Grindeanu kizárta, hogy az ő vezetése alatt a PSD az AUR-ral lépjen koalícióra
Fotó: Videófelvétel
Jelen pillanatban a Szociáldemokrata Pártban (PSD) a legtöbben a konstruktív ellenzéki szerepvállalást tartanák követendőnek – jelentette ki kedden az alakulat ügyvivő vezetője. Sorin Grindeanu nem zárkózott el attól, hogy ősszel indul a párt elnöki tisztségéért.
2025. május 20., 18:432025. május 20., 18:43
2025. május 20., 18:562025. május 20., 18:56
A Marcel Ciolacu lemondása után az alakulat ideiglenes irányításával megbízott politikus rámutatott, a PSD Országos Politikai Tanácsa felhatalmazta a kongresszus megszervezésére, itt fogják majd tisztázni a párt belügyeit. Grindeanu megerősítette, hogy a vezető testület keddi ülésének fő témája az volt, hogy a PSD-nek kormányon kellene-e maradnia vagy tanácsosabb lenne ellenzékbe vonulni.
Hozzátette, miniszterként tisztában van azzal, hogy az elkövetkező időszakban olyan döntéseket kell majd meghoznia a jövendőbeli kormánynak, amelyekhez szüksége lesz a parlament támogatására. „A PSD megadja ezt a támogatást a racionális, logikus és az emberek érdekeit szolgáló megoldásokhoz, függetlenül attól, hogy milyen pozícióban leszünk” – szögezte le Grindeanu.
Hozzátette, vannak „vörös vonalak”, amelyeknek az átlépését a pártja semmiképpen nem fogja elfogadni. „A PSD soha nem fog egyetérteni például az áfa 25 százalékra emelésével” – nyomatékosította. Grindeanu kizárta, hogy az ő vezetése alatt a PSD a parlament második legnagyobb frakciójával rendelkező Románok Egyesüléséért Szövetséggel (AUR) lépjen koalícióra. Szerinte a pártnak nem a populizmus felé kell fordulnia, hanem vissza kell térnie a szociáldemokrácia társadalmi szolidaritást előtérbe helyező gyökereihez, de „nem összetévesztve azokat a progresszív ideológiával”.
Beszámolt arról is, hogy a kormányalakítási tárgyalásokon részt vevő PSD-küldöttségnek tagja lesz még Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester, a Dâmbovița megyei tanács elnöke, Corneliu Ștefan, a Suceava megyei tanács elnöke, George Șoldan, valamint Șerban Ciprian képviselőházi elnök. Grindeanu elmondta azt is, hogy ősszel, valószínűleg szeptemberben tartják a Szociáldemokrata Párt (PSD) tisztújító kongresszusát. Az új vezetőség megválasztása mellett a párt doktrínáját is újragondolják. Szerinte a cél az, hogy megteremtsék egy új kezdet lehetőségét a PSD számára. Sorin Grindeanu nem zárkózott el attól, hogy a tisztújító kongresszuson megpályázza a pártelnöki tisztséget.
Mint arról beszámoltunk, Marcel Ciolacu a román elnökválasztásokon elszenvedett sorozatos kudarcok után mondott le kedden a PSD elnöki tisztségéről is, miután felállt a miniszterelnöki bársonyszékből is. „Megtiszteltetés volt számomra azt a pártot vezetni, amely bevitte Romániát a NATO-ba, megalapozta európai uniós csatlakozását, és a schengeni csatlakozással feltette a pontot az európai integráció kiteljesedésére” – írta közösségi oldalán Ciolacu a legnagyobb parlamenti pártnak számító alakulat országos politikai tanácsának ülése után.
Ciolacu a PSD jelöltje volt a tavaly novemberi államelnök-választáson, de – az utólag érvénytelenített első fordulóban – a harmadik helyen végzett, így nem került be a második fordulóba. A politikus már akkor bejelentette lemondását a párt éléről, mivel azonban az alkotmánybíróság elrendelte az elnökválasztás megismétlését, visszavonta döntését és – a változást sürgető politikai ellenfelek támadásának célpontjaként – megmaradt mind a kormány, mind a párt élén.
Marcel Ciolacu kedden lemondott a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöki tisztségéről – értesült a News.ro hírügynökség. Nem sokkal később Ciolacu a közösségi oldalán bejelentette, hogy befejezte elnöki mandátumát az alakulat élén.
Ilie Bolojan kijelentette, hogy a deficitcsökkentő intézkedések hatálybalépése után a végleges állású tanárok nem veszítik el a munkahelyüket, nem csökken a fizetésük, és nem szűnnek meg az ösztöndíjak sem.
A kormány felelősséget vállalt hétfőn a bukaresti parlamentben a számos megszorítást tartalmazó deficitcsökkentő intézkedéscsomagért.
A megszorító intézkedések ellen tiltakoztak hétfőn a parlament melletti Izvor parkban a tanügyi és az egészségügyi alkalmazottak szakszervezetei.
A Declic Közösség hétfőn felszólította a kormányt, hogy a pártszubvenciók csökkentését építse be a deficitcsökkentő intézkedésekről szóló törvénytervezetbe, amelyért hétfőn felelősséget vállal a parlamentben.
Nyílt levélben fordult a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) Nicușor Danhoz, miután az államfő nem írta alá 51 bíró nyugdíjazásáról vagy kinevezéséről szóló elnöki rendeletet.
Megkezdte a három ellenzéki párt a bizalmatlansági indítványhoz szükséges aláírások összegyűjtését, miután a kormány hétfőn felelősségvállalással akarja elfogadtatni a költségvetési hiány lefaragását célzó megszorító intézkedéseket.&
Alapfokon tizenhárom év három hónap szabadságvesztésre, valamint az áldozatoknak százezer eurónyi kártérítés kifizetésére ítélte kiskorú elleni nemi erőszak miatt az ügyben eljáró bíróság a „zsenimentorként” ismert férfit, Kristóf Lajost.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) toronymagasan vezet a pártok támogatottsági versenyében – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Juhászra támadt a medve az Argeș megyei Berevoiești községhez tartozó hegyvidéki területen – közölte hétfőn a katasztrófavédelem.
A politikai pártok csak azokban az években részesülhetnek állami támogatásban, amelyekben Románia tartani tudja a vállalt költségvetési hiánycélt – erről szóló módosító javaslatot nyújtott be az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS).
szóljon hozzá!