Több mint három évtizeddel a forradalom kitörése után sincs döntés / Korabeli felvétel
A legfelsőbb bíróság pénteken úgy döntött, hogy visszaküldi az 1989-es forradalom ügyét az ügyészségnek. A döntés jogerős.
2024. szeptember 20., 12:522024. szeptember 20., 12:52
Az ítéletről beszámoló a G4media.ro hírportál értesülései szerint
Amint arról beszámoltunk, a bukaresti legfelsőbb bíróság bírái idén június 14-én döntöttek úgy, hogy az 1989-es forradalom perének vádirata szabálytalanságokat tartalmaz, és akkor öt napot adtak a katonai ügyészségnek annak eldöntésére, hogy ebben a formában küldik a vádiratot a bíróságra, vagy újraindítják a nyomozást.
Az 1989-es forradalom perének vádirata szabálytalanságokat tartalmaz a bukaresti legfelsőbb bíróság bírái szerint, akik pénteken öt napot adtak a katonai ügyészségnek, hogy ebben a formában küldik a vádiratot a bíróságra, vagy újraindítják a nyomozást.
A bukaresti ítélőtábla 2023. október 25-én döntött arról, hogy megkezdődhet a forradalom perének alapfokú tárgyalása, amelyben
A bírák akkor elutasították Ion Iliescu ügyvédjeinek valamennyi kifogását, és megállapították, hogy a katonai ügyészség vádirata jogszerű. A vádlottak azonban ezt megfellebbezték, és az ügy 2023 decemberében a legfelsőbb bíróság kétfős ítélőtanácsához került. A két bíró azonban nem tudott közös nevezőre jutni, ezért az ítélőtanács kiegészült Lia Savonea bírónővel. A legfelsőbb bíróság háromfős bírói testülete végül egy hónapig tartó vita után úgy döntött, hogy a vádirat szabálytalanságokat tartalmaz, és öt napot adott a katonai ügyészségnek annak eldöntésére, hogy visszavonják vagy ebben a formában küldik a vádiratot a bíróságra.
Mielőtt a bukaresti ítélőtáblára került volna, a forradalom perének vádiratát különböző eljárásjogi problémák miatt több mint négy évig tologatták a fővárosi bíróságok és ügyészségek között.
Ion Iliescu ellen a katonai ügyészek emeltek vádat 2019 áprilisában, a per azonban elakadt az előzetes tárgyaláson, amelyben a felek kérelmeit és kifogásait, illetve a bizonyítékok jogszerűségét vizsgálják meg. A legfelsőbb bíróság végül 2021 novemberében több hiányosságra hivatkozva visszautalta a katonai ügyészségnek a vádiratot. Tavaly augusztusban a vádirat ismét visszakerült a legfelsőbb bíróságra. A témában tartott sajtótájékoztatóján Gabriela Scutea akkori legfőbb ügyész elmondta, hogy a katonai ügyészségnek sikerült kiküszöbölnie a vádiratból a legfelsőbb bíróság által jelzett hiányosságokat, így most újra bíróság elé állíthatják a vádlottakat.
A bukaresti táblabíróság szerdai döntése értelmében megkezdődhet az 1989-es romániai forradalom perének alapfokú tárgyalása; a döntés nem jogerős.
Az ügyészek szerint 1989 decemberében, Nicolae Ceauşescu kommunista diktátor félreállítása után az állam vezetését a Ion Iliescu irányította Nemzeti Megmentési Front Tanácsa (CFSN) vette át, amely hatalmának legitimálása érdekében rémhírkeltéssel provokált ki fegyveres összetűzéseket. A szándékosan előidézett terrorista pszichózisban december 22-30. között 857 személy meghalt és 2382-en megsebesültek – olvasható a vádiratban.
A legfelsőbb bíróság pénteken megállapította, hogy nem illetékes az 1989-es forradalom perének tárgyalására, és átadta az ügyet a bukaresti táblabíróságnak.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmének miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
Biztonsági intézkedéseket rendeltek el kedden három bukaresti közintézménynél, miután rózsaszínes-fehér színű anyagot tartalmazó borítékot kaptak – közölte a fővárosi rendőrség.
Nicușor Dan független elnökjelölt szerint a Szociáldemokrata Párt (PSD) „több mint 50 millió eurót” költött közpénzekből választási propagandára az utóbbi öt évben.
Félmillió euró értékű adózatlan cigarettát foglaltak le a román hatóságok a szeretvásári ukrán–román közúti határátkelőnél – közölte kedden a román határrendészet.
A hatóságok kitoloncoltak Romániából két nepáli és egy Srí Lanka-i állampolgárt, akik illegálisan tartózkodtak az ország területén.
Határozottan cáfolta Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció államfőjelöltje, hogy megválasztása esetén ismét bevezetnék a kötelező sorkatonai szolgálatot.
szóljon hozzá!