Tudor Ulianovschi és Teodor Meleșcanu
Fotó: MAE
Az egyes moldovai települések Romániával való egyesüléséről szóló szándéknyilatkozatok Bukarest szerint csupán annak az óhajnak a megnyilvánulásai, hogy a Moldovai Köztársaság polgárai közeledjenek a romániaiakhoz, anélkül, hogy azoknak bármilyen jogi következménye lenne – jelentette ki kedden Teodor Meleşcanu román külügyminiszter azt követően, hogy Bukarestben tárgyalt Tudor Ulianovschi moldovai külügyminiszterrel tárgyalt.
2018. február 06., 16:292018. február 06., 16:29
Mint arról beszámoltunk, az „egyesülés” iránti óhajt kinyilvánító szándéknyilatkozatok kapcsán Igor Dodon moldovai államfő úgy vélekedett, az unionizmus propagálása polgárháborúhoz vezet. Ennek kapcsán Meleşcanu ugyanakkor kedden úgy vélekedett:
A román diplomácia vezetője közölte, Románia stratégiai célja a szomszédos ország európai integrációja, szerinte ugyanis ez az egyetlen lehetőség, amely jólétet, biztonságot és szabadságot hozhat az ország polgárai számára kortól, nemzetiségtől, anyanyelvtől vagy vallástól függetlenül.
Polgárháborút jelent a Romániával való egyesülés, amiért a Moldovai Köztársaság egyes polgárai küzdenek – jelentette ki Igor Dodon, az ország elnöke.
Kifejtette: Románia továbbra is kiemeltként kezeli a Moldovával fennálló viszonyt, emellett a Pruton túli ország stabilitása és jóléte alapvető fontosságú Románia számára.A megbeszélésen a moldovai román befektetések növeléséről és az energiahálózatok összekapcsolásáról is szó esett.
Közölte, hamarosan újabb közös moldovai–román kormányülést tartanak, azt ugyanis az együttműködés stratégiai eszközének tekintik. Leszögezte, országa európai orientációja változatlanul elsőrendű célkitűzés.
Állampolitikává emelné Romániában Orbán Viktornak, Magyarország miniszterelnökének bizonyos álláspontjait George Simion. Eközben Nicușor Dan úgy véli, Románia a nemzeti kisebbségekkel szembeni „jó gyakorlat modellje”.
Több mint 1,3 millió román állampolgár került ki a társadalmi nélkülözés és a mélyszegénység veszélyeztetettségéből 2023 és 2024 folyamán – jelentette ki csütörtökön Simona Bucura-Oprescu munka- és családügyi miniszter.
A Richter Gedeon új megközelítése az endometriózis kezelésében nem csupán a tünetek enyhítését célozza, hanem a betegek hosszú távú jólétét helyezi a középpontba.
Mindkét, a megismételt elnökválasztás második fordulójába jutott jelöltet bírálta Crin Antonescu, a kormánykoalíció jelöltje, miután a vasárnapi megmérettetésen leszerepelve csupán a harmadik helyen végzett.
Megtartotta csütörtökön első ülését a Cătălin Predoiu vezette ügyvivő kormány, amelynek tagjai azt mondják, a kabinet ellátja a napi teendőit. Bogdan Ivan ügyvivő gazdasági miniszter szerint pedig Románia továbbra is stabil ország.
A szélsőjobboldali, magyargyűlölő George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke nyeri meg a megismételt elnökválasztást egy, a második fordulóba bejutott másik jelölt, Nicușor Dan által szerdán este ismertetett felmérés szerint.
Victor Ponta képviselő, korábbi elnökjelölt szerdán bejelentette, hogy Románia az első néven politikai platformot hoz létre, amelyhez várja parlamenti képviselők, polgármesterek és gazdasági vezetők csatlakozását, többek között a PSD-ből.
Közvitára bocsátotta szerdán a munka- és családügyi minisztérium az in vitro megtermékenyítést támogató program alkalmazási szabályairól szóló rendelet tervezetét.
Nicușor Dan független elnökjelölt szerdán kijelentette, hogy Románia nem engedhet meg magának „kalandokat” és előre hozott választásokról szóló vitákat.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökjelöltje, George Simion „jó ötletnek” tartja, hogy többségi állami tulajdonban legyenek a természeti erőforrások, a talajvagyon és az altalajkincsek, valamint a stratégiai vállalatok.
szóljon hozzá!