A Román Hírszerző Szolgálat jelentése szerint nemzetközi hálózat áll Călin Georgescu mögött
A Legfelsőbb Védelmi Tanács november 28-i ülésén ismertetett információkból kiderül, hogy Călin Georgescu független jelölt TikTok-kampánya egymillió euróba került, egy állami kiberszereplő beavatkozott a választások lebonyolítását szolgáló távközlési és informatikai rendszerekbe, Románia pedig az agresszív orosz hibrid hadviselés célpontja.
2024. december 04., 22:032024. december 04., 22:03
2024. december 04., 22:412024. december 04., 22:41
Az információk titkosításának feloldását Klaus Iohannis államfő szerda este hagyta jóvá a Román Hírszerző Szolgálat (SRI), a Külföldi Hírszerző Szolgálat (SIE) és a belügyminisztérium kérésére.
Ezen az alkalmazáson kínálták fel számukra a Călin Georgescut népszerűsítő politikai hirdetéseket is, részletes leírásokkal együtt. Az influenszerek meggyőzésének egyik módszere az volt, hogy egy – a SRI által meg nem nevezett – dél-afrikai cég e-mailben megkereste őket, és 1000 eurót ajánlott nekik egy általuk készített videó terjesztéséért.
A SRI birtokában lévő adatok szerint Călin Georgescu a romániai választási törvények megkerülésével folytatott agresszív reklámkampánnyal és a közösségimédia-platformok algoritmusainak felhasználásával növelte gyors ütemben a népszerűségét.
A független elnökjelölt erre a TikTokot használta fel.
A jelölt kampányához közvetlenül csatlakozó felhasználói hálózat kezdetben 25 ezer fiókból állt, amelyek két héttel az elnökválasztás első fordulója előtt nagyon aktívvá váltak. A kampány különösen jól szervezett volt, a követők száma jelentősen megnőtt – részletezte a SRI.
A hírszerző szolgálat azonosított egy Telegram-csatornát (Gpropagatorcg) is, amelyik további TikTok-felhasználókat látott el a jelöltet népszerűsítő posztokkal és videótartalmakkal, és koordinálta a tevékenységüket.
A hálózatba szervezett influenszerek közvetlenül (a jelölt nyílt támogatásával) és közvetve (látszólag semleges szövegű, de a jelöltre utaló címkékkel ellátott posztok révén) is népszerűsítették a TikTokon Călin Georgescut. Néhányan közülük szándékosan nem jelölték meg fizetett hirdetésként a tartalmakat, hogy a posztok ne választási kampánynak tűnjenek.
A SRI emlékeztetett, hogy a Központi Választási Iroda november 20-án töröltette a TikTokkal azokat a Călin Georgescut népszerűsítő kampánytartalmakat, amelyeken nem volt feltüntetve a független jelölt pénzügyi megbízottjának azonosítószáma. A TikTok azonban nem hajtotta végre ezt az utasítást, a tartalmak az első elnökválasztási forduló napján is elérhetőek voltak. Ezeket a SRI szerint a platform szórakoztató posztokként jelölte meg.
Egy másik, titkosítás alól feloldott dokumentumban a SRI megállapította, hogy
Munkaerőhiánnyal küzd a hegyimentőszolgálat (Salvamont): romániai szinten csupán az állások 18 százaléka van betöltve, miközben egyre több a bevetés.
A bukaresti ügyészség őrizetbe vette a közlekedésrendészet két rendőrét és hat helyi rendőrt, akiket azzal vádolnak, hogy kenőpénzt fogadtak el betonszállítással foglalkozó cégek képviselőitől.
Nem hajlandó egyeztetni az úgynevezett „Európa-barát” jelöltek közötti taktikai visszalépésről Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a nemzeti Liberális Párt (PNL) és RMDSZ alkotta kormánykoalíció közös államfőjelöltje.
Tizenegy jelölt száll versenybe az elnöki székért, és 30 nap áll a rendelkezésükre meggyőzni a választópolgárokat, hogy szavazzanak bizalmat nekik május 4-én.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
szóljon hozzá!