Makkay József

Makkay József

Zsákutcába sodró háború

2022. február 28., 09:47

2022. február 28., 09:47

Példás összefogás alakult ki az Ukrajnából érkező menekültek fogadására. Lengyelország, Szlovákia, Magyarország, Románia és a Moldovai Köztársaság minden lehetséges módon igyekszik segíteni a háború elől menekülő százezrek ellátását. Globalizálódó világunkban a szolidaritásnak ez a formája még inkább rámutat arra, hogy Kelet-Európa népei mennyire egymásra vannak utalva. Amiből a nyugati politikusoknak is tanulnia kellene.

Térségünkben ismét megtapasztalhatjuk a háború poklát. A Kárpát-medencében volt már ennek előzménye a kilencvenes évek elején, amikor a milosevicsi szerb nagypolitika gondolta úgy, hogy fegyverekkel meg lehet állítani a saját útjukat járó népeket.

Az elmúlt harminc esztendőben a világ több pontján került sor hasonló forgatókönyvre. Nem is olyan régen az Amerikai Egyesült Államok és pár nyugat-európai ország vezetői döntötték el, hogy az egyetlen üdvözítő út bombákkal „jó útra téríteni” a közel-keleti diktátorokat, vagy az „arab tavasz” címszó alatt titkosszolgálati eszközökkel fellazítani, majd szétverni több észak-afrikai államalakulatot, ahol máig káosz, tömegnyomor és teljes kilátástalanság uralkodik.Ebbe a sorba illeszkedik az orosz nagybirodalmi törekvés is, amikor lerohanja a számára elfogadhatatlan vezetésű Ukrajnát, mert Kijevben nem Moszkva-, hanem Nyugat-barát kormány van.

Az okok mindig adottak: Putyin népirtást emleget a Kelet-Ukrajnában élő oroszok ellen, akiktől a kijevi vezetés az anyanyelvi oktatástól a tömegkommunkációig rendre mindent elvett – ahogyan a többi nemzeti kisebbségtől is –, de ugyanez elmondható volt Szaddám Huszein vagy Moammer Kaddáfi rezsimjéről is, anélkül, hogy egyenlőségjelet tennék a szabad választásokon hatalomra került ukrán államfő és a közel-keleti diktátorok közé. A nagyhatalmak számára a háborús lerohanásra „feljogosító” okok tehát mindig kéznél vannak.

Oroszország ezúttal nagyon melléfogott. A moszkvai vezetés nem mérte fel, hogy a világ szinte egy emberként áll ki az agressziót elszenvedő Ukrajna mellett, az audiovizuális média segítségével a menekülteket övező emberi szolidaritás globális tényezővé válik. Az Oroszországot sújtó szankcióáradat előbb-utóbb megteszi hatását, még akkor is, ha az átlag orosz ember hozzá van szokva a nehéz élethez.

A háborúk nagy vesztesei azonban mindenhol a kisemberek. Napjainkban a több millió, földönfutóvá váló ukrajnai menekült szenvedi meg legjobban az orosz inváziót, ugyanakkor a szankciók által sújtott Oroszországból bumerángként visszatérő gazdasági büntetések válogatás nélkül lesújtanak az európai országokra is. Az európai földgázfogyasztás 50 százaléka az észak-szibériai földgázmezőkről származik, és ha ehhez hozzávesszük a tetemes mennyiségű orosz kőolajat, amely szintén európai finomítókba érkezik, könnyen kiszámítható, mi lesz az Európai Unió tagországainak gazdaságával, ha a szankciók miatt előbb-utóbb elzárják a csapokat.

Az európai jóléthez megkerülhetetlenek az oroszországi energiaforrások: ezeket sem rövid, sem hosszú távon nem lehet helyettesíteni. Próbálkozások persze vannak, de kérdés, hogy a sok ezer kilométerről tankerhajókon szállított cseppfolyosított földgázra átállítandó fűtés költségeit az európai emberek hány százaléka tudja megfizetni?

És ezzel eljutottunk a globális világ összezártságának kiúttalanságához. Amelyből ha kizárunk egy fontos szereplőt, az magával rántja a benn maradó többieket is. Esetünkben az ukrán-orosz háborúnak nem csak rövid, hanem hosszú távon is súlyos gazdasági következményei lesznek. Elsősorban a környező, kelet-európai országokra nézve, amelyeknek az immár növekvő pályára állított hadászati kiadásaik mellett nem csak az ukrajnai menekültáradat költségeit kell állniuk, hanem a napról napra dráguló energiahordozókét is.

Okosabb lenne kompromisszumokat keresni Oroszországgal. Tárgyalóasztalhoz ültetni a két felet, mint belelovagoltatni Európát egy olyan zsákutcába, ahonnan nem lesz kiút egyik fél számára sem. A politikusok számára például kéne szolgálnia a környező országokban élő emberek megrendítő szolidaritásának, amely a bajba jutottak megsegítéséről szól. Ezt a konfliktust fegyverekkel lehetetlen megoldani.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Amerikai elnökválasztási szappanopera

Lassan a Dallasszal vetélkedő szappanoperává kezd válni az amerikai elnökválasztási kampány.

Balogh Levente

Balogh Levente

Démonizálástól a ravasz meghúzásáig

Vélhetően sokan örülnénk annak, ha Donald Trump esélyei az idei elnökválasztás megnyerésére nem attól nőttek volna meg, hogy a rá kilőtt puskagolyó éppen csak a fülét súrolta, így túlélte az ellene elkövetett merényletet.

Balogh Levente

Balogh Levente

Magyar EU-elnökség: erős diplomáciai kezdés, erős ellenszél

Sikerült elérni, hogy igencsak nagyot szóljon a soros magyar EU-elnökség első hete, Orbán Viktor Kijevtől Moszkván és Pekingen keresztül Washingtonig tartó körútja és a Patrióták Európáért EP-frakció megalakítása azóta is vezető téma a világsajtóban.

Makkay József

Makkay József

Többet ér a medve élete, mint az emberé

Szappanoperához hasonlít a romániai politikai osztály viszonyulása a túlszaporodott medveállományhoz. Miközben a környezetvédők bagatellizálják a problémát, újabb és újabb emberáldozatok jelzik, hogy a vadgazdálkodást kivették a szakemberek kezéből.

Ábrám Zoltán

Ábrám Zoltán

Foci-e a futball?

Egy korábbi, a 2018-as világbajnoki döntő után megszülető írásomban feltettem az első látásra ügyefogyottnak tűnő kérdést: Kik nyerték meg a focivébét?

Balogh Levente

Balogh Levente

Konzultációs színjáték, elnökválasztási figyelemelterelés

A közmondásból ismert helyzetbe hozta magát Macrel Ciolacu miniszterelnök az elnökválasztás időpontjáról kezdeményezett egyeztetéssel: megásta a vermet a koalíciós partner liberálisoknak, majd ezt követően határozott, peckes léptekkel belegyalogolt.

Makkay József

Makkay József

A zöld álmok és a való élet viszonya

Nem fogjuk túlélni ezt a ,,zöld őrületet” – fakadt ki idén tavasszal egy francia traktoros tüntető Párizs külvárosában, amikor az újságírók arról faggatták, mi a gazdákra leselkedő legnagyobb veszély.