Klaus Iohannis Pedro Sanchez spanyol kormányfővel folytatott csütörtökön megbeszélést
Fotó: Presidency.ro
Az Oroszországtól való energiafüggőség felszámolása érdekében Románia kész az uniós tagállamok rendelkezésére bocsátani a saját infrastruktúráját az EU gázellátásának diverzifikálásáért – jelentette ki a Pedro Sanchez spanyol kormányfővel folytatott csütörtöki megbeszélése után Klaus Iohannis.
2022. március 17., 16:202022. március 17., 16:20
2022. március 17., 17:462022. március 17., 17:46
A Cotroceni-palotában adott sajtónyilatkozatában az államfő stratégiai jelentőségűnek nevezte az Európai Unió energiabiztonságának megteremtését. Emlékeztetett arra, hogy a múlt heti informális EU-csúcson intézkedéseket is javasolt az Oroszországtól való energiafüggőség felszámolására.
Iohannis elmondta: Románia és Spanyolország hasonlóan gondolkodik az európai energiaszállítási infrastruktúra fejlesztéséről, a tagállamok közötti összeköttetések biztosításáról, a termelési és tárolási kapacitások növeléséről.
– jelentette ki.
Az államfő rámutatott, hogy az energiadrágulás fogyasztókra gyakorolt hatásának a lehető legnagyobb mértékű mérsékléséhez szükséges intézkedéseket az Európai Tanács jövő heti ülésén vitatják meg a tagállamok vezetői. Leszögezte, hogy az európai szintű intézkedéseknek a Moldovai Köztársaság és Ukrajna energiabiztonságához is hozzá kell járulniuk.
– hangsúlyozta Iohannis. Beszámolója szerint elsősorban az ukrajnai háborúról és az orosz-ukrán katonai konfliktus következményeiről tárgyalt a spanyol kormányfővel. Pedro Sanchez spanyol miniszterelnök csütörtökön egynapos hivatalos látogatáson tartózkodik Romániában – közölte az Agerpres.
Ugyanakkor a NATO elrettentő és védelmi képességének alapos megerősítését is sürgette a keleti szárny déli részén a Pedro Sanchez spanyol kormányfővel csütörtökön folytatott megbeszélése után Klaus Iohannis.
A Cotroceni-palotában tartott sajtónyilatkozatában az államfő elmondta, tárgyalópartnerével a Fekete-tenger térségének biztonsági helyzetét tekintették át. Kifejtette, hogy az Ukrajna elleni orosz támadás új helyzetet teremtett a régióban, ami indokolttá teszi a NATO elrettentő és védelmi képességének megerősítését a keleti szárnyon, különös tekintettel a déli részre, ahol Románia is található. Iohannis sürgette a NATO romániai harccsoportjának megalakítását. „Számítunk ebben Spanyolország segítségére” – jelentette ki.
Az államfő nagyon jónak minősítette a spanyol-román együttműködést a NATO keretében, és köszönetet mondott Spanyolországnak, amiért a katonái tavaly légi járőrszolgálatot teljesítettek Romániában és részt vettek a NATO romániai parancsnokságában. Közölte, hogy Romániának a szövetségesek fokozott segítségére van szüksége, amit „a jelenlegi rendkívül bonyolult helyzet” indokolt.
Fotó: Presidency.ro
Spanyolország továbbra is példát mutat az ukrán menekültek befogadásában – jelentette ki eközben Pedro Sanchez spanyol miniszterelnök, aki egynapos hivatalos látogatásra érkezett a román fővárosba.
Spanyolország továbbra is példát mutat az ukrán menekültek befogadásában, nemcsak az Ukrajnából, hanem a Moldovai Köztársaságból érkezők esetében is – mondta Sanchez a Klaus Iohannis elnökkel folytatott megbeszélése után. „Beszéltem a Moldovai Köztársaság elnökével, és biztosítottam őt a spanyol nép támogatásáról. Spanyolország átvesz 1000 ukrajnai menekültet a Moldovai Köztársaságtól” – részletezte a spanyol kormányfő.
