Beteges. Románia szánta a legkevesebb pénzt az egészségügyre uniós szinten
Fotó: Bukaresti Sf. Pantelimon Sürgősségi Klinikai Kórház
Egészségügy terén sereghajtó Románia az EU-ban: az Európai Unió államai 2022-ben lakosonként átlagosan több mint 3600 eurót fordítottak egészségügyi ellátásra, de Románia e tekintetben az utolsó helyen áll, mindössze 858 eurót költött erre a célra – derül ki az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat pénteken közzétett jelentéséből.
Az egészségügyi ellátásra költött fejenkénti összeg tekintetében az első helyen Luxemburg áll (6590 euró), amelyet Dánia (6110 euró) és Írország (5998 euró) követ.
2014-hez képest az egészségügyi kiadások minden uniós országban nőttek, a legnagyobb százalékos növekedés Lettországban (140,5 százalék), Litvániában (125,6 százalék) és Romániában (123,1 százalék) volt tapasztalható.
2022-ben uniós szinten átlagosan a GDP 10,4 százalékát fordították egészségügyi kiadásokra a tagállamok. Ez az arány Németországban (a GDP 12,6 százaléka), Franciaországban (11,9 százalék) és Ausztriában (11,2 százalék) a legmagasabb, míg Luxemburgban (a GDP 5,6 százaléka), Romániában (5,8 százalék) és Írországban (6,1 százalék) a legalacsonyabb.
A legnagyobb csökkenést az Agerpres által idézett jelentés szerint Írországban (3,4 százalékpontos csökkenés), Dániában (0,8 százalékpontos csökkenés) és Hollandiában (0,5 százalékpontos csökkenés) regisztrálták. Románia esetében az egészségügyi kiadások GDP-hez mért aránya a 2014-es 5 százalékról 2022-re 5,8 százalékra nőtt.
A szélsőjobboldali Fiatal Emberek Pártjának (POT) elnöke, Anamaria Gavrilă pénteken felszólította Nicușor Dan független elnökjelöltet, hogy közölje: szenved-e valamilyen mentális zavarban.
A Romgaz román állami földgázvállalat bírósági keresetet nyújtott be, amelyben a Greenpeace nemzetközi környezetvédő szervezet romániai fiókintézménye, a Greenpeace CEE (Central Eastern Europe) Alapítvány feloszlatását kéri.
A választási részvétel lesz a döntő tényező az elnökválasztás második fordulójában – vallja Remus Ștefureac, az INSCOP közvélemény-kutató intézet igazgatója.
A jövendőbeli kormány megalakulhat széles többséggel, de meghatározott időre lehetne szó technokrata kormányról is – jelentette ki Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, hangsúlyozva azonban, hogy pártja nem venne részt egy kisebbségi kormányban.
Nicușor Dan, Bukarest függetlenként induló főpolgármestere minimális, hibahatáron belüli eredménnyel vezet George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje előtt.
Botrányt okozott George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje, miután autistának nevezte ellenfelét, Nicușor Dant, akivel a vasárnapi második fordulóban csap össze az elnöki tisztségért.
Nem túlzás kijelenteni: sorsdöntő választásra várják a romániai választópolgárokat a megismételt államfőválasztás második fordulójában vasárnap.
Daniel David oktatási miniszter, pszichológiaprofesszor, a kolozsvári Babeş-Bolyai Tudományegyetem korábbi rektora arról beszélt, hogyan lehet meggyőzni a romániai állampolgárokat arról, hogy a szélsőségesség nem megoldás.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy három közvélemény-kutató céget akkreditáltak a megismételt elnökválasztás vasárnapi második fordulójának exit poll felméréseinek elvégzésére.
Az RMDSZ-es tárcavezető videóüzenetben reagált a Románok egyesüléséért Szövetség (AUR) államfőjelöltjének, George Simionnak arra a kijelentésére, amely szerint Románia eleshet az európai uniós alapoktól.
szóljon hozzá!