Képünk illusztráció
Fotó: Barabás Ákos
Az Európai Unió Bírósága elé idézi az Európai Bizottság Romániát és Bulgáriát a települési szennyvíz kezeléséről szóló irányelvben (91/271/EGK) előírt szennyvízgyűjtési és -feldolgozási kötelezettségek teljes körű betartásának elmulasztása miatt.
2024. november 14., 16:452024. november 14., 16:45
Az EB csütörtöki közleményében emlékeztettek, az irányelv előírja, hogy az emberi egészség és a környezet megóvása érdekében a települési szennyvizet a környezetbe való kibocsátás előtt be kell gyűjteni és kezelni kell. A városokban (és az agglomerációkban) ki kell alakítani az ehhez szükséges infrastruktúrát.
A csatlakozási szerződésben mind Bulgária, mind Románia haladékot kapott, hogy tegyen eleget a kötelezettségeknek.
154 agglomerációban a gyűjtőrendszerekbe kerülő települési szennyvizet nem kezelik megfelelően, 155 nagy agglomerációban pedig nem biztosított a szigorúbb kezelés a szennyvíz kibocsátása előtt. Ezeknek az agglomerációknak 2015. december 31-ig kellett volna eleget tenniük a követelményeknek.
Az Európai Bizottság 2017 júliusában felszólító levelet, majd 2020 májusában indoklással ellátott véleményt küldött Bulgáriának. Románia 2018 júniusában felszólító levelet, 2020 októberében kiegészítő felszólító levelet, majd 2022 februárjában indoklással ellátott véleményt kapott.
Az EB álláspontja szerint a bolgár és a román hatóságok eddigi erőfeszítései nem elégségesek, ezért az Európai Unió Bírósága elé idézi Bulgáriát és Romániát – írja az Agerpres hírügynökség.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.
Országszerte spontán munkabeszüntetést robbantottak ki hétfőn az adóhatóság, a nyugdíjpénztár, a munkaerő-közvetítő és a szociális kifizetési ügynökség alkalmazottai a kormány által tervezett, a közszféra dolgozóit érintő megszorító intézkedések miatt.
A szakszervezeti tömbök képviselői rendkívüli találkozót kérnek Ilie Bolojan kormányfőtől az elkövetkező időszakban alkalmazandó megszorító intézkedések ügyében, ellenkező esetben elindítják a törvényes eljárást egy általános sztrájk kirobbantására.
A végleges eredményeket – a fellebbezések után – hétfőn délelőtt tették közzé.
Románia egészségügyi rendszere 2024-re jelentős növekedést mutatott a szolgáltatások és a szakemberek számát tekintve, de továbbra is éles különbségek tapasztalhatók a városi és vidéki térségek között.
Hétfő délutántól autópályán lehet eljutni Curtea de Argeștől a Fekete-tenger partján fekvő Konstanciáig – írta vasárnap a Facebook-oldalán a közúti infrastruktúrát kezelő társaság (CNAIR) vezérigazgatója.
Mentők szállították kórházba vasárnap reggel a târgșori női börtönből az erős hasi fájdalmakra panaszkodó Elena Udreát – értesült az Agerpres.
szóljon hozzá!