Nem sikerült megbuktatni az ellenzéknek a Bolojan-kormányt a parlamentben
Fotó: Facebook/Parlamentul Romaniei - Camera Deputatilor
Elutasította hétfői együttes ülésén a képviselőház és a szenátus az ellenzéki pártok bizalmatlansági indítványát.
2025. július 14., 19:282025. július 14., 19:28
2025. július 14., 19:572025. július 14., 19:57
A Bolojan-kormány megbuktatását célzó indítvány 134 támogató szavazatot kapott, négyen tartózkodtak.
Elutasította hétfői együttes ülésén a képviselőház és a szenátus az ellenzéki pártok bizalmatlansági indítványát.
A Bolojan-kormány megbuktatását célzó indítvány 134 támogató szavazatot kapott, négyen tartózkodtak.
A PSD, a PNL, az USR, az RMDSZ és a nemzeti kisebbségek képviselői és szenátorai jelen voltak a teremben, de nem szavaztak.
A bizalmatlansági indítvány elfogadásához 233 támogató szavazatra lett volna szükség.
A Tönkretették az országot, és most a románokkal fizettetik ki a számlát – kifelé az álszent kormánnyal! című indítványt a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) kezdeményezte, miután a Bolojan-kabinet felelősséget vállalt a parlamentben a deficitcsökkentő intézkedéscsomagról szóló törvénytervezetért.
A Fiatal Emberek Pártja (POT), az SOS Románia törvényhozói, illetve független képviselők és szenátorok által is aláírt dokumentumot az AUR egyik képviselője, Ramona Bruynseels olvasta fel a plénumban.
Az indítvány szerint a Bolojan-kabinet deficitcsökkentő csomagjának egyetlen célja, hogy zavartalanul folytatódjon a közpénzek pazarlása. ,,Az országot lángba borító gyújtogatók most pénzt kérnek tőlünk tűzoltó készülékekre is. (...) A megszorító intézkedések törvénytervezete a semmiből jött létre az átláthatóság és a valódi konzultáció teljes mellőzésével. A kormány egy igazi gazdasági sokkot készített elő, amelyet egyik napról a másikra, a nyár közepén erőltet ránk (...)" – olvasható az indítványban.
A parlamenti vita keretében tartott felszólalásában Ilie Bolojan miniszterelnök rámutatott, hogy a dokumentumban vázolt tények egy része – például hogy nagy a költségvetési hiány, vagy hogy nőttek a kiadások – közismert, a többi pedig eltúlzott vagy rosszul értelmezett információkon alapul. ,,Megértem, hogy az ellenzék bírálja a kormányt, hiszen jogában áll, ez a szerepe. De én felhívást intéztem az ellenzéki pártokhoz, arra kérve őket, hogy legyenek a megoldás részei, ne problémák forrásai. Értem én, hogy ők nem értenek egyet a kormány javaslataival, de akkor milyen megoldásaik vannak?" – tette fel a kérdést.
A miniszterelnök ugyanakkor azt kérte a törvényhozóktól, hogy tágabb perspektívából vizsgálják meg az első deficitcsökkentő csomagot, ez ugyanis csak az első szakasza egy szélesebb körű folyamatnak, amelynek a célja rendet rakni az ország pénzügyeiben, véget vetni a közpénzek pazarlásának és helyreállítani a méltányosságot, az igazságosságot és a felelősségvállalást az állami intézményeknél.
– nyomatékosította.
Rámutatott arra is, hogy nincs könnyű helyzetben az ország, és ilyenkor nem szabad dobálózni a szavakkal, vagy politikai okokból pánikot kelteni az emberekben. ,,Úgy gondolom, hogy az intézkedéseink segítenek stabilizálni a gazdaságot, vonzóvá tenni az országot a befektetők számára, több uniós pénzt lehívni és a fejlődés útján tartani Romániát" – jelentette ki.
A bizalmatlansági indítványt kezdeményező AUR elnöke,
,,Propagandisztikus, populista felhívásokban kéritek, hogy egyesek önként csökkentsék a juttatásaikat, miközben nektek öt kormányfőhelyettesetek van. Vélhetően közületek is sokan értik a helyzet abszurditását. Talán a jó kormányzásról, megszorításokról, deficitről, komolyságról beszélő miniszterelnök is azt szeretné, hogy ne legyen öt kormányfőhelyettes. De nem tehet semmit szegény (...), mert őt is fenyegetik és zsarolják, hiszen az ő szekrényében is vannak csontvázak" – fogalmazott Simion.
Bizalmatlansági szavazással kell szembenéznie a kormánynak hétfőn: Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) bizalmatlansági indítványát a képviselőház és a szenátus délutá 15 órától kezdődő együttes ülésén vitatják meg és bocsátják szavazásra.
Jóváhagyta a kormány hétfői ülésén a szív-, az érrendszeri és az agyi érbetegségek megelőzésére és leküzdésére irányuló ötéves országos stratégiát.
A romániaiak 71 százaléka szerint rossz irányba tart az ország jelenleg, és a lakosság 38 százaléka a Románok Egyesüléséért Szövetségre (AUR) szavazna, ha vasárnap tartanák a parlamenti választásokat – derül ki a Flashdata közvélemény-kutatásából.
Dacian Cioloș volt technokrata miniszterelnök neve is felmerült a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) vagy a Külügyi Hírszerző Szolgálat (SIE) lehetséges vezetőjeként – közölte több román sajtóorgánum saját értesülésre hivatkozva.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 12 megyéjére.
A romániai polgárok többsége mélységesen kiábrándult az állami intézményekből, korruptnak tartja a rendszert, és úgy értékeli, az egyéni tehetség keveset számít a kapcsolatokhoz képest – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Populizmus, ha valaki miniszterként vagy egy állami vállalat igazgatójaként a saját fizetését csökkenti – jelentette ki Florin Manole munkaügyi miniszter.
A költségvetési hiány leszorítását célzó, adóemeléseket is tartalmazó megszorító intézkedések csupán ideiglenesek – ezzel igyekezett a polgárokat megnyugtatni Nicuşor Dan államfő hétfői sajtótájékoztatóján.
Bizalmatlansági szavazással kell szembenéznie a kormánynak hétfőn: Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) bizalmatlansági indítványát a képviselőház és a szenátus délutá 15 órától kezdődő együttes ülésén vitatják meg és bocsátják szavazásra.
Elena-Simina Tănăsescut választotta meg az alkotmánybíróság elnökévé vasárnap a testület plénuma.
Mélyen aggasztónak tartja a Kommunizmus Bűneit és a Száműzöttek Emlékét Ápoló Intézet (IICCMER), hogy fiatalok egy csoportja Nicolae Ceaușescu nevét skandálta egy tengerparti fesztiválon.
szóljon hozzá!