Állást foglaltak. A weimari csoport tagjai felszólították Oroszországot, hogy késedelem nélkül juttassa kifejezésre elkötelezettségét a rendezés felé tett lépések mellett
Fotó: X/Kaja Kallas
Haladéktalan és feltételek nélküli 30 napos tűzszünetet sürgettek az ukrajnai hadszíntéren a weimari csoport néven ismert európai diplomáciai és geopolitikai szövetség külügyminiszterei hétfői londoni tanácskozásukon.
2025. május 13., 10:282025. május 13., 10:28
A weimari háromszög kiterjesztett formátuma, a Weimar+ tagjainak – Nagy-Britannia, Franciaország, Németország, Olaszország, Spanyolország, Lengyelország és az Európai Bizottság – találkozójáról kiadott közös közleményben a résztvevők üdvözölték az Egyesült Államok békeerőfeszítéseit és az erre a hétre előirányzott tárgyalásokat.
Ugyanakkor annak a véleményüknek is hangot adtak, hogy Oroszország eddig nem mutatott komoly szándékot az előrelépésre. A weimari csoport külügyminiszterei – akiknek londoni tanácskozásán Kaja Kallas, az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselője is jelen volt – felszólították Moszkvát, hogy késedelem nélkül juttassa kifejezésre elkötelezettségét a rendezés felé tett lépések mellett.
Az állásfoglalás szerint a londoni találkozó résztvevői
az ukrajnai hadszíntéren, mozgásteret teremtve ezzel az igazságos, átfogó és tartós békéről szóló tárgyalások számára.
A közös közlemény szerint a béke csak akkor bizonyulhat tartósnak, ha a nemzetközi jogra alapozódik – beleértve az ENSZ alapokmányát –, és ha Ukrajna képessé válik az esetleges újabb jövőbeni orosz támadások elrettentésére, illetve visszaverésére.
A kommüniké szerint ebből a szempontból
Ezért a résztvevők megállapodtak arról, hogy együttműködnek Kijevvel az ukrán hadsereg megerősítése, a hadfelszerelések állományának feltöltése és az ipari kapacitás bővítése érdekében.
A londoni tanácskozásról kiadott közös nyilatkozat szerint a Weimar-csoport tagjai elkötelezettek az Ukrajnának nyújtandó robusztus biztonsági garanciák mellett. A dokumentum megfogalmazása szerint ennek érdekében meg kell vizsgálni olyan légi, szárazföldi és tengeri alakulatok létrehozásának lehetőségét, amelyek „elősegíthetik a bizalom megteremtését bármilyen jövőbeni béke iránt” és támogatást nyújthatnak az ukrán fegyveres erők megújításához.
jóllehet Keir Starmer brit miniszterelnök korábban többször is kijelentette, hogy Nagy-Britannia más európai országokkal együtt kész és hajlandó lenne katonákat küldeni egy esetleges majdani ukrajnai békefenntartó alakulatba, ha ehhez sikerül megteremteni a megfelelő feltételeket.
A hétfői londoni tanácskozásról kiadott nyilatkozat szerint a résztvevők „ambiciózus intézkedésekről” állapodtak meg Oroszország jövedelemforrásainak szűkítésére, beleértve a szankciók megsértésével tevékenykedő orosz „árnyékflotta” működésének akadályozását és az orosz energiahordozók még megmaradt importjának további csökkentését.
A kommüniké leszögezi: a Weimar-csoport tagjai mindaddig fenntartják a területükön lévő és a szankciók keretében hozzáférhetetlenné tett orosz állami vagyoneszközök zárlatát, amíg Oroszország nem hagy fel az agresszióval és nem téríti meg az általa Ukrajnának okozott károkat.
A londoni pénzügyminisztérium adatai szerint a brit kormány eddig több mint 25 milliárd font értékű orosz pénzügyi eszközt zárolt, és
Eközben Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő hétfőn újságíróknak nyilatkozva kijelentette: Oroszországgal nem lehet az ultimátumok nyelvén beszélni, amelyet az európai országok használnak.
Peszkov így kommentálta, hogy több európai ország kilátásba helyezte, hogy további szankciókat vezet be Oroszországgal szemben, amennyiben az megtagadja a tűzszünet bevezetését Ukrajnával.
– mondta.
Azt hangoztatta, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök az ukrán válság valós diplomáciai megoldását kívánja elérni, meg akarja szüntetni a konfliktus alapvető okait és meg akarja teremteni a tartós békét, amivel „számos állam vezetőinek támogatását és megértését nyerte el”.
