Elutasító magatartás. Több mint két hónapja tart a kormányátalakítás körüli csatározás Johannis és a szociálliberáliskormány között
Ideiglenes tárcavezetőket jelölt Viorica Dăncilă román miniszterelnök hétfőn a regionális fejlesztési, illetve a közlekedési minisztérium élére, miután Klaus Johannis államfő múlt héten elfogadta az eddigi tisztségviselők lemondását, de bejelentette, hogy elutasítja a kormányfő miniszterjelöltjeit.
2019. január 07., 16:082019. január 07., 16:08
2019. január 07., 16:412019. január 07., 16:41
A kormányfő Eugen Teodorovici pénzügyminisztert javasolta ideiglenes regionális fejlesztési miniszternek és miniszterelnök-helyettesnek, illetve Rovana Plumb európai alapokért felelős minisztert a közlekedési tárca ideiglenes vezetőjévé.
Romániában több mint két hónapja tart a kormányátalakítás körüli csatározás a jobboldali elnök és szociálliberális kormány között. A PSD nyolc poszton akart váltást, de
Dăncilă az alkotmánybíróság elé vitte az ügyet, amely megállapította, hogy Johannis alkotmányos konfliktust idézett elő a kormányátalakítás hátráltatásával, és azt is előírta számára, hogy „haladéktalanul” adja ki az elnöki rendeletet a lemondott miniszterek felmentéséről, illetve adjon indoklással ellátott választ a kormányfőnek az általa jelölt új tisztségviselőkkel kapcsolatban.
Az alkotmánybírósági döntés miatt elszenvedett presztízsveszteség után – a miniszteri lemondások tudomásul vételével és az új jelöltek elutasításával – Johannisnak sikerült mégis olyan helyzetet kialakítania, amelyben bebizonyította, hogy a PSD nem diktálhat neki, és az elnök nem kerülhető meg a kormány átalakítása során. Miután a két minisztériumot nem lehetett beláthatatlan ideig vezető nélkül hagyni,
Románia így is hiányos kormánynévsorral készül az Európai Unió soros elnökségének hivatalos átvételére, amelyet csütörtökön és pénteken szerveznek meg Bukarestben Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke és az uniós biztosok jelenlétében.
A román alkotmány szerint egy megüresedett miniszteri posztot legfeljebb másfél hónapig tölthet be ideiglenesen egy másik kormánytag.
Feljelentést akart tenni Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő csütörtökön a legfőbb ügyészségen az elnökjelöltségét elutasító öt alkotmánybíró ellen, de nem engedték be az épületbe, mert csütörtökönként nincs ügyfélfogadás az intézménynél.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 30-án reggel 7 óráig tart a parlamenti választások kampánya.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságnak (DNSC) nincs tudomása arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne” – jelentette ki az intézmény igazgatója a Geoană-botrányról.
Ha elnökké választják, nem kéri fel kormányalakításra aaz AUR miniszterelnök-jelöltjét, a PSD pedig nem köt koalíciót a szélsőséges párttal – ígérte meg Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke és államfőjelöltje.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.
A PNL, a PSD és az USR szavazói szerint a Demokrata Párt elnökjelöltje, Kamala Harris jobb barátja lenne Romániának, míg George Simion és az AUR szavazótábora a republikánusok jelöltjét, Donald Trumpot preferálja – derül ki az INSCOP felméréséből.
Több mint tízezer ukrán állampolgár lépte át idén illegálisan Románia északi határát, ami nagyságrendileg háromszorosa a tavalyi év azonos időszakában feljegyzett adatnak.
Több mint 180 mozit, színházat és koncerttermet ellenőrzött október 7. és 11. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC), és 36 bírságot rótt ki több mint 272 ezer lej értékben.
Elfogadta szerdán a kormány a 2024-2030-as időszakra szóló országos szülőtámogatási stratégiát.
szóljon hozzá!