Elnöki ügy. Bolojan szerint csupán politikai játszma a Iohannis felfüggesztését célzó kezdeményezés
Fotó: Facebook/PNL
Lehetséges, hogy a jövő héten a parlament két kamarájának házbizottságai megvitatják a Klaus Iohannis elnök hivatalából való felfüggesztését célzó újabb indítványt – jelentette ki Ilie Bolojan, a szenátus elnöke péntek este.
2025. február 08., 09:002025. február 08., 09:00
„Az eddig benyújtott két indítvány nem felelt meg az alapvető követelményeknek, mivel mindkét kamarában be kellett volna nyújtani őket. Először csak az egyik kamarában nyújtották be őket, és csak körülbelül egy héttel és néhány nappal később a második kamarához, ráadásul a másodikhoz nem volt meg a szükséges számú aláírás, mert időközben, mire az ülést megtartották, az aláírók közül ketten visszavonták a támogatásukat. (…)
– mondta Bolojan az Antena 3 hírcsatornának nyilatkozva.
A Fiatal Emberek Pártja (POT) szerdán ismét benyújtotta a parlamentbe a Klaus Iohannis államfő tisztségből való felfüggesztésének kezdeményezésére irányuló kérelmet és az azt támogató aláírásokat.
Kifejtette, két lehetőség van.
„Vagy létrehozunk egy bizottságot, amely ellenőrzi a vádakat, vagy pedig az alkotmányos eljárást alkalmazzuk, amely szerint a az alkotmánybírósághoz kell fordulni, hogy az konzultatív álláspontot fogalmazzon meg.
– mondta a szenátus elnöke.
Bolojan megismételte, hogy ha ez az indítvány átmegy a parlamenten, akkor a felfüggesztésről szóló népszavazást pont az elnökválasztási kampány idején kell megszervezni, a választásokat pedig a már kitűzött időpontok után. Ezzel kapcsolatban a szenátus elnöke hangsúlyozta, hogy nonszensznek tartja.
Nem ez a kérdés. De úgy gondolom, hogy ha végiggondolják, akkor rájönnek, hogy ez nonszensz, és ha valamit védünk, akkor az ország intézményi stabilitását védjük. Ez a valóság, nem másról van szó” – mondta.
A szenátus elnöke megismételte azon álláspontját, hogy az államfő felfüggesztésének kérése valójában „politikai játszma”.
„De minden politikai játéknak megvannak a maga határai, fenn kell tartani az ország egyensúlyát és az intézményi stabilitást. Gondoljunk csak arra, hogy Iohannis elnöknek mindenképpen legfeljebb száz napja van hátra a hivatalában, tehát ő nem befolyásolja, mondjuk, semmilyen módon, hogy mi történik” – mutatott rá Bolojan.
Másodszorra is elutasította szerdán a képviselőház és a szenátus összevont házbizottsága a Klaus Iohannis államfő tisztségből való felfüggesztésére irányuló kezdeményezést, amelyet a Fiatal Emberek Pártja (POT) és az SOS Románia terjesztett elő.
Mint arról beszámoltunk, a Fiatal Emberek Pártja (POT) szerdán jelentette be, hogy ismét benyújtotta a képviselőházban és a szenátusban a Klaus Iohannis elnök felfüggesztését célzó indítványt és a támogató aláírásokat.
Az elnök hivatalából történő felfüggesztését az összes képviselő és szenátor legalább egyharmadának kell kezdeményeznie.
Ha összegyűlik a szükséges számú támogató aláírás, a parlament két háza együttes ülésén szavaz a felfüggesztésről, amelyhez egyszerű többség szükséges.
Ha a többség megszavazza, akkor az államfőt felfüggesztik hivatalából, és 30 napon belül népszavazást kell kiírni, amelyen a polgárok eldönthetik, hogy támogatják az államfő elmozdítását vagy sem.
A felfüggesztés időtartamára az ügyvivő államfői teendőket a második számú legfontosabb közméltóság, a szenátus elnöke látja el.
Mint ismeretes, Iohannis második mandátuma december 21-én járt le, azonban az alkotmánybíróság az elnökválasztás első fordulójának eredményét megsemmisítő határozata mellett arról is döntött, hogy a következő államfő beiktatásáig a hivatalában maradhat.
Az elnökválasztás eredményét azért érvénytelenítették, mert a hírszerző szervek azt állították: a választási folyamatba egy külföldi állami szereplő avatkozott be, és az első fordulót megnyerő szélsőjobboldali jelölt, Călin Georgescu online manipuláció következtében győzhetett.
Az év első három hónapjában lefolytatott több mint 400 akció nyomán összesen 173 személyből álló 23 bűnszervezetet számolt fel a rendőrség.
Szombaton kezdődik és május 3-án reggel 7 óráig tart az időközi helyhatósági választások kampánya.
Megbánta Crin Antonescu, hogy azt mondta: a kínai gyakorlatot alkalmazva stadionokban lövetné főbe a drogdílereket.
Labilis légkörre figyelmeztető előrejelzést adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Erdélyre, a Bánságra, a Partiumra – beleérvte Máramaros megyét is – , Olténiára, Munténia nyugati részére és a hegyvidéki területekre.
Bár nem támogatja a halálbüntetés visszaállítását, a drogdílereket stadionban lövetné agyon, ha ez lehetséges volna – jelentette ki Crin Antonescu.
Megbocsát Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke a párt azon vezetőinek, akik múlt héten arról döntöttek: helyette a függetlenként induló bukaresti főpolgármestert, Nicușor Dant támogatják az elnökválasztáson.
Cáfolta csütörtökön a iași-i Sf. Spiridon kórház vezetősége, hogy az intézmény három alkalmazottjának – két rezidens és egy beteghordozó – halálát munkahelyi túlterheltség okozta volna.
Crin Antonescu felolvasta az újságíróknak azt a nyilatkozatot, amelyet az egykori titkosrendőrség, a Securitate felszólítására tett 1988-ban egy barátjáról. Leszögezte: nem „jelentésről”, hanem nyilatkozatról van szó, amelyet a Securitate nyomására tett.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Cáfolja az Országos Vízügyi Igazgatóság (ANAR) Victor Ponta független álalmfőjelölt állítását, hogy a 2014-es árvíz idején az ő utasítására nyitották meg a Vaskapu erőmű gátját, hogy a Duna vize Belgrád helyett romániai területeket árasszon el.
szóljon hozzá!