A megkérdezett diákok jelentős hányada szerint a tanárok nem veszik elég komolyan a iskolai bántalmazást
Fotó: Freepik
Tíz diákból hét állítja, hogy iskolai bántalmazás áldozata volt. A leggyakrabban említett ok, hogy az elkövető pénzt vagy értéktárgyakat akar szerezni. Az az elkövető, aki egy friss tanulmány szerint az esetek 94 százalékában egykor maga is áldozat volt.
2024. november 12., 22:022024. november 12., 22:02
A felmérés – melyet az Oktatási Minisztérium és a Román Rendőrség Iskolai Biztonsági Igazgatósága készített – eredményeit az Edupedu portál összegezte, rámutatva, hogy a vizsgálatban résztvevők (több mint tízezer diák, közel hatszáz tanintézményből) 71 százaléka az előző tanévben szenvedett el bántalmazást az iskolában vagy annak közelében.
Fontos beszélni az iskolai bántalmazásról
Fotó: Freepik
A cikk szerint azok a diákok, akik azt mondják, hogy bántalmazás áldozatai voltak, a következő fő okokat említették:
„Az értéktárgyak megszerzése céljából elkövetett bántalmazások gyakrabban fordulnak elő az általános iskolások körében, akik koruk és tapasztalatlanságuk miatt jobban ki vannak téve mások agresszív viselkedésének, valamint kevésbé tudnak ellenállási stratégiákat alkalmazni az ilyen helyzetekben” – jegyzik meg a tanulmány szerzői.
„Ez az adat megerősíti a pedagógusok azon megfigyelését, miszerint bizonyos diákok körében gyakori a szerepek felcserélődése, azaz egyesek felváltva áldozatok és elkövetők” – áll a tanulmányban.
A cikk szerint az elkövetők 37 százaléka azt állítja, hogy azért folyamodott erőszakos cselekedethez, mert megsértették vagy éles szóváltás alakult ki közte és az áldozat között. Érdemes kiemelni, hogy az adatok azt mutatják, hogy a lányok gyakrabban vesznek részt konfliktusok miatti erőszakos cselekedetekben, mint a fiúk.
Az elkövetők a következő okokból alkalmaztak erőszakot:
Az esetek 94 százalékában az elkövetkező maga is bántalmazás áldozata volt
Fotó: 123RF
Az iskolai személyzet köteles a törvény szerint közbelépni az iskolai erőszakos esetekben. Ennek ellenére egyes esetekben a diákok szerint ez nem történik meg.
A cikk szerint, habár az arány nem túl magas, mégis felhívja a figyelmet arra, hogy vannak esetek, amikor a tanárok nem lépnek fel proaktívan, nem figyelnek eléggé az erőszakos cselekedetek azonosítására, és nem alkalmaznak enyhítő intézkedéseket.
A „másik oldalt vizsgálva”, a tanárok közel fele úgy véli, hogy a magaviseleti jegy csökkentése megfelelő intézkedés az iskolai erőszakos esetek kezelésére. Azok a diákok, akik társukat bántalmazták, többnyire egyéni figyelmeztetésben részesültek és tanácsadói beszélgetésre küldték őket.
„Az ilyen intézkedéseket nagyobb arányban említik a városi diákok, mint a vidéken élők. Továbbá, a tanácsadói beszélgetések igénybevétele gyakrabban fordul elő a középiskolában, mint az általános iskolában vagy a szakiskolában. Valószínűleg ezek a különbségek abból adódnak, hogy az iskolai tanácsadók előnyben részesítik a városi iskolákat, illetve a középiskolákat” – állítja a tanulmány.
Sorin Moldovan, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) képviselője kedden kijelentette, hogy 2030-ban érkeznek Romániába az első amerikai F-35-ös vadászgépek, amelyek beszerzéséről aznap fogadott el törvénytervezetet a képviselőház.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) törvénymódosítással kitiltaná a játéktermekből a 21 év alatti fiatalokat is – közölte kedden Adrian Cozma képviselő.
Döntő házként fogadta el kedden a képviselőház azt a tervezetet, amely értelmében a más országban akkreditált felsőoktatási intézményben tanulmányait végző egyetemisták és doktoranduszok is járulékfizetés nélkül jogosultak egészségbiztosításra.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) kedden bejelentette, hogy a párt képviselője, Claudiu Năsui pert nyert az elnöki hivatal ellen, ezért az intézmény köteles nyilvánosságra hozni Klaus Iohannis államfő „luxusutazásainak” költségeit.
Romániában csaknem egymillió fogyatékkal élő embert tartanak számon – jelentette ki Monica Solomie, a fogyatékkal élő személyek országos hatóságának (ANPDPD) igazgatóhelyettese egy keddi szakkonferencián.
A Román Hírszerző Szolgálattól (SRI) kapott válasz alapján úgy tűnik, hogy nem bukkantak Romániával szemben ellenséges külső szereplők által irányított propaganda vagy dezinformáció nyomaira – tájékoztatott kedden Ioan Chirteș, a Román Hírszerző Szolgálat ellenőrzésével foglalkozó parlamenti bizottság elnöke.
Gondatlanságból elkövetett emberölés gyanújával indított nyomozást a rendőrség, miután meghalt egy 16 éves fiú a Târgu Jiu-i megyei sürgősségi kórházban.
Egy napon belül újabb felmérés mutatja azt, hogy a bukaresti kormánykoalíciót alkotó Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke jut be a néhány hét múlva esedékes elnökválasztás második fordulójába.
Folytatódik a médiaoktatás az iskolákban, miután az oktatási minisztérium együttműködési megállapodást írt alá a Független Újságírásért Központtal – jelentette be hétfőn a Facebook-oldalán Ligia Deca.
szóljon hozzá!