Jöhetnek az F-35-ösök. A szerződést román részről Angel Angel Tîlvăr védelmi miniszter, amerikai részről pedig Kathleen Kavalec bukaresti nagykövet írt alá
Fotó: Facebook/Marcel Ciolacu
Megkötötték a kormányközi megállapodást csütörtökön Románia és az Egyesült Államok között az első 32 darab ötödik generációs F-35-ös lopakodó harci repülőgép beszerzéséről, a szerződést román részről Angel Angel Tîlvăr védelmi miniszter, amerikai részről pedig Kathleen Kavalec bukaresti nagykövet írt alá.
2024. november 21., 15:212024. november 21., 15:21
„Románia ma fontos lépést tesz biztonságának megszilárdítása és a nemzetközi partnerségek megerősítése terén” – állapította meg a bukaresti kormánypalotában rendezett eseményen Marcel Ciolacu román miniszterelnök.
Hozzátette: ez a legnagyobb értékű szerződés, amelyet Románia kormánya és védelmi minisztériuma megkötött az 1989-es forradalom óta, a román hadsereg legfontosabb fejlesztési beruházása.
Szerinte ennek a beszerzésnek nemcsak katonai, hanem gazdasági hatása is lesz azáltal, hogy ösztönzi a román védelmi ipar fejlődését.
Kihirdette pénteken Klaus Iohannis államfő a harminckét F-35-ös repülőgép beszerzéséről szóló törvényt.
Kathleen Kavalec gratulált Romániának, amiért vállalta, hogy a GDP 2,5 százalékának megfelelő összeget védelmi kiadásokra fordít, és úgy értékelte: Románia vezető szerepet játszik a NATO keleti szárnyán az euroatlanti biztonság előmozdításában.
Ezért az összegért Románia 32 darab F-35-ös repülőgépet, a működtetésükhöz szükséges logisztikai csomagot, kiképzési programot és szimulátorokat, valamint levegő-levegő és levegő-föld rakétákat vásárol az amerikai külföldi katonai értékesítési program (FMS) keretében az Egyesült Államoktól.
Az Egyesült Államok jóváhagyta az F-35-ös típusú lopakodó vadászrepülőgépek eladását Romániának, a szerződés értéke 7,2 milliárd dollár – derült ki a külügyminisztérium pénteki közleményéből.
A bukaresti védelmi minisztérium távlati tervei szerint egy későbbi szakaszban egy harmadik, 16 harci repülőből álló F-35-ös rajjal egészítenék ki a román légierő flottáját. Az első F-35-ös repülőrajt 2030 után tervezik hadrendbe állítani.
Az ötödik generációs harci gépek beszerzéséig a – Portugáliától és Norvégiától használtan vásárolt – negyedik generációs F-16-os harci repülőgépek maradnak szolgálatban.
Tíz év múlva kezdődhet meg a román légierő F-16-os vadászgépeinek fokozatos lecserélése az ötödik generációs F-35-ösökre – derül ki a bukaresti védelmi tárca által kidolgozott törvénytervezetből.
Szükség van arra a hadijajóra, amelyet Románia Törökországtól szerez be – jelentette ki a sajtónak Ionut Moșteanu védelmi miniszter.
A lakosság számának függvényében felső határt szab az önkormányzati alkalmazottak számának a kormány – jelentette be pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök az újabb költségvetési megszorításokat ismertetve. Csökkentik a helyi rendőrök számát is.
A román katonák száma 6000 fővel nőtt – az elmúlt két évben először. A hadsereg összesen körülbelül 70 ezer katonával rendelkezik, az ideális létszám pedig a védelmi tervek szerint 120 000-130 000 között lenne.
Azért is késik a nyugdíjak újraszámolása, mert a nyugdíjpénztárnak be kell vezetnie a rendszerbe az egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) kiterjesztését a 3000 lejt meghaladó juttatásokra.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
szóljon hozzá!