Fotó: Hanwha Aerospace
Távol-keleti versenytársat kaphatnak a romániai fegyverkezési programban részt venni szándékozó amerikai és európai fegyvergyártók: az értesülések szerint a dél-koreai Hanwha Aerospace vállalat, a Redback páncélozott járművek gyártója is be akar lépni a román piacra.
2023. május 16., 21:232023. május 16., 21:23
A koreai cég érdeklődését az csigázta fel, hogy a román hadsereg bejelentette: be kívánja indítani a lánctalpas gyalogsági harcjárművek beszerzését célzó programot, amely során közel 3 milliárd eurót költene el. „A HDA és az Elbit közötti megállapodáson alapuló együttműködés mostantól egy egyetértési nyilatkozatot is tartalmaz a HDA, az Elbit Systems és a Hanwha Aerospace között a Redback járművel kapcsolatos képességek és ipari programok további kiaknázására,
– írja az asiapacificdefencereporter.com.
A Redback 42 tonnát nyom, és kompozit páncéllemez borítja, amely könnyedén ellenáll akár 30 milliméteres lövedékeknek is. Fegyverzetként a Redback egy 30 milliméteres Mk44 Bushmaster ágyúval, valamint Spike LG2 ATGM rakétákkal rendelkezik. Három fős kezelőszemélyzet irányítja, és nyolc teljesen felszerelt katonát képes szállítani.
Egyes katonai források szerint olyan cégek is érdeklődnek a program iránt, mint a General Dynamics European Land Systems (ASCOD páncélozott jármű) és a Rheinmetall Lynx.
A fegyverkezési program két szakaszban valósul meg, az első fázis 246 lánctalpas páncélozott harcjármű beszerzését foglalja magában, beleértve a kiképzési szimulátorokat és a kezdeti logisztikai támogatást. Ez a szakasz 2023-ban kezdődik és 2031-ig tart.
A második szakaszban 52 további páncélozott járművet szereznek be 450 millió euróért. A gyalogsági harcjárművek szállítására vonatkozó szerződés hasonló lesz, mint a Piranha 5 páncélozott járműveké. Így az első modelleket importálják, később pedig a technológiát átadják, és a páncélozott járműveket Romániában gyártják majd.
Dél-Korea egyébként már megfogott egy jelentős hadiipari szerződést Európában: Lengyelország összesen 14,5 milliárd dollár értékben rendelt a távol-keleti országtól 1000 darab K2 Black Panther harckocsit, 700 K9 önjáró tarackot és 48 FA-50 harci repülőgépet.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
A szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 2025 májusában 5,8 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint áprilisban – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Tönkretenné a közép-európai gazdákat az Ukrajnával megkötött brüsszeli alku, amely tovább könnyítené az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalát – közölte Nagy István agrárminiszter. A tárcavezető szerint a magyar kormány ezt nem fogadja el.
A kormánykoalíció várhatóan szerdán véglegesíti a deficitcsökkentő intézkedéscsomagot, amelyet július 7-ig kell „törvénybe önteni” – jelentette be Dragoș Anastasiu reformokért felelős miniszterelnök-helyettes kedd este.
szóljon hozzá!