Nem hozta meg a várt eredményeket a termelőket érintő átalányadó bevezetése. A mezőgazdasági tárca felmérése szerint a termelői engedéllyel rendelkező 650 ezer gazdából 121 ezren nyújtották be azt a 221-es számú adóívet, amelyben az adózás alá eső jövedelmeiket kell bevallaniuk – ez csupán az ötödrésze annak, amennyivel számoltak.
2013. július 24., 19:422013. július 24., 19:42
A felmérések szerint az adózási kedv Bihar megyében volt a legnagyobb 8159 bevallási ívvel, a második Maros, 7544-gyel. Ezzel szemben Călăraşi megyéből mindössze 419-en, Buzăuból 284-en, Ilfov megyéből pedig mindössze 15-en nyújtották be az adóbevallási ívet a hatóságnál a június 25-ei határidőig
Victor Ponta miniszterelnök szerdán azt kérte a mezőgazdasági és a pénzügyi minisztérium illetékeseitől, hogy találjanak módot rá, hogy a gazdák az önkormányzatoknák is kitölthessék az adóíveket. \"Egyértelműen látszik, hogy új, egyszerűsített eljárás szükségeltetik. Az eddigi adatókból egyértelműen kiderül, hogy sokan nem tudnak az új adó bevezetéséről, vagy egyszerűen nem tudják milyen intézményhez forduljanak. Az is gondot jelent a vidéki termelőknek, hogy be kell menjenek a városba adót fizetni. Ezen a helyzeten mindenképpen változtatni kell\" – mutatott rá a miniszterelnök.
Amint arról beszámoltunk, az új adótörvény szerint megadóztatják a mezőgazdasági, erdészeti és haltenyésztési tevékenységet. A gabonatermesztés két hektárig mentesül az adófizetés alól, 2-től 50 hektárig az adóalap hektáronként 449 lej lesz, 50 hektár fölött pedig 395 lejre csökken. Burgonya esetén két hektárig szintén adómentes a gazdálkodás, majd 50 hektárig 3 488 lejre, 50 hektár fölött 3070 lejre számolják az adót.
A kerti zöldségek termelőinek fél hektárig nem kell fájjon a fejük, majd 2,5 hektárig 4001 lej, 2,5-10 hektár között 3605, majd 10 hektár fölött 2563 lejben szabta meg az éves adóalapot a kormány. A szőlőművelők egy hektárig mentesülnek, két hektárig 1385 lejre, két hektár fölött pedig 1218 lejre kell adózzanak. A legmagasabb normákat a virágtermesztésnél találjuk: két hektárnál nagyobb területen már hektáronként 10 360 lejre számolják az adót.
Két tehén tartása még adómentes, 50 tehénig állatonként 698 lej, 50 tehén fölött pedig 512 lejes jövedelemalapot határoztak meg. Sertések esetén az adófizetési küszöb öt darab, kilencig 56 lej, 10-150 között 181 lej, e fölött pedig 140 lej a norma. Adózás szempontjából a szárnyasok tartása a legkedvezőbb: 100 szárnyasig adómentesen gazdálkodhatunk, 100 és 500 között egységenként három lejre, 500 fölött pedig két lejre adózunk. 15 tehén tartásáért 1452 lejt kell évente befizetni, ugyanennyi juhért 22 lejt, sertések esetén pedig 210 lejt. A törvény szerint 50 és 500 lej közötti bírsággal sújthatják azokat a gazdákat, akik nem töltötték ki az adóívet.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.
szóljon hozzá!