Fotó: Baykartech.com
Immár hivatalos, hogy Románia török gyártmányú, Bayraktar TB2 drónokkal növeli fegyveres erői képességeit, miután a bukaretsi védelmi tárca aláírta a török céggel az erről szóló szerződést.
2023. április 27., 11:032023. április 27., 11:03
A bejelentést Törökország bukaresti nagykövete, Ozgur Kivanc Altan tette szerdán Twitter-oldalán, ahol arról írt: „Románia, barátunk, fekete-tengeri szomszédunk és NATO-szövetségesünk Bayraktar TB2-vel bővíti ezsközállományát. Ez a stratégiai képesség, amelynek révén számos csatát nyertünk, újabb jele a Romániával való stratégiai partnerségünknek” – fogalmazott a diplomata.
Az szerződés aláírásának tényét a román védelmi tárca is megerősítette az AFP érdeklődésére.
Ennek keretében Románia 3 drónrendszert szerez be, egyenként 6 platformmal. A hadsereg összesen 18 Bayraktar TB2 drónt és 6 platformot kap. Hivatalos források szerint a drónokat a román szárazföldi erők fogják használni.
Ötödik generációs, korszerű F-35-ös vadászgépeket vásárol Románia az Egyesült Államoktól – erről döntött keddi ülésén az ország Legfelsőbb Védelmi Tanácsa (CSAT).
A drónok Temesvárra kerülnek.
Tengeralattjárók és aknászhajók beszerzéséhez, illetve rakétahordozó hadihajók korszerűsítéséhez kérte a védelmi minisztérium a parlament előzetes jóváhagyását. A szenátus és a képviselőház együttes házbizottsága tudomásul vette a kérést.
A Baykar magáncég – amelynek társalapítója Recep Tayyip Erdogan elnök egyik veje – TB2 típusú drónja már bizonyított Líbiában és Azerbajdzsánban, majd Ukrajnában, ahol a tavalyi orosz offenzíva kezdetén használtak TB2-eseket.
Törökország jelenleg 28 országba exportálja viszonylag olcsó drónjait, a cégvezetés szerint főként Afrikába, de Lengyelországba is.
Sikeres harci eszközt kap a román hadsereg
A Bayraktar TB2 a világ egyik legelterjedtebb, fegyverek bevetésére is képes közepes magasságú, hosszú bevetési idejű (MALE) pilóta nélküli harci repülőgépe, drónja (UACV). A török Baykar Technology vállalat által fejlesztett drónból több mint 300 példány készült. A TB2-esek világszerte 400 ezer órányi repülésen és több ezer éles bevetésen vannak túl. Ennek a drónnak tulajdonítják többek között 2020. évi örmény–azeri háború eldöntését Azerbajdzsán javára.
A TB2 pilóta nélküli repülőgépek maximális felszállótömege 700 kg, amelyből 120 kg lehet hasznos teher, utazómagassága 6000 méter, maximális repülési ideje pedig 27 óra. A drónt a szabványos konténerben elhelyezett földi irányító központtól (GCS) legfeljebb 300 km távolságra távolodhat el. A kapcsolat elvesztése esetén visszatér egy előre beprogramozott légtérbe, hogy egy földi központ az irányítást visszanyerhesse felette.
Jóváhagyta a bukaresti parlament egyesített védelmi bizottsága a román védelmi minisztérium (MAPN) öt fegyverbeszerzési programját, amelyek költségvetése együttesen mintegy tízmilliárd dollárt (7,1 milliárd eurót és 2,5 milliárd dollárt) tesz ki.
Munkaerőhiánnyal küzd a hegyimentőszolgálat (Salvamont): romániai szinten csupán az állások 18 százaléka van betöltve, miközben egyre több a bevetés.
A bukaresti ügyészség őrizetbe vette a közlekedésrendészet két rendőrét és hat helyi rendőrt, akiket azzal vádolnak, hogy kenőpénzt fogadtak el betonszállítással foglalkozó cégek képviselőitől.
Nem hajlandó egyeztetni az úgynevezett „Európa-barát” jelöltek közötti taktikai visszalépésről Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a nemzeti Liberális Párt (PNL) és RMDSZ alkotta kormánykoalíció közös államfőjelöltje.
Tizenegy jelölt száll versenybe az elnöki székért, és 30 nap áll a rendelkezésükre meggyőzni a választópolgárokat, hogy szavazzanak bizalmat nekik május 4-én.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
szóljon hozzá!