2012. május 03., 07:042012. május 03., 07:04
Emlékeztetett, a 2009-es 624-es számú miniszteri rendeletben nem jelölték meg a leadott cukorrépa tonnájára járó támogatás összegét; a termelők akkor időben benyújtották támogatási kérvényeiket az igazgatóságnak, de hiába várták a 30 lejes tonnánkénti támogatás kifizetését. A támogatási összeget a mezőgazdasági minisztérium költségvetéséből fizetik ki, összesen 19,7 millió lejt.
Háromszéken 481 személynek jár a 2732 hektáron megtermelt cukorrépa-mennyiségre, a mezőgazdasági igazgatóság összesített adatai szerint 3,2 millió lej értékben. Az igazgató felkérte a termelőket, hogy akinek időközben változott vagy megszűnt a bankszámlaszáma, illetve más banknál nyitott számlát, mielőbb keresse fel az igazgatóságot. Könczei Csaba továbbá közölte, véget ért a cukorrépa-termesztők szerződéseinek láttamozása, Háromszéken 433 gazda pályázott.
A mezőgazdasági szakembertől azt is megtudtuk: a 433 gazda biztos piacot tudhat magáénak, hisz az összesen 3200 hektárról betakarítandó mintegy 128 ezer tonna cukorrépát cukorgyárak vásárolják fel. Az előző évhez képest közel ezer hektárral nőtt a cukorrépa-termőföldek száma Kovászna megyében.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.