Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Bár a hivatalos adatok mintegy 75 ezerre becsülik a külföldön munkát vállaló szülők által itthon hagyott gyerekek számát, a valóságban ez a szám sokkal nagyobb, jóval meghaladja a százezret – mutatott rá pénteken tartott sajtótájékoztatóján a Nép Ügyvédje.
2021. december 10., 17:592021. december 10., 17:59
Renate Weber szerint a hivatalos adatokban nem szerepelnek a 0 és 6 év közötti gyerekek, vagy az iskolából kimaradók sem, emiatt a valós szám jóval meghaladhatja a százezret, a rendszer hiányosságai miatt azonban nem lehet a pontos számot tudni, és több tízezer gyerekkel senki nem törődik, sorsukat semmilyen intézmény nem követi figyelemmel.
a helyzet tehát „rendkívül súlyos”, annak ellenére, hogy „Románia alkotmányában szerepel, hogy szociális állam” – nyomatékosította Weber.
A Nép Ügyvédje szerint egyrészt a rendszer bürokráciamentesítésére van szükség, mert a jogszabályok úgy vannak megalkotva, hogy „papíron kipipáljuk a feladatokat”, de a gyakorlatban egészen más a helyzet. Másrészt pedig emberekre, akik a terepen valóban dolgoznak.
ami inkább fojtogató, mint hatékony, hanem valami rugalmasabb, ahol viszont szükség van az emberekre” – magyarázta. Hozzátette, Romániában egyenlőségjelet tettek a szociális szolgáltatás és a pénzsegély közé, pedig a szociális támogatás „ennél többről szól”, arról, hogy „nyújtasz is valamit az embereknek”.
Renate Weber bejelentette, az elkövetkező időszakban találkozókat fog szervezni az ügyben felelős intézményekkel és személyekkel. Az ombudsman bemutatott egy tanulmányt, amely a tavalyi év végétől 2021 júniusáig országos szinten gyűjtött adatokon alapul és azokat a gyermekeket veszi számba, akiknek a szülei külföldön dolgoznak.
másrészt rávilágítani a rendszer hiányosságaira, a jogszabályi hiányosságokra és a lehetséges megoldásokra. A dokumentum szerint a szülők nem értesítik a hatóságokat arról, hogy külföldre mennek dolgozni, hiányoznak a statisztikai adatok, amelyek tükrözik azon gyermekek tényleges számát, akiknek a szülei külföldön dolgoznak – közölte az Agerpres hírügynökség.
A szociális támogatási rendszerben az alulfinanszírozottság és egy hatékony szociális politika hiánya mellett a humán erőforrás hiánya is problémát jelent. A kutatás eredményeit a Nép Ügyvédje elküldi az igazságügyi minisztériumnak, a családért és esélyegyenlőségért felelős tárcának, illetve több parlamenti szakbizottságnak, a gyermekjogvédelmi igazgatóságoknak, tanfelügyelőségeknek.
Mircea Geoană független államfőjelölt szerint Marcel Ciolacu miniszterelnök nyilatkozatai a választási kampányba bevont trollfarmokról hivatali visszaélésnek minősülnek.
Feljelentést akart tenni Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő csütörtökön a legfőbb ügyészségen az elnökjelöltségét elutasító öt alkotmánybíró ellen, de nem engedték be az épületbe, mert csütörtökönként nincs ügyfélfogadás az intézménynél.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 30-án reggel 7 óráig tart a parlamenti választások kampánya.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságnak (DNSC) nincs tudomása arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne” – jelentette ki az intézmény igazgatója a Geoană-botrányról.
Ha elnökké választják, nem kéri fel kormányalakításra aaz AUR miniszterelnök-jelöltjét, a PSD pedig nem köt koalíciót a szélsőséges párttal – ígérte meg Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke és államfőjelöltje.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.
A PNL, a PSD és az USR szavazói szerint a Demokrata Párt elnökjelöltje, Kamala Harris jobb barátja lenne Romániának, míg George Simion és az AUR szavazótábora a republikánusok jelöltjét, Donald Trumpot preferálja – derül ki az INSCOP felméréséből.
Több mint tízezer ukrán állampolgár lépte át idén illegálisan Románia északi határát, ami nagyságrendileg háromszorosa a tavalyi év azonos időszakában feljegyzett adatnak.
Több mint 180 mozit, színházat és koncerttermet ellenőrzött október 7. és 11. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC), és 36 bírságot rótt ki több mint 272 ezer lej értékben.
szóljon hozzá!