Fotó: Wikipédia
Ötödik generációs, korszerű F-35-ös vadászgépeket vásárol Románia az Egyesült Államoktól – erről döntött keddi ülésén az ország Legfelsőbb Védelmi Tanácsa (CSAT).
2023. április 11., 14:072023. április 11., 14:07
2023. április 11., 14:312023. április 11., 14:31
A Klaus Iohannis államfő elnökletével összeült testület ülése utáni közleményben rámutatnak: a szilárd, hiteles, interoperábilis, rugalmas és hatékony operatív légvédelmi képességek fejlesztése, amelyek mind a NATO- és EU-tagságból fakadóan vállalt kötelezettségek teljesítésére, mind pedig az esetleges agresszió elrettentésére szolgálnak, alapvető feltétele Románia védelempolitikai céljainak elérésének.
„A védelmi képességek említett spektruma többek között a saját erők védelmét szolgáló, megerősített lég- és rakétavédelmi képességeket, valamint fejlett és diverzifikált, nagy hatótávolságú precíziós tűz- és csapásmérő képességeket foglal magában” – tették hozzá.
„Ezek a repülőgépek, amelyek fejlett szenzorok széles skálájával, illetve valós idejű titkosított információcsere-képességgel rendelkeznek mind a légi platformokkal, mind a földi védelmi rendszerekkel, emellett operatív harctéri képkezelési képességgel, valamint nagy pontosságú intelligens lőszerekkel is, lehetővé teszik a légi fölény elérését és fenntartását, ami a nemzeti légtérben a szuverenitás biztosításának és szükség esetén védelmének előfeltétele” – olvasható az elnöki hivatal sajtóközleményében.
Klaus Iohannis államfő már korábban is beszélt arról, hogy a középtávú haderőfejlesztési tervek között F-35-ösök beszerzése is szerepel.
Azonban még hosszú ideig kell várni, amíg F-35-ösök szelhetik a román égboltot: 2030 utánra irányozták elő az áttérést erre a típusra.
A román légierőnek jelenleg 17 Portugáliától használtan vásárolt, de felújított F-16-os vadászgépe van, emellett MiG-21 LanceR-ekkel is rendelkezik, de a korábbi, nem egyszer halálos balesetek miatt megkezdték a kivonásukat a hadrendből.
A testület ülésén más nemzetbiztonsági kérdéseket is megvitattak.
Leszögezték: Románia továbbra is határozottan, egységesen és hatékonyan lép fel szövetségeseivel és partnereivel együtt a biztonság és stabilitás előmozdítása érdekében a fekete-tengeri térségben, amely az euroatlanti biztonság szempontjából stratégiai fontosságú terület. A cselekvés alapvető mércéje továbbra is a nemzetbiztonság szavatolása, Ukrajna és a Moldovai Köztársaság támogatása pedig közvetlenül hozzájárul Románia biztonságának megerősítéséhez.
A legkorszerűbb vadászbombázó erősítheti a román légierőt
Az F–35 Lightning II (korábbi nevén X–35 JSF, azaz Joint Strike Fighter, angolul „Közös Csapásmérő Vadászrepülőgép”) ötödik generációs, egy hajtóműves vadászbombázó repülőgép, amelyet kiterjedt nemzetközi kooperációban a Lockheed Martin, valamint fő partnerei a BAE Systems és a Northrop Grumman fejlesztenek, az Egyesült Államok és több más ország (Egyesült Királyság, Ausztrália, Hollandia, Olaszország) számára. A repülőgéppel az F–16 Fighting Falcon, az F/A–18 Hornet, a Harrier és az F–117 Nighthawk repülőgépeket tervezik leváltani.. 2015 júliusában állt szolgálatba az első tengerészgyalogos repülőszázad, amely F-35-tel repül. 2016. augusztus 2-án az F-35 hivatalosan is hadrendbe állt.
Az Aviatika.hu szerint a lopakodó technológia az F-35 Joint Strike Fighter példátlan képességeiben csúcsosodott ki. Könnyen karbantartható, 5. generációs lopakodó kialakításával, a pilóta helyzetismeretét támogató rendszerével és magasan integrált küldetési rendszereivel az F-35 Lightning II nagy túlélő képességű és halálos a mai fejlett légvédelmi fenyegetettségi környezetekben is.
Az F-35-ös nagy teljesítményű avionikai csomagja páratlan helyzetismeretet biztosít a pilóták számára. Egyetlen F-35-ös képes gyorsabban és pontosabban meghatározni háromszögeléssel egy radarantenna helyzetét, mint három F-16CJ (SEAD változat) hasonló helyzetben. Az F-35-ös valós időben képes nagy felbontású SAR-térképet készíteni a teljes területről, és autonóm módon azonosítani a kikapcsolt üzemmódban lévő radar antennát is, drámaian csökkentve a célzásra fordított időt.
Egy négy gépből álló F-35-ös csapásmérő kötelék sokkal több kárt okozhat a földön, mint egy több, mint 20 gépből álló modern 4+generációs csapásmérő kötelék a fenti forgatókönyv szerint – mutat rá az Aviatika.hu.
Ugyanakkor a gép ára is a képességeihez mérhető: felszereltségtől függően a 80 millió dollár körüli lehet.
Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton utasította az állami tartalékokat kezelő országos igazgatóságot, hogy sürgősen utaljon ki támogatást a Galac megyei árvízkárosultak megsegítésére.
Galac megyében négy, Vaslui és Iaşi megyében egy-egy 200 férőhelyes tábort állít fel a belügyminisztérium azok számára, akiknek otthonát elöntötte a víz a szombati áradások során – közölte a katasztrófavédelmi főfelügyelőség (IGSU).
Válságstábot hozott létre az egészségügyi minisztérium a Galac és Vaslui megyei árvizek által sújtott lakosság egészségügyi ellátására.
Öt ember életét vesztette a Galac megyében pusztító árvizekben – tájékoztatott szombaton a katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU).
A nehéz vagy különleges munkakörülmények között dolgozó személyek nyugdíja sem csökken az újraszámolás után – közölte a bányászok képviselőivel tartott pénteki találkozója után a Facebook-oldalán Marcel Ciolacu.
Pénteken megalakult az államelnök-választás Központi Választási Irodája.
Alina Gorghiu igazságügyi miniszter elfogadhatatlannak tartja, hogy pszichoaktív anyagok hatása alatt történő járművezetés büntethetőségét értékhatárhoz kössék.
Gyermekével a karjában akarta megközelíteni az áttelepítés előtt álló medvét egy férfi a Transzfogarason, a hatóságok eljárást indítottak ellene.
Románia szembemegy azzal a nemzetközi tendenciával, amely szerint azokban az országokban, ahol csökken a diákok száma, kevesebb pedagógust alkalmaznak, és emiatt az ott dolgozó tanárok átlagéletkora emelkedik.
Becslése szerint karácsony előtt, december 23-ig beiktatják az új kormányt.
szóljon hozzá!