Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Bár a hivatalos adatok mintegy 75 ezerre becsülik a külföldön munkát vállaló szülők által itthon hagyott gyerekek számát, a valóságban ez a szám sokkal nagyobb, jóval meghaladja a százezret – mutatott rá pénteken tartott sajtótájékoztatóján a Nép Ügyvédje.
2021. december 10., 17:592021. december 10., 17:59
Renate Weber szerint a hivatalos adatokban nem szerepelnek a 0 és 6 év közötti gyerekek, vagy az iskolából kimaradók sem, emiatt a valós szám jóval meghaladhatja a százezret, a rendszer hiányosságai miatt azonban nem lehet a pontos számot tudni, és több tízezer gyerekkel senki nem törődik, sorsukat semmilyen intézmény nem követi figyelemmel.
a helyzet tehát „rendkívül súlyos”, annak ellenére, hogy „Románia alkotmányában szerepel, hogy szociális állam” – nyomatékosította Weber.
A Nép Ügyvédje szerint egyrészt a rendszer bürokráciamentesítésére van szükség, mert a jogszabályok úgy vannak megalkotva, hogy „papíron kipipáljuk a feladatokat”, de a gyakorlatban egészen más a helyzet. Másrészt pedig emberekre, akik a terepen valóban dolgoznak.
ami inkább fojtogató, mint hatékony, hanem valami rugalmasabb, ahol viszont szükség van az emberekre” – magyarázta. Hozzátette, Romániában egyenlőségjelet tettek a szociális szolgáltatás és a pénzsegély közé, pedig a szociális támogatás „ennél többről szól”, arról, hogy „nyújtasz is valamit az embereknek”.
Renate Weber bejelentette, az elkövetkező időszakban találkozókat fog szervezni az ügyben felelős intézményekkel és személyekkel. Az ombudsman bemutatott egy tanulmányt, amely a tavalyi év végétől 2021 júniusáig országos szinten gyűjtött adatokon alapul és azokat a gyermekeket veszi számba, akiknek a szülei külföldön dolgoznak.
másrészt rávilágítani a rendszer hiányosságaira, a jogszabályi hiányosságokra és a lehetséges megoldásokra. A dokumentum szerint a szülők nem értesítik a hatóságokat arról, hogy külföldre mennek dolgozni, hiányoznak a statisztikai adatok, amelyek tükrözik azon gyermekek tényleges számát, akiknek a szülei külföldön dolgoznak – közölte az Agerpres hírügynökség.
A szociális támogatási rendszerben az alulfinanszírozottság és egy hatékony szociális politika hiánya mellett a humán erőforrás hiánya is problémát jelent. A kutatás eredményeit a Nép Ügyvédje elküldi az igazságügyi minisztériumnak, a családért és esélyegyenlőségért felelős tárcának, illetve több parlamenti szakbizottságnak, a gyermekjogvédelmi igazgatóságoknak, tanfelügyelőségeknek.
Szükség van arra a hadijajóra, amelyet Románia Törökországtól szerez be – jelentette ki a sajtónak Ionut Moșteanu védelmi miniszter.
A lakosság számának függvényében felső határt szab az önkormányzati alkalmazottak számának a kormány – jelentette be pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök az újabb költségvetési megszorításokat ismertetve. Csökkentik a helyi rendőrök számát is.
A román katonák száma 6000 fővel nőtt – az elmúlt két évben először. A hadsereg összesen körülbelül 70 ezer katonával rendelkezik, az ideális létszám pedig a védelmi tervek szerint 120 000-130 000 között lenne.
Azért is késik a nyugdíjak újraszámolása, mert a nyugdíjpénztárnak be kell vezetnie a rendszerbe az egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) kiterjesztését a 3000 lejt meghaladó juttatásokra.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
szóljon hozzá!