Szeptember elsejétől harmadával nő a pálinkaadó, az általános szeszadó ugyanis 750-ről 1000 euróra nő hektoliterenként, így a házipálinka (tiszta alkoholra számított) kedvezményes adója is 375-ről 500 euróra emelkedik hektoliterenként.
Romániában 50 liter tiszta alkoholt tartalmazó mennyiség alatt az általános szeszadó felét fizettetik ki a saját használatra, bérfőzdékben előállított gyümölcspárlatra. Az Adevărul napilap számításai szerint ezentúl a 25 fokos egyszer égetett gyümölcspárlat után literenként 5,5 lej, az 55 fokos erdélyi pálinka után pedig literenként csaknem 15 lej jövedéki adót kell majd fizetni a bérfőzdékben.
Andeea Paul, Szatmár megyei ellenzéki parlamenti képviselő közleményben bírálta a szociálliberális kormányt, amiért – választási ígéretével ellentétben – nemhogy eltörölte volna, hanem meg is emelte az otthoni használatra főzött szeszesitalok jövedéki adóját. A jobbközép ellenzék politikusa szerint bár a kormány az adócsalás visszaszorítása érdekében harangozta be a kenyérár áfatartalmának (24-ről 9 százalékra) csökkentését, valójában az adócsalás növekedését idézi elő azáltal, hogy a kieső bevételt a jövedéki adó emelésével próbálja ellensúlyozni, és ellehetetlenít 40 ezer pálinkafőzésből élő kistermelőt.
Romulus Dascălu, a szeszesital-gyártókat és forgalmazókat tömörítő Garant munkáltatói közösség elnöke a jövedéki adók emelésének bejelentésekor augusztus elején úgy vélekedett: az intézkedés révén 90 százalékra nő majd a romániai feketepiacon értékesített szeszes italok mennyisége, pedig szerinte már most is az alkoholmennyiség 70-80 százalékának adásvétele illegálisan, vagyis jövedéki adó befizetése nélkül történik Romániában.
\"Teljesen tönkre teszi a kormány a gazdálkodókat, mert ha megemelik a gyümölcspálinka jövedéki adóját, lehetetlen lesz eladni a párlatot\" – nyilatkozta lapunknak Dohi Szabolcs kőszegremetei termelő, aki elmondta: gazdaságában évente 400-500 liter pálinkát főz, azonban erre sem nagyon van kereslet. Mint kifejtette: a pálinka literenkénti ára Szatmár megyében 15 lej körül mozog. Amennyiben ezt megemelnék literenkénti 22 lejre, valamint ha hozzászámítjuk az előállítási költségeket, olyan áron kellene kínálniuk a kisüstit, amit biztosan nem fizetnének meg a környékbeli vásárlók.
\"Ha tényleg az alkoholmaffia ellen akarnak fellépni, nem a háztáji gazdaságokban pálinkát főzőket kellene büntetni, hanem a szeszfőzdék háza táján kellene szétnézniük\" – magyarázta Dohi Szabolcs, aki szerint a jó megoldás az lenne, ha másféle adót vetnének ki a gyümölcs- mint a gabonapárlatokra. Kifejtette: míg 100 kilogramm gabonából 20-30 liternyi 90-100 fokos szesz főzhető, addig 100 kilogramm szilvából mindössze 6-7 liternyi 49-52 fokos párlat nyerhető, ezért eleve igazságtalan az, hogy egyazon adókategóriába került a kétféle főzet.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.
szóljon hozzá!