A román alkotmánybíróság hétfőn érvényesnek nyilvánította az elnökválasztás november 24-ei első fordulóját
Fotó: Pixabay
A román alkotmánybíróság hétfőn érvényesnek nyilvánította az államfőválasztás november 24-ei első fordulóját. A döntés megerősítette: december 8-án Călin Georgescu független jelölt, az első kör nyertese a második helyezett Elena Lasconival, a Mentsétek meg Romániát Szövetség elnökével méretkezik meg.
2024. december 02., 19:192024. december 02., 19:19
2024. december 02., 20:092024. december 02., 20:09
„Az alkotmánybírák egyhangúlag úgy döntöttek, hogy megalapozatlanként elutasítják Terheș Cristian Vasile jelölt fellebbezését.
– jelentette be hétfő este Marian Enache, az alkotmánybíróság elnöke. „Az alkotmánybíróság megállapította, hogy a külföldön leadott szavazatokat nem támadták meg, és az adott körülmények között úgy döntött, hogy azok újraszámlálása már nem szükséges (...) Még ha a jelöltek között találtak is bizonyos különbségeket (az újraszámlálás során), ezek az eltérések nem tűnnek olyan csalás eredményének, amelyek megváltoztathatnák az eredményt, csak a leadott szavazatok számlálásában elkövetett esetleges lényeges hibáknak tekinthetők, amelyeknek nincs jelentőségük az eredmény megállapításában” – mondta az alkotmánybíróság elnöke. Hozzátette, hogy az elnökválasztáson nem találtak csalást.
A taláros testület hétfőn azért ülésezett, hogy döntést hozzon az elnökválasztás első fordulójáról.
Közben a Központi Választási Iroda elküldte az alkotmánybíróságnak a szavazatok újraszámlálásának részeredményeit, amelyet a talárosok kértek. A CCR pénteken közölte, hogy csak a parlamenti választások után, hétfőn foglal ismét állást az elnökválasztás első fordulójának ügyében.
Az alkotmánybíróság – amelynek tagja az RMDSZ által delegált Varga Attila is – csütörtökön általános meglepetésre egyhangúlag úgy döntött, hogy elhalasztja az elnökválasztás első fordulójában született eredmények érvényesítését, és elrendelte a november 24-én leadott csaknem 9,5 millió szavazat újraszámolását. Ennek nyomán a megyei és a bukaresti kerületi választási bizottságok neki is láttak az elnökválasztás első fordulójában leadott 9,4 millió szavazat újraszámolásának.
A taláros testülettől a 9. és a 12., helyen végzett elnökjelölt – Cristian Terheș és Sebastian Constantin Popescu – kérte a választási eredmények érvénytelenítését.
Terheș a második fordulóba szintén bejutott – a harmadik helyezett Marcel Ciolacu szociáldemokrata kormányfőt mindössze 2740 szavazattal megelőző – Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) jelöltjének eredményét is megóvta kampánycsendsértésre hivatkozva. Beadványához több képernyőmentést csatolt arról, amint az USR vezető tisztségviselői vasárnap hajnalban Facebook-oldalukon Lasconi melletti szavazásra biztatják az Amerikában élő választókat, ahol akkor még zajlott a voksolás.
A választásokon a Román Nemzeti Konzervatív Párt (PNCR) jelöltjeként induló, júniusban a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) jelöltlistáján európai parlamenti mandátumot szerző Terheș szerint három bukaresti szavazókör Lasconihoz írta azt a több mint 160 szavazatot, amelyeket a Lasconi javára az utolsó héten visszalépett, de a szavazólapon továbbra is szereplő Ludovic Orbanra adtak a választók.
Popescu kérelmét elutasította az alkotmánybíróság, mivel a törvényes határidő lejárta után adta be óvását; Terheș beadványának ügyében a testület elhalasztotta döntését, pénteken pedig szintén úgy határozott, hogy csak december 2-án, hétfőn foglal állást az államelnök-választás első fordulója érvényesítésének vagy érvénytelenítésének ügyében.
Közben az Állandó Választási Hatóság elnöke, Toni Greblă azt mondta hétfőn, hogy tudomása szerint nem hozott jelentős változást az elnökválasztás első fordulójában leadott szavazatok újraszámolása.
Mint ismeretes, az elnökválasztás november 24-i első fordulóját általános meglepetésre az antiszemita és magyarellenes egykori Vasgárdával nyíltan szimpatizáló, kampányát kizárólag a közösségi médiában folytató Călin Georgescu független jelölt nyerte meg a voksok csaknem 23 százalékával, mellette pedig – Marcel Ciolacu miniszterelnököt (PSD) 3 század százalékponttal megelőzve – Elena Lasconi, az ellenzéki Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) jelöltje került a második fordulóba, aki az első szavazatszámlálás szerint az érvényes voksok 19,17 százalékát szerezte meg.
Az Egyetemi Etikai és Menedzsment Tanács (CEMU) hétfőn közzétett adatai szerint 22 állami és magánegyetemen történtek szexuális zaklatási esetek.
A Központi Választási Iroda (BEC) elküldte hétfőn az alkotmánybíróságnak az elnökválasztás első fordulójában leadott szavazatok újraszámlálásának részleges eredményét rögzítő jegyzőkönyvet.
Az új vasúti menetrend életbe lépésétől, azaz december 15-étől 4,6 százalékkal drágulnak a vonatjegyek.
Az USR első alelnöke azt mondta hétfőn, hogy a párttársai által végzett párhuzamos számlálás alapján az elnökválasztás első fordulóján leadott szavazatok újraszámolásának eredményeként Lasconi még nagyobb szavazatelőnyre tett szert
Az AEP elnöke azt mondta hétfőn, hogy ha a parlamenti mandátumok újraosztásakor a Fiatal Emberek Pártja eggyel több mandátumot szerezne, akkor azt a többi, parlamentbe jutott párt között fogják kisorsolni, mert a POT nem indított elég jelöltet.
Az Állandó Választási Hatóság elnöke azt mondta hétfőn, hogy tudomása szerint nem hozott jelentős változást az elnökválasztás első fordulójában leadott szavazatok újraszámolása.
A nagyobb pártok elhanyagolták az emberek problémáit, ez állhat amögött, hogy előretörtek, és 30 százalék fölötti eredményt értek el a szélsőséges pártok – jelentette ki a Krónikának Barabás T. János, a Magyar Külügyi Intézet vezető elemzője.
A parlamenti választások napján 343 választási incidensről érkezett bejelentés a rendőrséghez – közölte hétfőn Monica Dajbog, a belügyminisztérium szóvivője.
Két, a Szociáldemokrata Pártével (PSD) szinte teljesen megegyező nevű párt is elindult a vasárnapi parlamenti választáson, és bár nem lépték át a küszöböt, fájdalmas veszteséget okoztak a szociáldemokratáknak.
A vasárnapi parlamenti választások egyik nagy meglepetése kétségkívül az, hogy a Fiatal Emberek Pártja (POT) is bejutott a törvényhozásba – úgy, hogy a pártot csupán tavaly alapították.
szóljon hozzá!