Fotó: Rompres
2007. március 02., 00:002007. március 02., 00:00
A parlament döntése csakkonzultatív jellegű, tehát nem állítjale az államfői referendum kiírásánakfolyamatát. A törvényhozó testülethatározatát figyelembe véve Bãsescu mégiskonzultációra hívta a jövő hétre aparlamenti pártok vezetőit az egyéni választókerületesszavazási rendszer életbeléptetésénekkapcsán.
Az államfő bejelentette: akormánynyal is konzultálni fog annak érdekében,hogy az általa javasolt referendum ne késleltesse amájus 13-ára kitűzött európai parlamentiválasztásokat.
A politikai alakulatok képviselőiszerint az államelnöknek a referendum-kezdeményezésbenyújtása előtt kellett volna egyeztetnie apártokkal, azonban a Nagy-Románia Pártot (PRM)leszámítva részt vesznek a konzultáción.A Demokrata Párt (PD) üdvözli az elnökimeghívást, és úgy véli, az egyéniválasztókerületes szavazás bevezetésétreferendummal kellene megvalósítani. A NemzetiLiberális Párt (PNL) természetesnek tekinti,hogy az elnök konzultációkat kezdeményez apolitikai alakulatokkal, nyilatkozta Crin Antonescu, a liberálisokképviselőházi frakcióvezetője. A PNL –akárcsak a Szociáldemokrata Párt (PSD) ésa Konzervatív Párt (PC) – úgy értékeli,a javasolt szavazási rendszert nem költségesnépszavazással, hanem parlamenti jogszabállyalszükséges életbe léptetni.
Kelemen Hunor RMDSZ-es képviselőúgy véli, az egyeztetésnek csak akkor vanértelme, ha ez még a referendum kiírásárólszóló elnöki rendelet kibocsátásaelőtt történik meg. A szövetség ellenzi anépszavazást, és az egyéniválasztókerületes szavazáshatálybaléptetését is. MártonÁrpád, az RMDSZ képviselőházifrakcióvezetője kilátásba helyezte, hogy aszövetség arra buzdítsa választóit:ne vegyenek részt a referendumon, ha az államfő nemtisztázza elképzeléseit az új választásirendszerről. Márton Árpád kifejtette, az egyéniválasztókerületes szavazás csorbítanáa nemzeti kisebbségek szervezeteinek esélyeit aparlamenti küszöb elérésére. Apolitikus szerint a szövetség viszont elfogadná apreferenciális listás szavazás bevezetését.
A Romániai Zsidó Közösségek Szövetsége (FCER) pénteken állásfoglalást tett közzé az elnökválasztás második fordulójával kapcsolatban.
Videókapcsolatot létesítve beszélgetett egymással pénteken Emmanuel Macron francia elnök Nicuşor Dan bukaresti főpolgármesterrel, akit támogatásáról biztosított a vasárnapi romániai államfőválasztáson.
Hamisak a választási csalásokról szóló híresztelések – figyelmeztetett pénteki közleményében a román belügyminisztérium. A bukaresti külügy és a kormány is hamis információk terjedésére hívja fel a figyelmet.
George Simion, a szélsőséges és magyarellenes Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) államfőjelöltje „nagyívű győzelemről” beszélt a Donald Trump volt tanácsadójának, Steve Bannonnak adott interjúban.
A szélsőjobboldali Fiatal Emberek Pártjának (POT) elnöke, Anamaria Gavrilă pénteken felszólította Nicușor Dan független elnökjelöltet, hogy közölje: szenved-e valamilyen mentális zavarban.
A Romgaz román állami földgázvállalat bírósági keresetet nyújtott be, amelyben a Greenpeace nemzetközi környezetvédő szervezet romániai fiókintézménye, a Greenpeace CEE (Central Eastern Europe) Alapítvány feloszlatását kéri.
A választási részvétel lesz a döntő tényező az elnökválasztás második fordulójában – vallja Remus Ștefureac, az INSCOP közvélemény-kutató intézet igazgatója.
A jövendőbeli kormány megalakulhat széles többséggel, de meghatározott időre lehetne szó technokrata kormányról is – jelentette ki Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, hangsúlyozva azonban, hogy pártja nem venne részt egy kisebbségi kormányban.
Nicușor Dan, Bukarest függetlenként induló főpolgármestere minimális, hibahatáron belüli eredménnyel vezet George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje előtt.
Botrányt okozott George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje, miután autistának nevezte ellenfelét, Nicușor Dant, akivel a vasárnapi második fordulóban csap össze az elnöki tisztségért.