Az egészségügyi szolgáltatásokhoz való jobb hozzáférést is szorgalmazza a Nép Ügyvédje. A friss jelentés szerint a pandémia rávilágított a rendszer sok problémájára
Fotó: Haáz Vince
A román állam illetékes szerveinek összehangolt erőfeszítésére van szükség az egészségügyi szolgáltatásokhoz való hozzáférést, a korai diagnózist és a megfelelő kezelést biztosító politikák előmozdítása és gyakorlatba ültetése érdekében – szerepel a Nép Ügyvédje által készített jelentésben.
2023. február 16., 17:162023. február 16., 17:16
2023. február 16., 17:352023. február 16., 17:35
A 2018 és 2022 közötti időszakra összpontosító jelentés azokat a problémákat, hiányosságokat hivatott feltérképezni, amelyek akadályozzák az egészségügyi rendszer megfelelő működését. Molnár Zsolt ombudsman-helyettes rámutatott, vannak problémák az egészségügyi szolgáltatásokhoz való hozzáférés terén, amelyek 2018 óta fennállnak, és a pandémia még inkább rávilágított a rendszer működési zavaraira, ezeket foglalták össze a jelentésben, amelyet elküldtek a döntéshozó szerveknek – írta az Agerpres.
Az infrastruktúrával kapcsolatos gondok megoldására egyebek mellett a beruházások megkönnyítését javasolják. Példaként említette a mentőautó-beszerzéseket, ezen a téren ugyanis évek óta fennakadások vannak. A kórházépületek felújításával kapcsolatos problémák Molnár szerint szintén a beruházásokat szabályozó törvényekre vezethetők vissza.
A dokumentumot elküldték a miniszterelnöknek, az egészségügyi minisztériumnak, a képviselőháznak, a szenátusnak, valamint a parlament egészségügyi szakbizottságainak. „Az ombudsmani hivatal elsősorban közvetítő szerepet tölt be, ennélfogva tanácsokkal, a más országokban bevált jó gyakorlatok közvetítésével tudja segíteni a döntéshozók munkáját. Egy erre irányuló párbeszédet kívánnak elkezdeni ezzel a jelentéssel” – magyarázta Molnár. A dokumentumban javaslatot tesznek egyebek mellett az álláshelyek számának növelésére a hematológia területén, a plazmagyűjtési kapacitás növelésére, a plazmafrakcionálásra vonatkozó országos stratégia kidolgozására, a sürgősségi fogászati ellátás biztosítására a megyei kórházak sürgősségi osztályain, az endometriózis bevonására az Országos Egészségügyi Programba és az in vitro megtermékenyítés támogatására.
és felgyorsítása, valamint egy, a gyógyszerkészletek jelentésére szolgáló elektronikus rendszer beüzemelése.
Bár a hivatalos adatok mintegy 75 ezerre becsülik a külföldön munkát vállaló szülők által itthon hagyott gyerekek számát, a valóságban ez a szám sokkal nagyobb, jóval meghaladja a százezret.
A Nép Ügyvédje szerdán felhívta a figyelmet, hogy „katasztrofális” következményekkel járhat a páciensekre nézve, ha 30 napra felfüggesztik a nem életbevágóan fontos kórházi beutalásokat, műtéteket és orvosi kivizsgálásokat.
Mircea Geoană független államfőjelölt szerint Marcel Ciolacu miniszterelnök nyilatkozatai a választási kampányba bevont trollfarmokról hivatali visszaélésnek minősülnek.
Feljelentést akart tenni Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő csütörtökön a legfőbb ügyészségen az elnökjelöltségét elutasító öt alkotmánybíró ellen, de nem engedték be az épületbe, mert csütörtökönként nincs ügyfélfogadás az intézménynél.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 30-án reggel 7 óráig tart a parlamenti választások kampánya.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságnak (DNSC) nincs tudomása arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne” – jelentette ki az intézmény igazgatója a Geoană-botrányról.
Ha elnökké választják, nem kéri fel kormányalakításra aaz AUR miniszterelnök-jelöltjét, a PSD pedig nem köt koalíciót a szélsőséges párttal – ígérte meg Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke és államfőjelöltje.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.
A PNL, a PSD és az USR szavazói szerint a Demokrata Párt elnökjelöltje, Kamala Harris jobb barátja lenne Romániának, míg George Simion és az AUR szavazótábora a republikánusok jelöltjét, Donald Trumpot preferálja – derül ki az INSCOP felméréséből.
Több mint tízezer ukrán állampolgár lépte át idén illegálisan Románia északi határát, ami nagyságrendileg háromszorosa a tavalyi év azonos időszakában feljegyzett adatnak.
Több mint 180 mozit, színházat és koncerttermet ellenőrzött október 7. és 11. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC), és 36 bírságot rótt ki több mint 272 ezer lej értékben.
szóljon hozzá!