Tavaly nyár óta a törvény alapján 21 ezer elítélt szabadult korábban a börtönből
Fotó: Kristo Robert
Miközben az alsóház jogi bizottsága már el is fogadta az elítéltek kedvezményes szabadlábra helyezését lehetővé tevő törvény eltörlését, a kormány arra készül, hogy – amennyiben szükséges – ehhez hasonlóan felelősségvállalással törölje el az ügyészeket vizsgáló ügyészséget és állítsa vissza a kétfordulós polgármester-választást.
2019. december 03., 20:042019. december 03., 20:04
Miközben a képviselőház jogi bizottsága kedden elfogadta az embertelen börtönkörülményekért járó büntetéscsökkentés eltörlését célzó törvénytervezetet, amelyet a kormány akár felelősségvállalással is hajlandó keresztülvinni a parlamenten, az is kiderült:
A képviselőház jogi bizottsága kedden egyhangúlag szavazta meg a kedvezményes szabadlábra helyezés eltörlését. Cătălin Predoiu igazságügy-miniszter az ülésen leszögezte:
Az ügyben a PNL és az USR is benyújtott egy törvénytervezetet, amelyeket a tárcavezető szerint összegyúrnak majd. A jogszabályt, amelynek értelmében minden, rossz börtönkörülmények között eltöltött 30 nap után 6 nap levonás jár a büntetésből, az előző kormány idején a börtönök túlzsúfoltságára hivatkozva fogadták el. Tavaly nyár óta a törvény alapján 21 ezer elítélt szabadult korábban a börtönből, és közülük több mint 1800-an újabb bűncselekményt követtek el. A visszaesők közül 500 ellen erőszakos bűncselekmények – gyilkosság, nemi erőszak, rablás – miatt indult újabb büntetőeljárás.
A felelősségvállalás annyit jelent, hogy a kormány parlamenti vita nélkül terjeszti a törvényhozás elé a tervezetet, ugyanakkor az ellenzéknek jogában áll soron kívül bizalmatlansági indítvány benyújtani a kabinet ellen. Amennyiben a bizalmatlansági indítvány átmegy, a kormány megbukik, ha viszont nem, akkor a felelősségvállalással beterjesztett törvénytervezet elfogadottnak minősül.
Ludovic Orban miniszterelnök még hétfőn kijelentette,
Közben a Mediafax hírügynökség kormányon belüli forrásokra hivatkozva arról írt: a Nemzeti Liberális Párt (PNL) alkotta, kisebbségi kormány várhatóan 2020 januárjában terjeszti felelősségvállalással a parlament elé a módosításokat.
A kormány egyelőre a bírák és ügyészek szakmai tevékenységét felügyelő Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) jóváhagyását várja ahhoz, hogy a különleges ügyészség felszámolását kezdeményezze.
Cătălin Predoiu igazságügy-miniszter hétfőn este megerősítette: a kormány jogszabály révén rendezi az ügyészség helyzetét, ugyanakkor meg kell várni az igazságügyi tárca által a bírákkal és ügyészekkel megkezdett konzultáció eredményét, és a CSM jóváhagyását is – ugyanakkor ennek a testületnek még el sem küldték a tervezetet.
Mint ismeretes, az azóta ellenzékbe kényszerült Szociáldemokrata Párt (PSD) által irányított korábbi kormány az igazságszolgáltatásban elkövetett visszaélésekkel indokolta a SIIJ létrehozását.
Az akkori ellenzék – köztük a PNL is – viszont azzal vádolta a kormányt, hogy az ügyészség révén egyrészt meg akarja félemlíteni a bírákat és ügyészeket, másrészt annak révén akar politikai nyomást gyakorolni rájuk.
A kétfordulós polgármester-választáshoz való visszatérést a PNL mellett Klaus Johannis államfő is szorgalmazza, de a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) is a kisebbségi kormány támogatásának egyik feltételéül szabta.
Johannis, a PNL és az USR is arra számít, hogy amennyiben a jövő évi önkormányzati választásokon már ebben a rendszerben választanák az elöljárókat, akkor sikerülne megszerezni a jelenleg PSD-s vezetésű települések irányítását.
Az RMDSZ ugyanakkor többször is jelezte: mindent megtesz a kétfordulós polgármester-választás visszaállítása ellen, mivel a módosítás nyomán mintegy egyharmadával csökkenne a magyar irányítású települések száma.
Tíz diákból hét állítja, hogy iskolai bántalmazás áldozata volt. A leggyakrabban említett ok, hogy az elkövető pénzt vagy értéktárgyakat akar szerezni. Az az elkövető, aki egy friss tanulmány szerint az esetek 94 százalékában egykor maga is áldozat volt.
Sorin Moldovan, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) képviselője kedden kijelentette, hogy 2030-ban érkeznek Romániába az első amerikai F-35-ös vadászgépek, amelyek beszerzéséről aznap fogadott el törvénytervezetet a képviselőház.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) törvénymódosítással kitiltaná a játéktermekből a 21 év alatti fiatalokat is – közölte kedden Adrian Cozma képviselő.
Döntő házként fogadta el kedden a képviselőház azt a tervezetet, amely értelmében a más országban akkreditált felsőoktatási intézményben tanulmányait végző egyetemisták és doktoranduszok is járulékfizetés nélkül jogosultak egészségbiztosításra.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) kedden bejelentette, hogy a párt képviselője, Claudiu Năsui pert nyert az elnöki hivatal ellen, ezért az intézmény köteles nyilvánosságra hozni Klaus Iohannis államfő „luxusutazásainak” költségeit.
Romániában csaknem egymillió fogyatékkal élő embert tartanak számon – jelentette ki Monica Solomie, a fogyatékkal élő személyek országos hatóságának (ANPDPD) igazgatóhelyettese egy keddi szakkonferencián.
A Román Hírszerző Szolgálattól (SRI) kapott válasz alapján úgy tűnik, hogy nem bukkantak Romániával szemben ellenséges külső szereplők által irányított propaganda vagy dezinformáció nyomaira – tájékoztatott kedden Ioan Chirteș, a Román Hírszerző Szolgálat ellenőrzésével foglalkozó parlamenti bizottság elnöke.
Gondatlanságból elkövetett emberölés gyanújával indított nyomozást a rendőrség, miután meghalt egy 16 éves fiú a Târgu Jiu-i megyei sürgősségi kórházban.
Egy napon belül újabb felmérés mutatja azt, hogy a bukaresti kormánykoalíciót alkotó Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke jut be a néhány hét múlva esedékes elnökválasztás második fordulójába.
2 hozzászólás