Pataky István

Pataky István

Világos összkép a határon túl

2022. február 15., 09:402022. február 15., 09:40

Évek óta van egy helyzet, ha úgy tetszik tény, amelyről lehet lekezelően, vádaskodva, sértődötten vagy hitetlenül beszélni, de ettől még igaz. A magyarországi közélet, politikai iránt érdeklődő erdélyi magyarok körében Orbán Viktor miniszterelnök támogatottsága bőven meghaladja a kétharmadot. És mivel ő vezeti a Fideszt, a kormánypárt is népszerű. Nem kicsit, nagyon. Ebben a kérdésben nincs különösebb megosztottság. A szembenállás meg sem közelíti a magyarországit, ahol – diktatúravádak ide vagy oda – él és virul egy valóban népes Orbán-ellenes tábor, őket igyekszik megszólítani a sokpárti ellenzéki összefogás.

A Bálványos Intézet bő két hónappal ezelőtti kutatásából az derült ki, hogy a pártpreferencia tekintetében 2016 óta nem történt változás, a magyar állampolgársággal rendelkező, szavazni szándékozó erdélyi magyarok túlnyomó többsége, nyolcvanhárom százaléka a Fideszre szavazna. A baloldal legnépszerűbb pártja a Jobbik, mindössze négy százalékkal. A közös lista megítélése még ennél is rosszabb: a megkérdezettek három százaléka voksolna rá.

Orbán Viktor, valamint a Fidesz óriási erdélyi támogatottságára pofonegyszerű a válasz: az utóbbi tíz évben Magyarország kormánya soha eddig nem tapasztalt támogatási és gazdaságfejlesztési programot valósított meg Erdélyben. A magyar közösség azt kapta meg Magyarországtól, amelyet a román államtól nem. Ezt egyébként időnként a bukaresti média véleményformálói is leírják, elmondják. Azok az üzenetek, megfogalmazások, amelyek a magyar kormány részéről érkeznek, érthetőek, kisebbségi létben élők számára fontosak. Tiszta sor. Mit lehet ezeken cáfolni? Mi nem világos?

Miként lehet az, hogy Orbán Viktor és a Fidesz támogatottsága, az irántuk megnyilvánuló szimpátia hasonló mértékű a felvidéki magyarok körében is? Meglehet, a népszerűségi fölény ott némileg alacsonyabb az asszimiláció magasabb foka, a nagyobb számú vegyes házasságok miatt. De Gyurcsány Ferencet vagy a Jobbikot ettől még a szlovákiai magyarok sem tartják szalonképesnek, főleg nem alternatívának.

A Vajdaságban? Ott már szintet léptek. Nemcsak a magyarok több mint kétharmada szimpatizál Orbán Viktorral, a szerbek tekintélyes része is egyfajta követendő politikai példaképnek tartja a magyar kormányfőt. Bátran meg lehet kérdezni erről szerbeket, el lehet menni egy kis vajdasági „terepmunkára” a kétkedőknek. Kárpátalját tán említeni sem kell. Képzeljék, az ottani magyarok – akik ma is szó szerint „magyar idő” szerint élnek, azaz a Magyarország és Ukrajna közötti egyórás időeltolódásról csak hivatalos ügyintézéskor vesznek tudomást – túlnyomó többsége is Orbán Viktor híve.

A határon túli magyarok legitim, a helyi és országos választásokon a szavazók által bizalmat kapott politikai szervezetei Orbánt támogatják és a Fidesz győzelméért szurkolnak. Pontosan azt teszik, amit támogatóik elvárnak tőlük. Néhányan közülük nem mindig ezt az utat követték. De tanultak a hibáikból. A szavazói akarattal szemben lehet politizálni, csak a végeredménnyel lesznek problémák.

A magyar–magyar kapcsolatok terén teljes az összhang a külhoniak vezető politikai érdekképviseletei, pártjai és a közélet iránt érdeklődők nagyon nagy többsége között. Vannak, akiknek ez nem tetszik, s ezt szóvá is teszik. És ez így helyes. A magyarországi ellenzék például irritált emiatt. Nem alternatívát ajánl Budapestről, hanem vádaskodik, diktatúrázik, jogállamozik. Belefér. Minálunk a Momentum testvérpártja, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) „magyar tagozata” igyekszik a magyarországi baloldali vádakat közvetíteni. Gond egy szál sem. Kampány van. A karaván pedig halad. 

1 hozzászólás Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Vagy sikerül mozgósítani, vagy Simion lesz a befutó

Az eredményt látva kijelenthető: a kormánypártok akkor is nehezen tudtak volna jobb eredményt összehozni a szélsőjobboldali, magyargyűlölő George Simion számára az elnökválasztáson, ha a kampányidőszakban közvetlenül mellette korteskednek.

Páva Adorján

Páva Adorján

Erdély a „teremtő káoszban”

Románia most aztán nem marad le: a dekadens Nyugattal egy időben rendelte be magának a szélsőséges-populista-szuverenista tisztítódesszertet.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Románia a vesztébe rohan, de még visszafordulhat

Bár a kellemetlen meglepetés több tekintetben is benne volt a pakliban, nem túlzás sokknak nevezni a romániai államfőválasztás vasárnap rendezett első fordulójának eredményét.

Balogh Levente

Balogh Levente

A választás, amely senkinek sem hiányzott

Vélhetően sokan értenek egyet azzal, hogy Romániában nagyjából annyi szükség volt arra, hogy 2025-ben újabb, ráadásul megismételt elnökválasztást kelljen tartani, mint egy pornófilm forgatásán az intimitás-koordinátorra.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Na de mi következik az államfőválasztás után?

Habár a tavaly novemberi államfőválasztás eredményének érvénytelenítése ismét alátámasztotta a mondást, hogy Romániában bármi megtörténhet, sőt annak az ellenkezője is, mégis nagyobb a valószínűsége, hogy május 19-étől új államelnöke lesz az országnak.

Balogh Levente

Balogh Levente

Ferenc, a „magyaros” pápa

Függetlenül attól, hogy valaki kedvelte-e Ferenc pápát, sőt attól is, hogy az ember katolikus vagy protestáns, egy dolog kijelenthető: az egyházfő sokat tett a magyarok – köztük kiemelten az erdélyi magyarok – ügyének ismertebbé tételéért a világban.

Balogh Levente

Balogh Levente

Árad a cián

A fene akarta így húsvétra összetiszázni magát, de nehéz szó nélkül elmenni amellett, hogy egyesek épp akkor szeretnék Erdélyt is „elárasztani”, amikor kiderült: a párt EP-képviselői a saját országuk, saját nemzetük ellenében tevékenykednek.