Fotó: Cătălin Drulă/Facebook
Jóváhagyta az Egyesült Jobboldal Szövetség (ADU) indulását a választásokon kedden a legfelsőbb bíróság, megsemmisítve ezzel a Központi Választási Iroda (BEC) vasárnapi döntését.
2024. március 19., 14:142024. március 19., 14:14
A bírákból, az Állandó Választási Hatóság vezetőiből és a parlamenti pártok képviselőiből álló testület a jobboldali választási szövetség megalapításáról szóló megállapodás iktatását a PMP elnöke körüli ellentmondásokra hivatkozva utasította el, a pártnyilvántartásban ugyanis Eugen Tomac helyett Cristian Diaconescu szerepel elnökként.
Arra hivatkoztak, hogy 2020-ban a PSD is úgy indult a választásokon, hogy nem az akkor hivatalban levő elnök neve szerepelt a pártnyilvántartásban.
Egyébként az indulás feltételei közt nem is szerepel, hogy a nyilvántartásban az aktuális elnök nevének kell ott lennie.
– mondta Cătălin Drulă, az USR elnöke.
„Örülök, hogy győzött az egyesülési szabadság és a demokrácia. Romániában nincs minden veszve, jogunk van a románokhoz fordulni, és június 9-én bizalmat kérni tőlük. Az Egyesült Jobboldal újra a szavazólapon van, miután a PSD megpróbált minket kiiktatni” – reagált Eugen Tomac, a PMP elnöke.
„A legfelsőbb bíróság döntése bizonyítja, hogy a Központi Választási Iroda eredeti döntését a demokráciával szemben ellenséges, a PSD által irányított politikai többség befolyásolta, amely csúfos kudarcot vallott az Egyesült Jobboldal Szövetség jelöltségének megakadályozására tett kísérletében” – közölte a Jobboldali Erő az ítéletet kommentálva.
Tagadja Marcel Ciolacu kormányfő, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke, hogy köze lenne ahhoz, hogy a Központi Választási Iroda (BEC) elutasította az Egyesült Jobboldal Szövetség megalapításáról szóló megállapodás iktatását.
Elutasította a Központi Választási Iroda (BEC) vasárnap három román ellenzéki párt választási szövetségének létrehozásáról szóló kezdeményezést; az alakulatok a balliberális hatalmat bírálják, és bírósághoz fordulnak.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!