Klaus Iohannist „védik” a parlamenti házbizottságok
Fotó: Presidency.ro
Másodszorra is elutasította szerdán a képviselőház és a szenátus összevont házbizottsága a Klaus Iohannis államfő tisztségből való felfüggesztésére irányuló kezdeményezést, amelyet a Fiatal Emberek Pártja (POT) és az SOS Románia terjesztett elő.
2025. február 05., 19:382025. február 05., 19:38
A parlament vezetősége azzal indokolta a döntést, hogy miután az SOS Románia párt két politikusa kilépett a frakciójából, nincs meg a Iohannis elleni eljárás beindításához szükséges számú aláírás. A döntésen azután sem változtattak, miután a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselői közölték, hogy pótolják a hiányzó aláírásokat.
Szerintük a házbizottság tagjai – élükön Ilie Bolojan szenátusi elnökkel – mondvacsinált okokra hivatkozva próbálják megakadályozni a javaslat szavazásra bocsátását a plénumban.
„Ennek a kezdeményezésnek a plénum elé kell kerülnie, hogy kiderüljön: támogatja-e vagy sem a többség az államfő tisztségből való felfüggesztését” – fogalmazott az Agerpres szerint az USR képviselőházi frakcióvezetője. Ionuț Moșteanu szerint megengedhetetlen, hogy a parlamenti többség a hatalmával visszaélve önkényesen döntsön arról, mit bocsátanak szavazásra és mit nem.
Nem hajlandó távozni hivatalából Klaus Iohannis államfő, akinek ugyan tavaly december 21-én lejárt a mandátuma, azonban az elnökválasztás érvénytelenítése miatt az alkotmánybíróság úgy döntött, hogy az új államfő megválasztásáig betöltheti hivatalát.
A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) elnöke, Elena Costache azzal vádolja a kormányt, hogy „egyik napról a másikra” 65 évre akarja emelni a bírák és ügyészek nyugdíjkorhatárát, ami a rendszer összeomlásához vezethet.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.
Országszerte spontán munkabeszüntetést robbantottak ki hétfőn az adóhatóság, a nyugdíjpénztár, a munkaerő-közvetítő és a szociális kifizetési ügynökség alkalmazottai a kormány által tervezett, a közszféra dolgozóit érintő megszorító intézkedések miatt.
A szakszervezeti tömbök képviselői rendkívüli találkozót kérnek Ilie Bolojan kormányfőtől az elkövetkező időszakban alkalmazandó megszorító intézkedések ügyében, ellenkező esetben elindítják a törvényes eljárást egy általános sztrájk kirobbantására.
A végleges eredményeket – a fellebbezések után – hétfőn délelőtt tették közzé.
Románia egészségügyi rendszere 2024-re jelentős növekedést mutatott a szolgáltatások és a szakemberek számát tekintve, de továbbra is éles különbségek tapasztalhatók a városi és vidéki térségek között.
Hétfő délutántól autópályán lehet eljutni Curtea de Argeștől a Fekete-tenger partján fekvő Konstanciáig – írta vasárnap a Facebook-oldalán a közúti infrastruktúrát kezelő társaság (CNAIR) vezérigazgatója.
szóljon hozzá!