Szigorodott év elejétől a tej értékesítésére vonatkozó jogszabály, mely szerint ezentúl kizárólag olyan tej kerülhet forgalomba, amely eleget tesz az európai uniós szabványoknak.
2014. január 09., 14:002014. január 09., 14:00
Ennek értelmében a gazdálkodók kiemelt figyelmet kell hogy fordítsanak az istálló tisztaságára, a tej tárolására és szállítására, valamint az állatok egészségi állapotára. Fontos, hogy minden gazda a fejést egy külön erre a célra szánt munkaruhában végezze, fejés közben ne etesse az állatot. Mielőtt hozzáfogna a fejéshez, ajánlott alaposan kezet mosni és papírtörlőt használni.
A leadandó tejet minél rövidebb idő alatt lehűtve, kizárólag fedett edényben szabad a gyűjtőközpontokba szállítani. Fontos elkülönítve fejni azokat az állatoknak, amelyek valamilyen betegségben szenvednek, sőt ha a gazdálkodó keze sérült, alaposan fertőtleníteni kell, mivel a tej nem tartalmazhat antibiotikumot. A gazdáknak egy engedélyt is ki kell váltaniuk, amellyel igazolják, hogy az általuk forgalmazott tej jó minőségű – minden szempontból megfelel a követelményeknek –, ezek a vizsgálatok havi 200 lejbe kerülnek.
A legfrissebb adatok szerint a körülbelül egymillió, országosan nyilvántartott tejelő szarvasmarha 10 százaléka, azaz 100 ezer tehén forgalmazott teje nem EU-konform. Ez mintegy 40 ezer kisgazdaságot érint. A Romániai Magyar Gazdák Egyesületének (RMGE) elnöke, Sebestyén Csaba azonban az Erdélyi Naplónak azt nyilatkozta, ez a szám azonban jóval nagyobb: a teljes tehénállomány 20–25 százalékát olyan, 1–3 tehenet tartó kisgazdaságban nevelik, amely nem felel meg az uniós elvárásoknak.
Bihar megyében úgy tűnik, egyelőre nem okozott problémát a szigorítás: Remus Moţoc, a megyei állategészségügyi és élelmiszerbiztonsági igazgatóság vezetője szerint az általuk ellenőrzött termékek mindegyike megfelelt a január elsejétől érvénybe lépett normáknak, a piaci árusok mindegyike alávetette magát a kötelező minőségvizsgálatnak. Rámutatott arra is, hogy nem pusztán csak a tejet, hanem az abból készített tejtermékeket sem lehet már állategészségügyi és élelmiszerbiztonsági igazolás nélkül forgalmazni, ám a beküldött mintákat a piacokon, rögtön a helyszínen meg tudják vizsgálni.
A piacon tejterméket árulók száma sem változott, legalábbis a nagyváradi Várpiacon továbbra is minden arra kijelölt pult megőrizte a bérlőjét. Cătălin Birta, a piac ügyintézője lapunkat arról tájékoztatta, hogy a szigorítás nem tántorította el a kistermelőket sem.
A Romániai Szarvasmarha-tenyésztők Egyesületének elnöke, Claudiu Frânc korábban úgy nyilatkozott, a kistermelők nem engedhetik meg maguknak a hűtőberendezések beszerzését, így csak akkor maradhatnak fenn a piacon, ha szövetkeznek, és egy-egy faluban közösen vásárolnak hűtőtárolókat.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.
szóljon hozzá!