Jóváhagyta Klaus Iohannis államfő a büntetőeljárás elindítását Petre Roman volt miniszterelnök és Gelu Voican Voiculescu korábbi miniszterelnök-helyettes ellen az 1990-es bányászjárás ügyében.
2024. április 16., 14:282024. április 16., 14:28
2024. április 16., 14:372024. április 16., 14:37
Az államfői hivatal keddi közleménye szerint a két volt politikus ügyében a legfőbb ügyészség kérésének megfelelően járt el, az erről szóló értesítést pedig megküldte az igazságügyi miniszternek.
A Ion Iliescu volt államfő elleni büntetőeljárás elindítására vonatkozó ügyészségi kérésről az elnöki hivatal közleményében nem esett szó.
Mint arról beszámoltunk, Alex Florenţa legfőbb ügyész még április elején kérte Klaus Iohannis elnök jóváhagyását, hogy megkezdhesse a büntetőeljárást Iliescu ellen az 1990. júniusi bányászjárás ügyében.
Iliescu ellen 2017 júniusában egyszer már vádat emeltek emberség elleni bűncselekmények miatt Petre Roman volt miniszterelnökkel és Virgil Măgureanuval, a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) volt igazgatójával együtt, de
A bírák döntése súlyos következménnyel járt: megsemmisítették az ügyészek által összegyűjtött összes bizonyítékot, és megállapították, hogy törvénytelen volt a vádirat Ion Iliescu, valamint Petre Roman, Gelu Voican Voiculescu, Virgil Măgureanu, Mugurel Cristian Florescu nyugalmazott tábornok, Emil „Cico” Dumitrescu nyugalmazott tengernagy, Cazimir Ionescu, Adrian Sârbu és Miron Cozma ellen.
Az ügyészeknek ezért újra kell indítaniuk az egész eljárást, beleértve azt is, hogy az államfő engedélyét kérjék a Ion Iliescu és a többi érintett elleni büntetőeljárás ismételt elindítására.
A támadásban az ügyészek szerint a belügyminisztérium, a védelmi minisztérium és a SRI erői is részt vettek, valamint több mint 10 000 bányász és más munkás az ország több pontjáról.
A katonai ügyészség szerint
Az akció keretében több mint 200 személyt fogtak el és szállítottak a belügyminisztérium egyik, Măgureleben található katonai egységébe, ahol őrizetbe vették őket ugyanazon nap délutánjáig, majd egy felületes vizsgálatot követően szabadon engedték őket.
Ion Iliescu volt elnököt azzal vádolták a katonai ügyészek, hogy ő volt az, aki parancsot adott a tüntetők erőszakos eltávolítására az Egyetem térről, többek között a bukaresti nagyvállalatok dolgozóinak bevonásával.
Ismét esély nyílhat arra, hogy Ion Iliescu volt államfőt büntetőjogi felelősségre vonják az 1990-es bukaresti bányászjárás ügyében.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!