dan független elnökjelölt szerdán kijelentette, hogy Románia nem engedhet meg magának „kalandokat” és előre hozott választásokról szóló vitákat.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökjelöltje, George Simion „jó ötletnek” tartja, hogy többségi állami tulajdonban legyenek a természeti erőforrások, a talajvagyon és az altalajkincsek, valamint a stratégiai vállalatok.
Bár George Simion, az AUR és a szélsőjobboldal államfőjelöltje a megismételt elnökválasztás vasárnapi első fordulójának győztese kedden arról beszélt: szeretne új parlamenti többséget létrehozni, ez nem tűnik könnyű feladatnak.
Közleményben cáfolta szerdán az Állandó Választási Hatóság (AEP) az elnökválasztás második fordulójának elhalasztásáról szóló híreszteléseket.
Romániának kiszámíthatóságra, stabil kormányra, racionálisan gondolkodó államfőre van szüksége – jelentette ki szerdán Tánczos Barna kormányfőhelyettes és pénzügyminiszter, aki teljesen kizártnak nevezte az RMDSZ és az AUR közötti együttműködést.
Erdélyi megyékre is érvényes sárga jelzésű riasztást adott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a várható felhőszakadások miatt.
Az elnökválasztás második fordulójában mindenki szavazzon a lelkiismerete szerint, de gondoljon a méltóságra és az európai értékekre – jelentette ki Ilie Bolojan ügyvivő államfő szerdán.
Nicușor Dan független államfőjelölt nem tartja időszerűnek az előre hozott parlamenti választások kezdeményezését, függetlenül attól, hogy ki nyeri el az államfői tisztséget.
A BEC által kedd este közölt végleges eredmények szerint George Simion nyerte az elnökválasztás első fordulóját 40,96 százalékos (3 862 761 szavazat) támogatottsággal, a második pedig helyen Nicușor Dan végzett 1 979 767 szavazattal (20,99 százalék).
szóljon hozzá!