Nem bíznak bennük. Elégedetlenséget tükröznek az adatok, az emberek nagyon nem bíznak a politikusokban
Fotó: Románia parlamentje
Elégedetlenséget tükröz a politikusokba vetett bizalmat firtató legfrissebb felmérés: mint kiderült, a romániai polgárok egyik politikusban sem bíznak igazán.
2024. november 15., 15:392024. november 15., 15:39
2024. november 15., 15:562024. november 15., 15:56
Az elégedetlenséget az jelzi, hogy az AtlasIntel intézet által készített, a HotNews által ismertetett felmérés szerint a kutatásban szereplő egyik jelölt esetében sem került az inkább pozitív tartományba az index, mindegyiküké 50 százalék alatti.
A második helyen Nicușor Dan bukaresti főpolgármester áll, akiről a válaszadók 40 százalékának pozitív a véleménye, a harmadik pedig Laura Codruța Kövesi, az Európai Ügyészség (EPPO) főügyésze, akit az emberek 36 százaléka ítél meg pozitívan.
A romániai választópolgárok három nagy román politikai tömb között oszlanak meg az elnökválasztások tekintetében, mellettük negyedikként pedig ott vannak a magyarok – derül ki egy csütörtökön ismertetett felmérésből.
A negyedik Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke, akit 32 százalék ítél meg pozitívan, őt Mircea Geoană független államfőjelölt, a NATO korábbi főtitkár-helyettes követi ugyancsak 32 százalékkal – ám róla a válaszadók 46 százalékának van inkább negatív véleménye, míg Lasconiról „csupán” 45-nek.
A következő a sorban Traian Băsescu volt elnök, akiről 32 százalék van inkább jó véleménnyel, 56 pedig rosszal, őt pedig George Simion, a szélsőséges Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke követi, akiről 30 százalék van inkább jó, míg 59 százalék inkább rossz véleménnyel.
Őt Diana Șoșoacă szélsőjobbos politikus követi (21 százalékos pozitív és 69 százalékos negatív megítéléssel), de még így is jobban áll a sorban következő liberális pártelnöknél, Nicolae Ciucánál (20 százaléknak inkább pozitív, 63-nak inkább negatív a véleménye róla). Ludovic Orban volt liberális párti miniszterelnökről 17 százaléknak van inkább jó véleménye és 64-nek rossz.
Az utolsó előtti Klaus Iohannis leköszönő államfő, akiről csupán a válaszadók 14 százalékának jó a véleménye, 79-nek viszont lesújtó. Az utolsó Dan Barna volt USR-elnök, akiről csak 10 százaléknak pozitív a véleménye, 61-nek pedig rossz. A felmérésben arra is rákérdeztek, a válaszadók szerint mi az ország legnagyobb problémája.
A második helyen az oktatás helyzete áll, amely 29,7 százalék szerint a legfőbb probléma, a harmadikon pedig a gazdasági helyzet és az infláció, amely a megkérdezettek 22,8 százaléka szerint a legnagyobb gond.
A további sorrend: külső fenyegetések – háború, terrorizmus – (21,3 százalék), egészségügy (15,9), erdőirtás és környezetszennyezés (15,8), szegénység és munkanélküliség (13,8), a pénzügyi egyensúly hiánya és a közpénzek kezelése (13,7), a bűnözés (13,3), a multicégek és az idegen tőke dominanciája (12,7), a románok külföldre áramlása (10,1), a titkosszolgálatok (a SRI és a SIE) befolyása (8,3), az adók mértéke (8,2), a születésszám csökkenése és a demográfiai hanyatlás (7,1), a közúti infrastruktúra állapota (6,2), a hagyományos értékek megváltozása (5,9), az antiszemitizmus, a homofóbia és az idegengyűlölet (5,1), a migránsok Romániába áramlása (4,4) és a politikai szélsőségesség (4,1).
Egyre ádázabb csata zajlik a pártok jelöltjei között a második hely megszerzéséért az elnökválasztás első fordulójában – derül ki egy friss felmérésből.
Megkérdezték azt is, hogyan értékelik az emberek az ország és a család gazdasági helyzetét, valamint a munkaerőpiacot.
Az ország esteében ez az arány 12, 57 illetve 31 százalék, míg a munkaerőpiacéban 8,61 és 31.
A felmérés november 9. és 12. között készült 3035 fős mintán, a hibahatár 2 százalékos.
Az Andrew és Tristan Tate testvérpárt a DIICOT székhelyére várják kedden, ahol az üggyel foglalkozó ügyész közölni fogja velük, hogy meghosszabbítják esetükben a bűnügyi felügyeletet – nyilatkozták az Agerpres hírügynökségnek ügyészségi források.
Az nem kérdéses, hogy George Simion megnyeri a tavalyi elnökválasztás érvénytelenítése miatt idén májusra kiírt új megmérettetés első fordulóját, a második helyért viszont kiélezett verseny zajlik – derül ki a felmérésekből.
A valóban rászoruló háztartások támogatást kapnak július elseje után az áramszámlák kifizetésében – ígérte az energiaügyi miniszter.
Le kell lőni a településekre bemerészkedő medvéket – jelentette ki hétfőn Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter.
A schengeni csatlakozás Románia számára szolidaritást és bizalmat jelentett, amit az európai partnerekkel közösen épített ki Bukarest – jelentette ki hétfőn Bogdan Despescu.
George Simion, a szélsőjobboldali Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) és a függetlenként induló Victor Ponta volt szociáldemokrata miniszterelnök között dőlhet el a májusra kiírt, megismételt elnökválasztás – derül ki egy friss felmérésből.
Kénsav szivárog egy tartálykocsiból Comarnicon, az 1-es főúton. A lakosságot Ro-Alert üzenettel figyelmeztették a veszélyre, a környékbeli házakat kiürítették a hatóságok.
George Simion nem alkalmas államfőnek kolerikus kirohanásai, nem helyénvaló megnyilvánulásai és agresszív viselkedése miatt – vélekedik a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökéről és államfőjelöltjéről a párt második számú vezetője.
Románia nehéz időszakot él meg. Az egykori huligánok, akik ükapáink sírjain ugráltak, mára az egyik legerősebb politikai erő a román parlamentben. A magyarellenes szélsőjobboldal Funar és Vadim Tudor fénykorában sem volt ilyen erős.
Kritikával vegyes elismerő szavakkal beszélt Crin Antonescu a hétvégén kolozsvári kampányrendezvényén Orbán Viktorról. No de mi a véleménye a magyar kormányfő vezette Fidesznek arról, hogy az RMDSZ is a bukaresti koalíció közös államfőjelöltjét támogatja?
szóljon hozzá!