Kitért rá, hogy Donald Trump amerikai elnök felszólította az ukrán felet: feltétel nélkül vegyen részt az Oroszország által javasolt isztambuli találkozón.
A krakkói orosz főkonzulátus Varsó általi bezáratásáról szólva azt mondta, hogy a lengyel hatóságok ezzel a lépéssel folytatják a „már amúgy is siralmas állapotban lévő” kétoldalú kapcsolatok szétrombolását
„Lengyelország az ellenséges és a barátságtalan hozzáállást választotta velünk szemben” – fogalmazott.
Mindeközben Volodimir Zelenszkij ukrán elnök támogatásáról biztosította hétfőn azt az elképzelést, hogy Donald Trump amerikai elnök is jelen legyen csütörtökön Törökországban, ahol közvetlenül és vezetői szinten indulhatnának újra az ukrán-orosz tárgyalások a háború lezárásáról.
Zelenszkij az X-en tett bejegyzésében „nagyon fontos szavaknak” nevezte Trump felvetését, miszerint május 15-én ő is Törökországba utazna. Emlékeztetett arra, hogy már korábban kifejezésre juttatta:
„Támogattam Donald Trumpot abban az elképzelésében, hogy legyen teljes és feltétel nélküli tűzszünet, olyan hosszú ideig tartó, amely alapot teremthet a diplomáciának. Mi ezt akarjuk, készen állunk arra, hogy a magunk részéről biztosítsuk a tűzszünetet.
Támogattam Trump elnököt abban az elképzelésében is, hogy közvetlen tárgyalásokat kell folytatni Putyinnal.
Nyíltan elmondtam, hogy készen állok a találkozóra.
Ez helyes elképzelés. Sokat tudunk változtatni. (Recep Tayyip) Erdogan (török) elnök valóban képes fogadni egy ilyen magas szintű találkozót. Köszönöm mindenkinek, aki segít!” – írta az ukrán elnök bejegyzésében.
Zelenszkij aláírta azt a törvényt, amelyben a parlament ratifikálta Ukrajna és az Egyesült Államok kormánya között létrejött megállapodást az Amerikai-Ukrán Újjáépítési Befektetési Alap létrehozásáról, azaz közismertebb nevén az ukrajnai ásványkincsek kiaknázásáról szóló egyezményt – derült ki hétfőn a törvényhozás honlapján megjelent dokumentumból.
Miközben számos iráni nukleáris létesítmény megsínylette az Izrael által pénteken indított támadást, amelynek célja, hogy megakadályozza a perzsa államot az atombomba kifejlesztésében, egy létesítmény ellenáll: a fordói urándúsító üzem.
Az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülésén jelentést fogadott el, amelyben aggodalmát fejezte ki az uniós értékek állítólagos tagállami, köztük a magyarországi megsértése miatt – tájékoztatott az uniós parlament szerdán.
Brutálisan megvertek oroszországi hivatalos útja során egy, az Európai Uniót képviselő román diplomatát. Egy női tisztségviselőről van szó – derül ki a der Spiegel című német kiadvány kedden megjelent cik
Több mint nyolcvan magyar és negyven román állampolgárnak sikerült elhagynia kedden Izraelt a hivatalos tájékoztatás szerint.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök megszakította kanadai látogatását, és kedden visszatért Kijevbe, miközben a G7-tárgyalások még folytak.
A hatodik napjába lépett szerdán az Izrael és Irán közötti konfliktus, a két ország szerdára virradóra is rakétákkal támadta egymást.
A közel-keleti helyzet eszkalálódása miatt szeptember 15-ig nem indít járatokat Tel-Avivba és Ammánba a Wizz Air.
Bár a térképre nézve Izrael eltörpül Irán mellett – egy 9,7 milliós ország áll szemben egy mintegy 90 millióssal –, előbbi jelentős hadereje és korszerű fegyverei miatt képes volt látványosan megalázni a perzsa államot.
Donald Trump amerikai elnök kijelentette: nem tűzszünetet akar az Izrael és Irán közötti konfliktusban, hanem annál többet.
Elutasította az olasz legfelsőbb bíróság a szökésben levő Ionel Arsene volt Neamţ megyei tanácselnök kiadatását a román hatóságoknak. Az ítélet jogerős.
szóljon hozzá!