Pedro Sanchez úgy vélekedett: az európai országoknak egységeseknek kell lenniük az Oroszország elleni szankciók kérdésében is. „Egységet kell felmutatnunk, mert nagyon fontos üzenetet kell közvetítenünk Putyinnak és oligarcháinak: a büntetőintézkedések még szigorúbbak lesznek. (...) Spanyolországban nagyon szigorú szankciókat róttunk ki az országban tevékenykedő orosz oligarchákra” – szögezte le Sanchez.
A spanyol miniszterelnök szerint az orosz elnök éveken keresztül megpróbálta gyengíteni az EU-t. „Tudatosítanunk kell, hogy honnan eredt a konfliktus, miért rohanta le Putyin Ukrajnát. Zelenszkij ukrán elnök elég világosan beszélt erről.
– fejtette ki. Hozzátette, hogy emiatt kell az európai országoknak továbbra is egységesnek mutatkozniuk, ugyanolyan egységesen cselekedniük, mint ahogy a fegyveres konfliktus kirobbanása óta tették. „Mindannyian elítéljük ezt az inváziót. Az ukrán néppel szembeni szolidaritásban is egységesen léptünk fel” – nyomatékosította Sanchez.
A két ország közötti kapcsolatról elmondta még, hogy 2020-ban megközelítőleg 500 millió euróra rúgott a kétoldalú kereskedelmi forgalom, a beruházások terén azonban még lehet javítani. A spanyol miniszterelnök azt is hangsúlyozta, hogy az Európai Uniónak gyorsan kell cselekednie a gáz- és villamosenergia-árak növekedése miatt, és a spanyol és a román kormány megállapodott abban, hogy együtt dolgoznak ki sürgős intézkedéseket a drágulások ellensúlyozására.
Közzétette a bukaresti kormány a kijevi hatóságok hivatalos indoklását, amelyben magyarázattal szolgálnak George Simionnak, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökének Ukrajnából való kitiltására.
Elégedetlenséget tükröz a politikusokba vetett bizalmat firtató legfrissebb felmérés: mint kiderült, a romániai polgárok egyik politikusban sem bíznak igazán.
Cáfolta pénteken a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke és államfőjelöltje, George Simion azokat az információkat, amelyek szerint orosz titkosszolgálatok ügynökeivel találkozott.
Egészségügy terén sereghajtó Románia az EU-ban: az Európai Unió államai 2022-ben lakosonként átlagosan több mint 3600 eurót fordítottak egészségügyi ellátásra, de Románia e tekintetben az utolsó helyen áll.
AUR-előnyt mért a legfrissebb közvélemény-kutatás a liberálisokkal szemben: az INSCOP szerint a Románok Egyesüléséért Szövetség a második legnagyobb támogatottsággal rendelkező párt.
Kihirdette pénteken Klaus Iohannis államfő a harminckét F-35-ös repülőgép beszerzéséről szóló törvényt.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke, Elena Lasconi csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette: fenyegetésekkel próbálták rávenni a PNL „környékéről” származó politikusok, hogy lépjen vissza az elnökválasztási küzdelemtől.
Az Európai Unió Bírósága elé idézi az Európai Bizottság Romániát és Bulgáriát a települési szennyvíz kezeléséről szóló irányelvben (91/271/EGK) előírt szennyvízgyűjtési és -feldolgozási kötelezettségek teljes körű betartásának elmulasztása miatt.
Belerohant egy juhnyájba a Temesvár–Jászvásár gyorsvonat csütörtök reggel, a balesetben 12 birka elpusztult, a vonat pedig fél óra késéssel robogott be a célállómásra.
George Simion orosz kémügye kapcsán akar nyomozást a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke.
szóljon hozzá!